Styl & Kultura

Užijte si na cestách i pořádnou porci zábavy. Přehled nejslavnějších festivalů světa

Notting Hill Carnival je největší karnevalovou slavností v Londýně a připomíná karnevaly Latinské Ameriky / Shutterstock
Máte rádi nejrůznější festivaly, fiesty, slavnosti, karnevaly a divoké oslavy? Pak vám přijde vhod náš výběr těch nejslavnějších festivalů světa, připravovaných na léto letošního roku. Pokud už dnes spřádáte plány na letní dovolenou či nějaký ten delší výlet za hranice, zaznamenejte si v kalendáři data těchto festivalů, dejte třeba dohromady partu přátel a vyražte do světa. Žádný z festivalů z našeho výběru vás určitě nezklame.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. dubna 2019   |   12:08

Některé z festivalů jsou vyloženě zábavného charakteru, jiné jsou zaměřeny na kulturu, hudbu a další umělecké žánry, jiné mají sportovní zaměření a v neposlední řadě jsme zařadili ty úplně bláznivé, které však lákají každoročně desítky tisíc návštěvníků.

Vivid Sydney, Austrálie 24. května - 15. června 2019

Tento festival světla, hudby a umění je jeden z nejvýznamnějších světových festivalů, vyznačující se kreativními nápady a neobyčejnou pestrostí nejrůznějších žánrů. Celé město se rozzáří světelnými efekty, v průběhu festivalu se koná spousta koncertů, divadelních představení, výstav a projekcí. Nejpoutavější je určitě světelný 3D mapping na významných budovách a velkým promítacím plátnem se stane i světoznámá opera v Sydney. Během festivalu se prezentuje i původní, domorodé australské umění, či nové technologie. Celé město se zkrátka promění v největší uměleckou galerii na světě.

Glastonbury, Velká Británie - 26. - 30. června 2019

O festivalu v Glastonbury slyšel už nejspíše každý, kdo má rád skvělou muziku. Tady se každý rok sejde na 150 000 lidí, aby si oblékli bláznivé šaty a strávili pár nádherných dní při hudbě a tanci na farmě v anglickém Somersetu. Glastonbury je jeden z nejlepších hudebních festivalů na světě a návštěvníkům vůbec nevadí, že je většinou proslulý svým nepříznivým počasím, kdy se louky, kde se festival koná, promění v moře bláta a z nebe se lijí proudy vody. Festival už není jen o hudbě, konají se zde nejrůznější divadelní představení, performance, bláznivé párty a filmová představení.

Batalla de Vino, Španělsko - 29. června 2019

Španělská Batalla de Vino, nebo vinná bitva, je jedním z nejdivočejších festivalů v Evropě. Každý rok se do malé vesnice Haro sjedou tisíce lidí z celého světa, aby se vydali těsně po východu slunce na nedaleký kopec a svedli válku v níž je jedinou municí červené víno.

Jako zbraň můžete mít i dělo

Kreativitě návštěvníků v tom, jaké zvolí zbraně se nekladou meze, a tak můžeme vidět některé s vodními pistolkami, jiné s automatickými stříkacími samopaly, zahradními postřikovači, kbelíky a někteří si dovezou i skutečná vodní děla. Není divu, že po skončení bitvy jsou všichni zúčastnění pokryti červeným mokem od hlavy k patě. Nevázaná zábava začíná už v předešlou noc, kdy se v celé vesnici pije víno a tancuje za zvuků ohnivé španělské hudby.

Běh s býky v Pamploně, Španělsko - 6. července 2019

Festival San Fermín, jak se také nazývá, běží vlastně ve dnech 4. - 15. července, ale ta hlavní událost se začíná v pravé poledne 6. července, kdy starosta města šílené hry oficiálně zahájí z balkonu Casa Consistorial. Na náměstí už čekají tisíce lidí a další tisíce se tísní v okolních ulicích. Všichni čekají, až bude vypuštěno stádo divokých býků, které se prožene ulicemi a před ním utíkají odvážlivci, dávající přihlížejícím dívkám najevo své hrdinství. Přestože při slavnostech není nouze ani o těžká zranění, najde se stále dost odvážných, kteří se býkům postaví. Festival má prý své kořeny už ve 13. století a byl součástí býčích zápasů v aréně.

Tomorrowland, Belgie - 19. - 21. července 2019

Tenhle jedinečný hudební festival se koná se v belgickém Boomu a nabízí milovníkům hudby ty nejlepší zážitky. Koná se už od roku 2004 a každoročně přiláká stovky tisíc návštěvníků. Extravagance tohoto festivalu s jeho psychedelickými motivy dostane každého. V programu vystupují taková jména jako Tiesto, David Guetta, Hard well, Afrojack a další. Okolní pole jsou do nedohledna zastavěna záplavou stanů, mezi kterými pospávají unavení účastníci, ale další tisíce jich křepčí kolem pódií. Tady se setkává opravdu celý svět milovníků jednoho hudebního žánru.

Comic Con International, USA - 18. - 21. července 2019

Tohle je největší světový svátek fanoušků komiksů, animovaných filmů, japonských anime, fantasy románů a filmů inspirovaných slavnými komiksy. Koná se v kalifornském San Diegu a během čtyřdenní akce se na něm jako hosté vystřídají i slavní představitelé filmových hrdinů, byla zde například kráska Gal Gadot, představitelkaWonderwoman, Hugh Jackman, známý jakoWolverine, nebo Jennifer Lawrence jako Mystique a spousta dalších. Především mladí fanoušci z celého světa se zde setkávají se svými idoly, vyměňují si své názory a poznatky a absolvují skutečné maratony ve sledování filmů. Celý ten mumraj oživují cosplayeři, což jsou fandové, kteří nosí kostýmy svých filmových hrdinů. Potkáte tu desítky Supermanů, Batmanů, Spidermanů, celou partu Avengers a spoustu dalších

Bahenní festival Boryeong, Korea - 19. - 28. července 2019

Tahle legrace se odehrává každoročně na korejské pláži Daecheon Beach v Boryeongu. Kupodivu, možnost se pořádně zamazat bahnem od hlavy k patě a válet se v jeho mazlavé hmotě, přitahuje ročně do Koreje desetitisíce návštěvníků ze všech možných zemí. Účastníci se doslova ponoří do bahna, přičemž si užívají nevázanou atmosféru festivalu. Bahna si užijí opravdu dosytosti, jsou zde bahenní lázně, obří bahenní bazény, bahenní mořská pláž, konají se zde zápasy v bahně jak ženské tak mužské a kdo hledá nějakou tu relaxaci, může si dopřát i bahenní masáž. Večer se celý festival rozzáří ohňostroji a na pláži běží jedna párty za druhou.

Notting Hill Carnival, Velká Británie - 24. - 26. srpna 2019

Úplně jiného ražení je tento ryze kulturní festival, konající se v Londýně. Je jedním z vrcholů londýnského kulturního letního kalendáře. V onen srpnový víkend vypukne v Noting Hillu pravé karnevalové šílenství, doprovázené zvuky ocelových bubnů a kapel při kterých křepčí stovky tanečníků. Účastníci karnevalu se na událost připravují celé měsíce předem a pilují své kostýmy k dokonalosti. Během karnevalu však tančí celé ulice, dokonce i lidé, kteří tanec jaksi nemusí, protože hudba dokáže být dost nakažlivá

La Tomatina, Španělsko - 29. srpna 2019

Tato bláznivá událost se odehrává každoročně v Bunolu, ve španělské Valencii. Válečná vřava, v níž jsou jedinými zbraněmi přezrálá rajčata, vypukne o desáté hodině dopoledne. Už předtím navážejí desítky nákladních automobilů své náklady, plné rajčat do města a vysypou je na obří hromady. Další auta plná rajčat projíždějí ulicemi a jejich pasažéři jimi bombardují každého na ulicích.

Připravte se na to, že čistí neodejdete

Pokud si myslíte, že to musí bolet, tak jste na omylu. Jde o tak přezrálé plody, že se okamžitě mění na kaši. Určitě budete ale pozůstatky rajčat obaleni od hlavy k patě, takže si vezměte raději nějaké starší oblečení. Nicméně místní obyvatelé už mají připraveny hadice s vodou a kdo má zájem, může se nechat očistit. Doporučují se však lyžařské nebo potápěčské brýle, protože zásah rajčetem do oka může být dost nepříjemný.

Burning Man, USA  - 25. srpen - 2. září 2019

Tento festival Hořícího muže se koná v Black Rock City v Nevadské poušti od roku 1986 a stal se doslova kulturním fenoménem, který je kopírován i v jiných zemích světa. Festival přiláká každý rok více než 70 000 lidí do srdce pouště, kde sní o útěku z kapitalismu a hodí za hlavu všechny své všední starosti. Tady se nekladou žádné meze představivosti a tvořivosti. Účastníci zde staví různé sochy, umělecké konstrukce, alegorické vozy, rituální stany a spoustu dalších výtvorů. Centrem je obří postava muže, jejíž konstrukce je ze dřeva. Ta skončí na závěr festivalu v plamenech. Během festivalu se na pódiích vystřídají přední DJ, zpěváci, tanečníci a další umělci.

Další zajímavé články
Reklama