Dovolená

Toužíte po klidné dovolené? Malé městečko Atrani na jižním pobřeží Itálie si jistě zamilujete

Malé městečko Atrani, přilepené ke skalám, nabízí nádherné malé pláže i malebné historické prostředí / Shutterstock
Turisté směřující na pobřeží Amalfi většinou míří do Sorrenta, Positana nebo na Capri. Je to velká chyba, protože nedaleko od těchto přeplněných a také pořádně drahých destinací, kde se prodíráte davy turistů, se nachází okouzlující středověké městečko Atrani. Je prakticky podél celého pobřeží obkrouženo dlouhým kamenným viaduktem, který dává městečku zvláštní ráz. Atrani je jakoby přilepeno v rozervaným skalám, ale celé jej lemují krásné pláže.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

08. února 2019   |   12:29

I když jsem ona známá turistická střediska Positano, Sorrento či Capri samozřejmě navšívil také, městečko Atrani mne skutečně uchvátilo. Celé Atrani má necelých 1000 obyvatel a zabírá rozlohu pouze 0,12 km2. Atrani je jednou z nejstarších osad v Itálii, většina středověkých staveb zůstala nedotknutá, takže když budete procházet jeho historickým centrem, bude se vám zdát, že se tady zastavil čas.

Jak se tam dostanete

Nejjednodušší je použít přímého spojení do blízké Neapole například s easyJetem nebo WizzAirem. Letenky jsou k mání už od 2000 korun, akční se dají sehnat už za 1500 Kč. Pokud se vydáte do Atrani autem, uvědomte si, že jde o poměrně dlouhou a náročnou cestu trvající přes 16 hodin, protože vzdálenost z Prahy je delší než 1500 kilometrů.

Na konci musíte ještě přežít jízdu po úzké silničce kolem strmých srázů a v městečku budete marně hledat místo na parkování. Na okraji městečka je sice nový parkovací dům, ale ten je v sezóně beznadějně plný, stejně jako parkoviště na pobřeží moře. Naštěstí jsou místní k turistům přívětiví a za pár eur vám poskytnou parkovací místu u svého domu nebo ve dvoře.

Městečko na útesu

Pokud hledáte v průvodcích místa s nejlepšími plážemi, Atrani tam nejspíše nenajdete. Přesto zdejší malé pláže Italové řadí mezi pět nejlepších na pobřeží Amalfi. Samotné městečko, to je ta pravá Itálie, není drahé a nabízí návštěvníkům tak trochu domácí prostředí. To dobře vědí Italové, kterých zde je v sezóně většina, zahraniční turisté Atrani dosud neobjevili.

Nejvýhodnější formou dopravy do Atrani je letadlem do Neapole

Původně rybářská vesnice se rozkládá na strmých útesech nad Tyrhénským mořem a pestrobarevné domy městečka stoupají od pláží přes monumentální viadukt kaskádovitě vzhůru. I to dává městečku idylický ráz, který učaroval i filmařům. Natáčely se zde například filmy Talentovaný pan Ripley, Dekameron, Kráska a zvíře s Ginou Lollobrigidou a spousta dalších.

Nedotčený kousek Itálie

Ačkoliv je městečko doslova miniaturní, je zde co prohlížet. Z pláže se můžete vydat do jeho středověkých uliček, obdivovat nedotčené barokní kostely, nebo posedět s místními v příjemných hospůdkách a ochutnat zdejší speciality, pocházející většinou z moře. Jednoznačně mohu doporučit restauraci Le Arcate, nacházející se přímo nad pláží, kde si můžete z terasy vychutnávat pohled na nekonečnou mořskou hladinu i kamenné oblouky pobřežního viaduktu. Ty nejlepší plody moře si pak nejlépe vychutnáte v trochu luxusnějších rybích restauracích Ristorante A Paranza, nebo v Ristorante Cantina dei Nostromo.

Proč zrovna Atrani

Je to opravdu kousek autentické Itálie, kde můžete na náměstí obdivovat jedinečnou krásu fasád zdejších domů s barevnými, otevřenými okenicemi. Na malém náměstíčku Piazza Umberto s krásnou fontánou, si můžete posedět s místními v kavárničce, pozorovat pomalý život, a přitom popíjet grappu nebo zdejší vynikající víno a to za běžné ceny, bez patřičných přirážek pro turisty jako v řadě vyhlášených turistických destinací.

Pokud vás přece jen bude lákat navštívit na Amalfi ona nejznámější městečka, můžete si udělat autobusem nebo autem výlet do Positana, kam je to pouhých 16 kilometrů a o dalších 16 kilometrů dále leží pohádkové Sorrento. Můžete se také vydat do blízkého města Amalfi, odkud jezdí trajekty do Positana i na ostrov Capri.

Nejlepší čas na návštěvu

Atrani má stejně příjemné středomořské klima jako zbytek pobřeží Amalfi. Ale stejně jako všude jinde na světě, počasí v Atrani nebude nikdy na sto procent předvídatelné. Abyste se vyhnuli vysokým letním teplotám, je nejlepší čas k návštěvě Atrani v květnu nebo v září. Na jaře jsou zde příjemné teploty, pohybující se kolem 25 ° C. Moře už je dostatečně teplé na koupání a na pláži to nebude hlava na hlavě. Navíc si užijete zdejší vzduch, provoněný kvetoucími stromy a květinami. Litovat nebudete ani v září, kdy jsou teploty dostatečně vysoké a moře vyhřáté ke koupání.

Ubytování a zábava

Ubytování v Atrani nabízí spousta malých penzionů a hotelů, na okraji městečka vyrůstají i moderní, větší hotely. Doporučuji vám ale některý z penziónků v centru, kde si užijete tu pravou atmosféru italského maloměsta. Pokud hledáte dovolenou, plnou zábavy a nočního života, rozhodně nečekejte, že ji najdete v Atrani.

Jsou zde sice i bary, otevřené dlouho do noci, ale nějakou velkou zábavu v městečku nehledejte. Dovolená je zde opravdu jen pro ty, kdo hledají klid a pro rodiny s dětmi. A než budete odjíždět, nezapomeňte si dát na cestu sklenici zdejšího pověstného citronového džusu. Podobně osvěžující nápoj byste jinde jen těžko hledali.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama