Roadtrip

Pokuty na silnicích v zahraničí: Povinná výbava není všude stejná a pro mladé řidiče jsou přísnější měřítka

V Rakousku za špatný technický stav vozidla zaplatíte přes 130 000 korun / Shutterstock
Když se dnes spousta lidí rozhoduje o tom, zda vyrazit do zahraničí autobusem, vlakem či autem, volí vlastní vůz. Logicky, není pak na ničem závislá a může si vše zorganizovat podle vlastní chuti a potřeby. Jenže cesty autem po Evropě mají i jedno úskalí. Dopravní předpisy a další pravidla se mohou lišit od těch našich. A riskovat pokutu je zbytečné. Protože jak se říká: Neznalost zákona neomlouvá. Pojďme se tedy podívat, na co si v Evropě dát pozor.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

09. listopadu 2018   |   09:20

Kdo by se měl mít na pozoru jsou mladí řidiči. V některých zemích jsou na ně uplatňována přísnější měřítka. Například v Chorvatsku mají řidiči do 24 let přísnější rychlostní limity o 10 km. Také se tu na ně nevztahuje limit alkoholu v krvi 0,5 promile – pro ně platí nulová tolerance.

Za opilost vám klidně seberou auto

Když už jsme u toho alkoholu, potom nejvyšší hladina 0,8 promile je povolená v Irsku, Velké Británii a na Maltě. Ovšem nejásejte předčasně, že si budete moci při výletu do Londýna něco dopřát. Pokud totiž hranici překročíte a zkontrolují vás, čeká vás opravdu mastná pokuta, která může dosáhnout i 150 tisíc korun. Rakousko má 0,2 promile, a to i pro mladé řidiče.

Ve Francii si můžete koupit i víno pro řidiče

Kuriozitou je třeba Francie, kde je povoleno 0,5 promile, a dokonce se vyrábějí speciální plechovky s vínem pro řidiče - mají obsah 18,7 cl a řidič tak má jistotu, že nepřekročí povolenou hranici. S nulovou tolerancí se setkáte na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Estonsku. A na úplnou opilost samozřejmě úplně zapomeňte. Třeba v Dánsku vám po jejím zjištění klidně seberou auto, ve Španělsku si zase můžete posedět v chládku, a to klidně i tři měsíce.

Pozor na rychlost

Překročení rychlosti je další kapitolou možných postihů. Ve zmiňovaném Španělsku si za to můžete jít posedět i na dva týdny až dva měsíce. Podobně krutí jsou ve skandinávských zemích nebo také ve Švýcarsku, tam za tento přestupek můžete zaplatit i v řádu tisíců korun. Ostatně Česká republika je v systému Eucaris, který dovoluje řešit výměnu informací o přestupcích i přes hranice.

Telefonování také vyjde draho  

Pokud rádi telefonujete za volantem a u nás vás za to třeba ještě nechytili, v zahraničí si to raději odpusťte. Prakticky všude vás za to čeká pouta. Třeba v Itálii zaplatíte 600 euro, jinde, například v Německu cca 200 euro. Navíc radary tento přestupek zjistí a klidně ho po vás mohou vymáhat i přes hranice, platí totéž, co v případě překročení rychlosti. Abyste tedy nebyli překvapeni, až se vrátíte z příjemné dovolené z Itálie a ve schránce najdete pozdrav, který po vás bude chtít 230 euro.

V hledáčku se ocitá ekologie a technický stav vozu

Další důležitou informací je ekologie. Například do centra Paříže smějí jenom vozy s ekologickou plaketou – tu je možné získat poštou a je nutné to vyřídit s předstihem až měsíčním. Podobně musíte mít emisní povolení třeba i pro vjezd do centra Berlína. Některá italská města pak třeba vjezd úplně zakazují. Velký pozor si dejte na ekologii v Rakousku.

Se staršími auty zůstaňte raději doma

 Za kouřící diesel tu klidně zaplatíte i pokutu ve výši 5000 euro  (cca 132 000 Kč) a velice pozorně tu kontrolují technický stav vozidla. Jestli vašeho plechového miláčka neshledají jako provozuschopného, mohou vám klidně sebrat registrační značku a zakážou vám pokračovat, dokud závady neodstraníte. Takže se starými kouřícími vraky raději zůstaňte doma, mohli byste si v Rakousku nepříjemně přivydělat.

Povinná výbava není všude stejná

Samostatnou kapitolou je povinná výbava. V každé zemi je trochu jiná, takže je dobré si před odjezdem prověřit, co by po vás v cílové destinaci mohli chtít. Benevolence k zahraničním řidičům totiž v tomto směru nefunguje. Takže třeba hasicí přístroj byste neměli zapomenout, když se vydáváte do Litvy, Polska, ale i na jih do Řecka. Vyplatí se také mít reflexní vesty pro všechny členy osádky vozu, chtějí to ve většině evropských zemí včetně třeba Francie, Itálie, nebo Bulharska.

S dětmi nesmíte kouřit

Extra předpisy mohou platit i tehdy, když převážíte děti. Například v Chorvatsku smíte převážet děti do 12 let jenom na zadních sedadlech, na předních se to nesmí. Třeba v Řecku nebo Itálii, Francii či na Kypru se také nesmí v autě kouřit, pokud je tam dítě. Totéž platí i v Rakousku, Irsku, Velké Británii. V Itálii může platit řidič s cigaretou pokutu také v případě, že má v autě těhotnou ženu. A pozor, nejde o žádné malé částky, mohou se vyšplhat až na 5000 eur (asi 132 000 Kč).

Kamera v autě vás může stát přes 250 000 korun

Existují zároveň i různé lahůdky, tedy speciální pravidla. Třeba když se v Chorvatsku stanete účastníky dopravní nehody, ať už jste ji zavinili nebo ne, hned vyplňte protokol o nehodě, jinak také budete platit pokutu. A schovávejte si účtenky, nebudete-li je mít, nemusí se to líbit berním úředníkům. V takovém případě opět riskujete pokutu.

A do třetice ještě jednou Chorvatsko. Pokud se policista bude domnívat, že řídíte unaveni, můžete si pár dní posedět ve vězení. A ještě perličku na závěr. Opravdu mastnou pokutu můžete platit, pokud budete mít v autě namontovanou bezpečnostní kameru. A to i když vám třeba pomůže prokazovat nevinu dejme tomu při dopravní nehodě. Tady je totiž ve hře zpracování osobních údajů. V Rakousku vám za to naúčtují 10 000 eur (přes 250 000 Kč). Že vám to připadá jako zbytečná buzerace? Inu, jiný kraj, jiný mrav.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama