Styl & Kultura

Festivaly ledových soch: Kde všude můžete v těchto dnech spatřit nádherné ledové objekty?

Vůbec největší festival ledových soch probíhá v Číně / Shutterstock
Led nabízí specifickou krásu a může se stát také výtvarným materiálem, který se pod rukama umělců mění v různé objekty. Pokud patříte mezi obdivovatele ledových soch, máte jedinečnou šanci spatřit v příštích dnech některá díla.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

22. ledna 2019   |   10:30

Kdy a kde se vlastně ledové sochy poprvé objevily? Abychom se to dozvěděli, musíme zajít opravdu daleko do minulosti. Do ledu se tesalo už cca kolem roku 600 př. n. l. v Číně, alespoň z této doby a uvedené lokality o tom máme první zprávy. K renesanci ledosochařského umění pak došlo zřejmě někdy v období po roce 1600 a to opět v Číně. Tehdy mohli lidé obdivovat například ledové lucerny. Od této doby samozřejmě uběhlo moře času a nástroje a techniky se zdokonalily. Některé ukázky můžete vidět i u nás.

V Beskydech se pilně sochá

Stejně jako loni, i letos se na Pustevnách v Beskydech až do 27. ledna 2019 odehrává Festival ledových soch. Umělci dostali k dispozici 40 tun ledu. Pro malé a velké je tu připraven i doprovodný program v podobě soutěží, nechybí dětský sněžný park. Soutěží se o nej sněhuláka, maluje se na sníh. Za příznivého počasí je otevřen sněho-ledový bar.

Můžete si také do ledového kvádru vytesat dárek. Víkend ve znamení ledových soch proběhne také 26.-27. ledna 2019 v pražské Galerii Harfa. Na střeše galerie se objeví ledové komiksové postavičky, takže pokud jste z Prahy, nebo budete mít do metropole v této době cestu, nenechte si tuto podívanou ujít.

Nejstarší a největší na světě

Vůbec největší festival ledových soch ale probíhá v zemi, kde má toto umění, alespoň soudě podle zaznamenané historie, největší tradici. Jedná se o čínský Charbin. První festival zde proběhl už v roce 1963, v loňském roce tedy oslavil 55. ročník. Letos tam můžete až do 5. února 2019 vidět například celé město z ledu nebo obří ledovou sochu Buddhy. Na výtvorech se podíleli umělci z 12 zemí, kteří na svá díla spotřebovali 230 000 m2 ledu a sněhu.

Nejkrásnější je ledový festival za tmy

Kromě samotných ledových soch je součástí festivalu i neuvěřitelně pestrý doprovodný program. Hezkou atrakcí je třeba procházka kolem řeky, při které uvidíte 2019 sněhuláků. Upoutá i ohňostroj nebo 3 D světelná light show. Jde o gigantickou akci, už v roce 2017 ji navštívilo celkem 77 milionů hostů. Právě díky festivalu se město Charbin stalo jednou z top turistických atrakcí.

Vydejte se za Robinem Hoodem

Co když ale nestihnete festivaly v Beskydech, v české metropoli ani v Číně? Nezoufejte, i tak budete mít šanci si ledové umění do sytosti vychutnat. Můžete se vydat na festival ledových soch do holandského Zwolle, který potrvá až do 3. března 2019. Letos ztvárňují téma „Světově proslulé příběhy.“ Na ploše 1200 m2 umělci z celého světa zpracovali celkem 275 000 kg ledu a stejné množství sněhu. Oba materiály šikovně kombinují a jejich zásluhou tak vznikla díla tyčící se do výše až 6 metrů.

Magii ledové expozici dodávají zvukové a světelné efekty a projekce. Co můžete vidět? Třeba do ledu a sněhu proměněné Tři mušketýry nebo Romea i s Julií či Alenku v říši divů a také Robina Hooda. A když už v městečku Zwolle budete, prohlédněte si ho také. I když se sídlo vzdálené asi 120 km severovýchodně od Amsterodamu nechlubí žádnou top památkou, má docela bohatou historii a najdete zde třeba Waanders In de Broere, údajně nejkrásnější knihkupectví v Nizozemsku, kde se snoubí moderna s historickými klášterními interiéry.

Další zajímavé články
Reklama