Dovolená

5 důvodů, proč letos vyrazit do Bulharska

Krásná Bolata beach v Bulharsku / Shutterstock
Zavrtění hlavou znamená souhlas, přikývnutí naopak nesouhlas. Tohle je pro našince v Bulharsku trochu nezvyklé. Jinak je ale Bulharsko krásné a spousta Čechů ho v posledních letech znovu objevuje. Kdysi totiž bývalo de facto jedinou zemí, kam se dalo z komunistického Československa vycestovat k moři.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

18. června 2019   |   10:25

Dříve narození si ještě tehdejší zájezdy do Bulharska k moři dobře pamatují. Dnes už je Bulharsko zcela jiné, a přesto stále přitažlivé. Pěknou přírodou, teplem, hezkými plážemi, dobrou kuchyní a především příjemnými cenami. Proč jet do Bulharska? Nabízíme vám hned několik důvodů. 

Protože tu mají pěkné pláže 

Prvním z nich jsou pěkné pláže. Písčité, jemné, v naprosté většině případů s pozvolným vstupem do moře. Můžete sem vzít celou rodinu - malé děti i babičku s dědečkem, nikdo se zde nebude bát do vody. A servis na plážích se dnes už vyrovná tomu, na který jste zvyklí ze západoevropských destinací.

Sportoviště, bary, plážový servis. Navíc je tu čisto, a ne nadarmo si řada zdejších pláží vysloužila ocenění modrou vlajkou Evropské unie za čistotu. Tip na nejhezčí pláže: okolí Balčiku, pláž Karadere, Albena (mušle), Achtopol (na šnorchlování), Slunečné pobřeží (pro děti).

Protože je tu bezpečno a snadno se domluvíte 

Jedná se o velmi bezpečnou zemi. Nehrozí vám tu žádné bezpečnostní riziko. Můžete tam cestovat na občanský průkaz. Naprosto bez problémů se tu domluvíte. Bulharština má jako slovanský jazyk podobný základ. Výhodu navíc má ten, kdo se někdy v životě potkal s ruštinou. Navíc tato země není daleko.

Bulharsko je cenově dostupné opravdu pro každého

Nečeká vás dlouhý let, pokud máte chuť, můžete dopravu zvládnout i autem po vlastní ose, stačí vám na to jediný den. Tip na let: Do Burghasu a Varny za 2 hodiny a 5 minut, do Sofie za 1 hodinu a 50 minut. Tip na cestu autem: Ze Sofie do Burghasu Tráckou nížinou - jsou zde pole plná růží.

Protože je tu levně 

Jednoznačným benefitem je cena. Navíc i když se i tady zdražuje, pořád můžete pořídit pobyt výrazně levněji než v západoevropských letoviscích. Týden v některé z bulharských destinací ve čtyřhvězdičkovém hotelu dobré úrovně se servisem all inclusive zvládnete za 10 - 11 tisíc korun na osobu. To stojí za to, ne?

Protože je tu teplo a průzračné moře

Teplotní průměry jsou tu v hlavní sezóně cca 27 °C, moře má příjemných 22 °C.  Nejteplejší moře bývá v srpnu, celkově je tu ale teplotně stabilní počasí. A navíc, moře je nejenom teplé, ale také průzračné, někde je vidět až do 20 metrů.

Nemusíte se obávat mořských ježků, medúz a dalších potvor, které by vám mohly pobyt zatraceně znepříjemnit. Tip na letoviska: pro romantiky Balčik, pro milovníky historie Nesebar, pro milovníky luxusu Zlaté písky.

Protože se tu dobře najíte 

Místní bulharská kuchyně je velice chutná, obsahuje spoustu zeleniny. Najíte se tu nejenom dobře, ale zároveň i levně. Nemusíte se bát střevních potíží jako v některých exotičtějších destinacích. A pokud už vás něco potká, je to spíš z přemíry jídla, rozhodně ne ze špatné hygieny.

Ve spojitosti s dobrým jídlem si můžete vychutnat také folklórní večery, kde se příjemně pobavíte. Tip na místní speciality: tarator (polévka z kyselého mléka, strouhaných okurek, kopru a česneku) nebo musaka (zapečené jídlo z brambor a zeleniny eventuálně i masa).

Existují vůbec nějaká negativa Bulharska? 

V plné sezóně mohou být některé známější pláže přeplněné. Pokud jste extrémní pedanti na pořádek, nemusí to úplně vyhovovat vašim představám - jste prostě na Balkáně, kde se některé maličkosti zase tolik neřeší. 

Další zajímavé články
Reklama