Pobyt

Pohodové Vánoce bez stresu a starostí v zahraničí? Zkuste třeba italské Sorrento

Městečka jako Sorrento na útesech pobřeží Amalfi jsou krásná v kteroukoli roční dobu / Pixabay
Vánoční svátky tráví Češi v duchu tradic většinou v rodinném kruhu a doma. Stále více však přibývá těch, kteří hodí vánoční stres za hlavu a vyrážejí prožít tyto svátky do zahraničí. Neopakovatelné kouzlo mají například Vánoce v italském Sorrentu. Listopadové deště už jsou v tuto dobu pryč a můžete se těšit na příjemné, středomořské počasí. Navíc poznáte zajímavé místní zvyky a ochutnáte i nějaké ty vánoční dobroty.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

12. listopadu 2019   |   13:29

Pokud zvažujete výlet na italské pobřeží Amalfi během zimních prázdnin, nejlepší volbou je zůstat v pobřežním městě Sorrento, kde se odehrává spousta prázdninových akcí a aktivit. Centrum města září během vánočních svátků sváteční výzdobou, kdy ulice osvětlují girlandy a uprostřed náměstí Piazza Tasso vyroste vedle obřího stromu háj menších vánočních stromků. Každý víkend se konají speciální sváteční akce a koncerty a to po celý prosinec. V centru pak baví návštěvníky všech věkových kategorií pouliční umělci a buskeři.

Vánoční vesničky i betlémy

Sváteční osvětlení města se rozsvítí už 23. listopadu a oficiální slavnost rozsvícení vánočního stromu se odehraje 1. prosince. Každou hodinu, od 17:00 hodin večer, se pak světelná dekorace vánočního stromu mění. Ať už přijedete do Sorrenta autem nebo vlakem, výchozím bodem pro objevování města je Piazza Lauro, kde vyroste vánoční vesnička. Odtud se vydejte na Piazza Tasso s velkým vánočním stromem a pokud jedete s dětmi, nezapomeňte navštívit Piazza Sant'Antonino s Disneyovskou vesničkou. Nezapomeňte se zastavit u Villa Fiorentino a navštívit sbírku tradičních betlémů.

Slunečné Sorrento zažijete i o Vánocích

Strávit tyto největší svátky roku na pobřeží Amalfi, znamená nasávat historii, kulturu, dobře se bavit a ochutnávat výborné jídlo a víno. Navíc v dosahu jsou legendární Pompeje a Herculaneum i soubor tří velkolepých řeckých chrámů Paestum spolu s úžasným muzeem.

Vydat se můžete i do nedaleké Neapole a ochutnat tu pravou pizzu v místě jejího zrodu, nebo se vydat lodí na ostrov Capri a navštívit okouzlující Modrou jeskyni. Má to jednu velkou výhodu. Není tu hlava na hlavě jako v letních měsících. Jedním z výletních cílů může být i kouzelné městečko Positano, přilepené na útesu nad blankytně modrým mořem.

V blízkosti jsou i unikátní historické památky

Na tradicích si potrpí

Vánoce jsou neodmyslitelně spojeny s tradicemi a ty jsou i v této části Itálie posvátné. Sváteční dny provází kouzelná atmosféra a celé město vám bude připomínat veselý, svítící kolotoč. Užijte si příjemné procházky po Corso Italia i po Starém Městě. Ulice Sorrenta žijí do pozdních nočních hodin, ať už jde o vánoční trhy nebo speciální vánoční pizzu, kterou dostanete u pouličních stánků. Sváteční dny zpestřují ohňostroje, náboženská procesí, koncerty, vánoční sbory či umělecké výstavy. Milovníci umění si nemohou nechat ujít jedinečný zážitek z betlémské cesty, jedné z hluboce zakořeněných tradic místní kultury, která vás na trase provede kostely a bazilikami, v nichž se nacházejí úžasné, starobylé betlémy.

Ochutnávejte místní dobroty

Vánoce a dobré jídlo k sobě samozřejmě patří a v Sorrentu se v tuto dobu odehrává řada kulinářských akcí. Kromě vánočních trhů, které nabízejí tradiční zeppole, (cosi mezi naší koblihou a žloutkovým věnečkem) se během adventního období koná například Sorrento Street Food Village, kulinářský festival věnovaný jídlu které dostanete v Itálii u pouličních stánků. Můžete vyzkoušet klasickou pizzu nebo její zdejší formu portafogli, což znamená peněženka, kdy je pizza přeložena jako kapsa a bohatě naplněna. Ochutnejte i obložené místní panini, chutné masové kuličky nebo sfogliatelle a sicilské cannoli. Ve svátek svaté Lucie, 13. prosince, se rozhoří uhlíky v pouličních grilech a probíhá festival klobás a pečeného vepřového, který doprovázejí na ulicích písně a hudba.

Tradiční Štědrý večer

Na Štědrý večer vyrážejí místní i turisté do centra Starého města, kde pořádá Pizzeria da Gigino slavnost Tiemp bell´e Na Vot, událost, kterou byste si neměli nechat ujít. Lidová hudba, typická pro Amalfi, metráky čerstvě upečené pizzy a potoky piva, to všechno patří k oslavě Štědrého dne, kdy si známí i neznámí připíjejí na štěstí. Štědrovečerní večeři a následující sváteční oběd připravuje většina místních restaurací a hotelů, jejichž menu vychází z tradičních jídel. Na Štědrý večer je menu postaveno na rybách a mořských plodech, zatímco oběd 25. prosince je se skládá z několika chodů, postavených na masu a zelenině, tortellini, cannelloni a zapékaných těstovinách.

Jak do Sorrenta

Nejsnadnějším způsobem, jak se během svátků dostat do Sorrenta, je vlak Circumvesuviana z Neapole, kam létají některé aerolinky i od nás. Jinak můžete přijet autem, ale počítejte s tím, že jde o delší cestu, kterou je lépe si rozdělit na dvě etapy. Přenocovat můžete například ve Veroně nebo v Boloni a využít pobyt ke krátké prohlídce města. Z Prahy do Sorrenta je to totiž 1530 kilometrů, což by předpokládalo nějakých 15 hodin jízdy. Pokud přijíždíte do Sorrenta v sobotu nebo v neděli, počítejte s poměrně nepříjemnými dopravními zácpami a problémy jsou pak i parkováním. Nejlépe je zvolit na příjezd některý z všedních dnů.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama