Pobyt

Petrohrad, fascinující město uchvátí milovníky kultury, historie i dobrého jídla

Petrohrad s dominujícím Chrámem Kristova vzkříšení / Shutterstock
Petrohrad přivítá každého návštěvníka úžasnou atmosférou typicky evropského velkoměsta, se vším, co k tomu patří. Architekturou, památkami svými muzei, luxusními obchody, exkluzivními hotely i okolím. Zejména máte-li to štěstí a přijedete v období tzv. Bílých nocí, trvajících od konce května do poloviny června. To nepřestává město žít ani uprostřed hluboké noci, ulice prosvícené matným světlem žijí často až do rána.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. dubna 2019   |   08:45

Petr Veliký založil toto nádherné město v roce 1703 prakticky uprostřed bažin. Vybudoval zde neuvěřitelně luxusní carské paláce, chrámy s cibulovými klenbami a dalšími stavbami, lemujícími řeku Něvu. Car Petr Veliký se nechal inspirovat Londýnem, Paříží a Vídní a pečlivě naplánoval celé město, vybudoval kanály mosty a průplavy, které vám připomenou Benátky. Většina jeho dědictví zůstala dodnes nedotčena i přes úpornou snahu Hitlera dobýt během 2. světové války tehdejší Leningrad.

Petrohrad, Paříž severu

Petrohrad byl hlavním městem carského Ruska v letech 1712 až 1914 a zůstává i dnes největším ruským kulturním centrem. S městem jsou spojena jména ruských kulturních velikánů včetně Puškina, Dostojevského, Čajkovského či Tolstého. Samotné město je jako živé muzeum, galerie a architektonický památník. Pokud jste byli v Pařížském Louvru a navštívíte v Petrohradě slavnou Ermitáž s významnými sbírkami Matisse, Picassa či Rembrandta, zjistíte, jak jsou si tato úžasná muzea neobyčejně podobná. A když už jste v Petrohradě, nezapomeňte navštívit některé z představení kouzelného ruského baletu.

Poperte se s azbukou

Město není bez problémů. Velká muzea a atrakce nejsou většinou klimatizované a málokdy mají vybavení pro zdravotně postižené. Rusové příliš nedbají na neznalost azbuky cizinci, a tak ti, co už neměli ruštinu ve škole, budou jen stěží luštit znaky v různých nápisech, ať už jde o názvy obchodů či popisky u obrazů v galeriích. Ale to všechno překonají zážitky, které nenechají nikoho chladným.

Impozantní Ermitáž

Ermitáž je po Louvre druhým největším muzeum umění na světě a určitě největší a nejznámější Petrohradskou atrakcí. Čtyři budovy muzea patří k ohromnému Zimnímu paláci, který byl postaven dcerou Petra Velikého Alžbětou Petrovnou. Ta se měla stát dokonce manželkou francouzského krále Ludvíka XV., ale ze svatby nakonec sešlo. Kdyby se uskutečnila, otáčelo by se možná kolo dějin zcela jinak. V Zimním paláci projdete po impozantním, barokním mramorovém schodišti a s otevřenou pusou obdivujte všechno to zlato kolem, nádherně zařízené komnaty a trůnní sál.

Díla světových mistrů

Během prohlídky sbírek samotné Ermitáže se dozvíte, že s jejich budováním začala už Kateřina Veliká, ale za jejího panování mohli vidět zdejší poklady jen příslušníci carské rodiny nebo jejich hosté. Sbírky jsou uspořádány chronologicky od nejstarších mistrů, jako Botticelliho, Leonarda Da Vinci, Rafaela, Michelangela a dalších.

Díla Renoira či van Gogha byla kdysi buržoazní umění

Pak se přemístíte do španělské sbírky, zastoupené Velazquezem, Goyou a El Grececm, abychom jmenovali alespoň některé. Ermitáž má také po amsterdamském Rijksmuseum druhou největší sbírku Rembrandta na světě a s hrdostí vám ukážou i dokonale restaurovaný Rembrandtův obraz Danae, který v roce 1985, rozřezal, polil kyselinou a de facto zcela zničil jakýsi šílenec. Restaurátorské práce trvaly celých 12 let.

Sbírka moderního umění

Na prohlídku Ermitáže, stejně jako na Louvre si vyčleňte nejméně jeden celý den a začněte raději brzy ráno, abyste si vychutnali i slavnou sbírku impresionistů, o které se traduje, že ji Stalin označil za buržoazní umění a odpočívala za jeho života kdesi v kremelských sklepeních. Až po válce byla rozdělena mezi Ermitáž a Muzeum moderního umění v Moskvě. Dnes tak můžeme v jednom sále za druhým obdivovat díla Renoira, Van Gogha, Cezanna, Gauguina či Picassa.

Na závěr prohlídky si nenechte ujít zajímavý obchod se suvenýry, nabízející vydařené kopie některých exponátů, ale také nádherné jantarové šperky či originální čajové soupravy. Vstupné do Ermitáže je 700 rublů a určitě si kupte vstupenku přes internet, vyhnete se tak obrovským frontám. Pokud se vám nechce platit, každý třetí čtvrtek v měsíci je vstup zdarma.

Petrohradské katedrály

Dalším cílem vaší návštěvy v Petrohradě by měla být katedrála sv. Izáka, největší ve městě. Není sice tak stará, byla dokončena v polovině 19. století, ale je to ohromující stavba uvnitř i venku zdobená nádhernými mozaikovými nástěnnými malbami, žulovými sloupy a mramorovými podlahami. Její obrovská zlatá kopule je vidět na kilometry daleko. Vstupné je 400 rublů. Další významnou katedrálou je Chrám Kristova vzkříšení, vybudovaný na místě, kde byl v roce 1881 zavražděn car Alexander II. Jeho pestrobarevná fasáda a kupole připomínají chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Uvnitř chrámu můžete obdivovat 7500 čtverečních metrů mozaik i svatyni samotného cara.

Nedobytná Petropavlovská pevnost

Významným místem Petrohradu je i Petropavlovská pevnost, vybudovaná původně jako obrana proti Švédům v roce 1703. Rusové však ve válce zvítězili ještě před dokončením pevnosti, takže pak už sloužila jen jako vězení. Jsou zde pohřbeny mnohé významné osobnosti i panovníci z ruské historie. Dominantu pevnosti i celého města tvoří Petropavlovský chrám, barokní stavba, vysoká 122 metrů. V pevnosti najdete ještě Muzeum kosmonautiky a expozici historie Petrohradu. Ceny vstupenek do jednotlivých expozic se pohybují od 100 do 300 rublů.

Kouzelné Carskoje selo

Tahle „carská vesnice“, letní sídlo ruských carů se nachází ve městě Puškino, nedaleko Petrohradu. Jde o rozsáhlý komplex barokních a klasicistních paláců, do které patří Kateřinský palác a park a Alexandrovský palác s přilehlým parkem. Velkolepé stavby s bohatě zařízenými interiéry a jejich zahrady si nijak nezadají s francouzskými Versailles.

Tahákem je obnovená jantarová komnata

V Kateřinském paláci můžete obdivovat kopii proslulé Jantarové komnaty a v zahradách nespočet zahradních staveb, soch a ukázek dokonalé zahradní architektury. Nedaleko se nachází i paláce Pavlovsk, založené rovněž Kateřinou Velikou pro jejího syna, cara Pavla I. Také zde vás ohromí jak bohaté interiéry, tak dokonale obnovené a upravené zahrady. Za 2. světové války vše německá armáda vypálila a téměř srovnala se zemí. Obnova a přesná rekonstrukce probíhala až donedávna.

Carský palác Petrodvorec

Toto carské sídlo, vybudované Petrem I. se nijak netají tím, že bylo inspirováno francouzskými Versailles. Uchvátí vás jak Velký carský palác, tak kaskádové fontány se zlatými sochami. Nachází se na břehu Baltského moře a je s ním propojen kanálem, takže car mohl připlout lodí až ke svým komnatám. Kolem paláce se rozkládá rozsáhlý francouzský park s mnoha zahradními prvky. Z Petrohradu sem jezdí autobusy, ale nejlepší je cesta po carském způsobu a to lodí. Také zde je nejlepší koupit si vstupenku na internetu a zaplatíte za ni 700 rublů.

Živoucí Něvský prospekt

Něvský prospekt je nejznámější ulice Petrohradu a hlavní obchodní ulice města. Něvský prospekt je skutečnou výkladní skříní Ruska. Najdete zde jak obchody luxusních značek jako Hugo Boss, Versace a další, tak i pouliční prodavače, kavárny, restaurace a parky. U Anichovského mostu na řece Fontanka, na okraji Něvského prospektu je přístaviště lodí, odkud si můžete za nějakých 300 rublů udělat hodinovou projížďku po řece a petrohradských kanálech.

Petrohradské restaurace

Úroveň restaurací v Petrohradě si nijak nezadá s těmi na Západě. Preferují zde sice hlavně maso a brambory, ale pozornost věnují i čerstvým rybám, salátům i vegetariánským pokrmům. V oblibě jsou i bliny, plněné lívance, sýry, samozřejmě červený kaviár, stejně jako hovězí stroganoff s houbami či boršč.

V Petrohradě se setkáte s kuchyní všech bývalých i současných národů Ruska, oblíbená je zejména gruzínská kuchyně a k ní patřící gruzínské víno. Pokud dostanete chuť na něco sladkého, navštivte legendární cukrárnu Sever v blízkosti Něvského prospektu, proslulou už za sovětské éry. Už při pohledu na nepřehledné množství různých dortů a pochoutek se vám určitě budou sbíhat sliny a zaručeně neodoláte.

Potřebujete ruské vízum

Do Petrohradu míří v poslední době stále více zájezdů cestovních kanceláří a většina z nich je rychle vyprodána. Pokud byste se rozhodli cestovat individuálně, počítejte s trochu složitější administrativou. Do Ruska musíte mít turistické vízum, které vám bude vydáno na základě ověření vašeho pasu. Ten musí mít platnost ještě nejméně 6 měsíců.

Dále musíte předložit potvrzení o pojištění na celou dobu pobytu, pasovou fotografii a pozvání od soukromé osoby, nebo turistický voucher. Ten vám však opatří i řada cestovních kanceláří. Vyřízení víza trvá asi 10 dní a můžete si jej nechat vyřídit od některého od zprostředkovatelů. Cena se pak pohybuje okolo 2000 Kč. Platnost turistického víza je 30 dní a nelze jej vyřídit na hranicích Ruska.

Jak se tam dostanete

Jak už jsem uvedl, nejjednodušší je zájezd s některou z cestovek. Do Petrohradu od nás létá řada leteckých společností, provozujících i přímé lety. Ceny letenek se pohybují běžně od 4000 korun, ale v akcích můžete chytit i letenku za polovinu této sumy. Do Petrohradu se dá cestovat i autobusem nebo vlakem přes Polsko a Lotyšsko, ale znamená to několik přestupů, dvoudenní putování a vyjde vás to cenově stejně, jako letadlo.

Další zajímavé články
Reklama