Dovolená

Madeira: Ostrov věčného jara, na kterém budete relaxovat v záplavě květin

Blankytně modré moře, krásná příroda a stále počasí, to je Madeira / Shutterstock
Hledáte příjemnou destinaci, kde byste si mohli odpočinout v záplavě květin? Potom si vyberte dovolenou na portugalské Madeiře. Není žádným tajemstvím, že toto souostroví v Atlantském oceánu vyhledávají především starší ročníky právě proto, že poskytuje azyl plný pestrobarevných květin a zdejší počasí není příliš teplé.
Reklama
Reklama

autor  redakce

15. dubna 2019   |   13:39

Madeira leží zhruba 980 km od portugalské metropole Lisabon. O poznání blíže je to z ní k marockým břehům, a to necelých 600 km. Ačkoli se jedná o souostroví, obydlené jsou pouze dva ostrovy, a to Porto Santo a Madeira. Jde o ostrovy sopečného původu. Pro rekreaci se hodí hlavně jižní pobřeží, které je příjemně teplé. Na východě ostrova se totiž poměrně často prohání vítr, na severu zase prší.

Golfský proud zajišťuje krásné počasí

Přezdívka ostrov věčného jara je opravdu trefná. Prakticky po celý rok je tu hezky, příjemně teplo jako na jaře, ale přitom ne příliš horko. A toto ročníky 50+ oceňují. Teploty zde totiž nepřekračují 25° C. Příjemné počasí zde přetrvává zásluhou teplého Golfského proudu. Od července do října se teplota moře pohybuje v rozmezí 22-23 °C, v květnu a červnu pak 19-20 °.C.

Ke koukání nebo ke koupání?

Některé zlé jazyky ovšem tvrdí, že ostrov Madeira není ani tak ke koupání, jako ke koukání. Není to pravda. Zmiňovali jsme sice, že na severu často prší, ale i tam se dá krásně koupat – v Porot de Cruz je nádherný vodní komplex.

Koupání v lávových jezírcích i na plážích

Porto Moniz je proslulé přírodními lávovými jezírky. Funchall, metropole Madeiry, disponuje oblázkovou pláží Praia Formosa. Ponta del Sol na jihu vás rovněž uvítá hezkou pláží s oblázky. V Calhetě je oblíbenou atrakcí koupaliště nabízející umělé pláže a krásné bazénky v lávových skalách.

Tip pro zhýčkané

Pláže Calheta Beach a také Machico mají dokonce písek navezený ze Sahary, takže tak si mohou poležet ti nejzhýčkanější. A u Ponto do Sao Lorenzo se nalézá jediná zdejší písečná pláž sopečného původu. Pozor, musíte se tam dopravit autem. O cachtání v moři rozhodně nepřijdete. Samozřejmě je ale zde především na co koukat, ostrov je rájem pro tropické rostliny a květiny. Vždy můžete obdivovat překrásně zelenou přírodu.

Ráj turistů

Zároveň je Madeira jako stvořená pro milovníky turistiky. Na ostrově se nachází spousta zavlažovacích kanálů lavedas. Kolem nich se klikatí bezpočet stezek, některé jsou náročnější, některé méně, ale vybere si jak turista začátečník, tak ten zdatnější. Kromě toho jsou romantické projížďky lodí kolem pobřeží.

Jak se tam dostanete

Běžné letenky na Madeiru jsou poměrně drahé a přímé lety, například z Prahy stojí okolo 9000 korun. Levnější jsou lety s přestupem, jejich ceny se pohybují kolem 6000 korun. Výhodnější je však vystihnout některou z akčních nabídek nebo zvolit odlet z blízkých zahraničních letišť jako například z Katovic, nebo z Vídně. Pak už se dostanete na slušnou cenu okolo 2000 korun.

Další zajímavé články
Reklama