autor Pavel Přeučil
12. září 2019 | 10:10
Co to vlastně ta relokace, neboli přemístění je? Tuto službu využívají půjčovny automobilů, když potřebují přemístit vozidlo z jedné půjčovny do druhé, která je ve velké vzdálenosti. Pro půjčovny je přemisťování vozidel vlastními řidiči velmi nákladné. Řidič se musí dopravit do výchozího místa, kde se auto nachází, a to už něco stojí. Při vícedenní zpáteční cestě mu musí půjčovna platit noclehy, diety a pohonné hmoty. To už jsou poměrně velké náklady. Proto půjčovny využívají pro relokaci automobilů zájemce, kteří jim auto dopraví na místo určení de facto na vlastní náklady.
Jak to funguje?
Obecně platí, že si platíte pohonné hmoty sami, ale jsou i půjčovny, které vám umožní na jejich náklady natankovat plnou nádrž, některé vám dají na pohonné hmoty určitou částku, která se může pohybovat od 50 až do 500 dolarů. Nabídky se na stránkách, zabývajících se relokací objevují nejčastěji dva až tři týdny předem.
Úplně zadarmo to ovšem není. Některé půjčovny, například v Kanadě si účtují 10 dolarů za den, v Evropě většinou 7 euro, V Austrálii a na Novém Zélandě od 1 do 5 dolarů a nejlevněji pořídíte auto k relokaci v USA, kde je standardní sazba spíše symbolická, 1 dolar za den. Počítejte i s tím, že budete muset složit jistou kauci, pohybující se od 100 do 200 eur, která se vám vrátí v případě, že auto dopravíte do cíle včas a nepoškozené.
Jaká auta se převážejí
Především jsou to obytné vozy, od těch nejmenších, až po mamutí luxusní karavany. K mání jsou samozřejmě i osobní auta, ale zejména v USA a v Austrálii karavany převažují. U převozu těchto vozů počítejte s tím, že některé společnosti si účtují poplatky za použití kuchyně, nebo ložního prádla během vaší cesty. Proto se o těchto podmínkách informujte předem a případně si vezměte svoje prádlo.
Pokud budete převážet obytný vůz, nechte si od příslušných techniků ve výchozí destinaci podrobně vysvětlit potřebné funkce, jako obsluhu plynového vařiče, vodního čerpadla a dalšího příslušentsví. Relokace obytných vozů má jednu velkou výhodu, na své cestě ušetříte nemalé peníze za ubytování. Pokud totiž nebudete chtít na noc zakotvit v některém placeném kempu, můžete využít např. parkovišť u nákupních center a velkých obchodů.
Spěchat vůbec nemusíte
Nebojte se, že vás bude během převozu auta nějak honit čas. Půjčovny jsou rozumné a požadují, abyste řídili denně jen 2 – 3 hodiny. To znamená, že zbytek dne máte pro sebe a pro bližší poznání míst, jimiž projíždíte nebo na návštěvy památek či přírodních zajímavostí v okolí. Trasu si většinou vytýčíte zcela podle sebe. Pokud se od ní odchýlíte a uděláte si menší zajížďku, nikomu to vadit nebude, jen si připlatíte za větší spotřebu pohonných hmot.
Pozor, neplatí to ale u všech společností a raději se informujte předem. Některé z nich vám totiž takříkajíc nalajnují trasu s přesným počtem kilometrů a pokud je překročíte, budou to chtít zaplatit. V dnešní době, kdy má každý navigaci v telefonu, se ani nemusíte bát, že někde na trase zabloudíte. Délka převozu se odvíjí podle vzdáleniosti a pohybuje se většinou od 3 do 10 dnů.
Jak je to s doklady a kde najdete nabídku převozů
Budete samozřejmě potřebovat řidičský průkaz a nejlepší je vyřídit si ten mezinárodní, který je v některých zemích vyžadován. Převážená vozidla jsou vždy pojištěna, ale nezapomeňte si včas vyřídit své zdravotní pojištění, platné pro zemí, kde budete auto převážet. Pamatujte, že drtivá většina vozů, zejména v USA, má automatickou převodovku. Nebojte se, za chvíli si zvyknete a nedáte na ni dopustit.
Pokud vás tenhle trochu dobrodružný způsob cestování zaujal, zabrouzdejte si na internetu, kde jsou velmi dobré vyhledávače s nabídkou relokací vozidel. V první řadě je to iMoova.com, kde najdete i nabídku převozů v Evropě. Další nabídky najdete například na Jucy.com či TransferCars.com, kde najdete především nabídky z USA, Kanady a Austrálie.