Dovolená

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské městečko na ostrově Krk

Objevte malebné městečko Punat / Shutterstock
Chorvatsko je stále bez debaty nejoblíbenější letní destinací Čechů. A zdá se, že jeho oblíbenost jen tak něco neohrozí. A protože by byla škoda cestovat stále na stejná místa, představíme vám dnes malebné městečko, které splní nároky i těch nejnáročnějších turistů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

10. června 2019   |   13:29

Nejkrásnější místa Chorvatska musíte jednoduše vidět na vlastní oči a jejich atmosféru nasát na vlastní kůži. Na jedno takové místo se v našem článku podíváme.

Vítejte v Punatu

Malé, ani ne dvoutisícové městečko Punat, je součástí mimořádně oblíbeného ostrova Krk. Nachází se v chráněné zátoce s názvem Punatska draga a Košljunska draga. Leží na jihovýchodní straně ostrova a do města Krk je to pouhých 7 km. Jméno Punat dostalo městečko podle mostu, který kdysi spojoval obec s protilehlým poloostrovem Prniba (italsky ponte znamená most).

Jachtařský přístav Marina Punat patří mezi nejznámější a nejlépe vybavené v celé oblasti

Jachty všude, kam se podíváš

Punat je považován za jedno z předních středisek námořního turismu na chorvatském pobřeží. Nachází se zde velký přístav pro jachty a malé lodi, prý nejlépe vybavený z celé kvarnerské oblasti. Doslova na každém kroku zde potkáte rybáře, pěstitele oliv, producenty olivového oleje či stavitele malých lodí. Punat rozhodně není chudý. Na každém rohu natrefíte na dobrou restauraci a sympatickou kavárničku, odkud se vám prostě nebude chtít odejít. Paštiky a jiné konzervy nechte doma, protože zde vás čeká skutečná chorvatská gastronomie. 

Historie

První písemná zmínka o Punatu pochází z roku 1377. Podle záznamů usadil obyvatele do oblasti Punty princ, aby chránil přístup k zálivu. Punatští tak zabraňovali vstupu nepřátelům do města a vnitrozemí ostrova Krk. 

V Košljunské zátoce před Punatem je malý zalesněný ostrůvek Košljun se známým františkánským klášterem, kde mniši pěstují obrovské množství bylin a hub. Klášter za návštěvu určitě stojí. 

V okolí samotného městečka Punat se nachází velké množství cenných archeologických nalezišť a památek, což poukazuje na jeho bohatou minulost. Ve starém Punatu je pak několik pozoruhodných barokních domů s typickými venkovními schodišti.

Klid, čistota, pláže

Pokud jste milovníci klidných dovolených bez přílišného humbuku nebo se chystáte jet na dovolenou s dětmi, rozhodně si za cíl své letošní cesty zvolte právě Punat. Doslova to tu dýchá klidem a čistotou, především jižní část městečka, což už se dnes ani zdaleka nedá říct o každém místě v Chorvatsku.

Punat má přírodní kamenité a místy skalnaté pláže. V okolí místních hotelů a kempů se vyskytují i oblázkové pláže doplněné betonovými platy. Některé pláže mají upravený vstup do moře i pro vozíčkáře. Z městečka vozí na místní pláže turisty vláček. Tzv. Modrou vlajkou byla z punatských pláží vyznamenána pláž naturistického kempu Konobe a pláž Punta Debij v jihozápadní části Punatské zátoky.

Najít ubytování v Punatu nebude žádný problém. Pokud se navíc vydáte na dovolenou mimo sezónu, tedy v červnu nebo v září, čeká vás dokonalý a ničím nerušený romantický pobyt. A pokud nehledáte vysloveně tropické teploty, líbit se vám zde bude i v květnu.

Další zajímavé články
Reklama