Ven z města

Největší ledová jeskyně na světě patří mezi poklady rakouských Alp

V obřím ledovém paláci se skupina návštěvníků doslova ztrácí / Österreich Werbung, Eisriesenwelt
Jeskyně Eisriesenwelt, což bychom mohli přeložit jako Svět ledových obrů, se nachází uvnitř hory Hochkogel v alpském pohoří Tenneggebirge. Délka této největší ledové jeskyně na světě je 42 kilometrů, přístupný je však pouze první úsek o délce 960 metrů. Se svými velkolepými ledopády, obřími sochami a ledovými stalaktity je jeskyně unikátním přírodním výtvorem.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

11. února 2019   |   08:46

Jeskyni objevil v roce 1879 rakouský přírodovědec Anton Posselt. Odvážně se tehdy pustil do jejích útrob a dostal se 200 metrů daleko. O jeskyni se dozvěděl od místních obyvatel, kteří věřili, že jen to brána do pekla. Posselt svůj objev popsal v horolezeckém časopise, ale na jeskyni se pak trochu pozapomnělo. Až v roce 1912 se vydalo do jeskyně několik průzkumných výprav, vedených přírodovědcem Alexandrem von Mörkem. Jeskyně byla podrobně zmapována a posléze i zpřístupněna.

Pěšky jen pro odvážné

K jeskyni, nacházející se nad nedalekou obcí Werfen vás od parkoviště k ní doveze za 14 eur nejprudší lanovka v Rakousku se sklonem 50 °. Vchod do jeskyně ve výšce 1641 metrů je uzavřen vraty, jimiž projdete a ihned za vámi se vrata zavřou, aby se uchoval studený vzduch uvnitř.

Na pěší výstup musíte mít pořádnou fyzičku

Sportovně nadaní návštěvníci mohou k jeskyni vydat pěšky po strmé trase, vedoucí korytem dávné řeky a musí počítat s výstupem po 700 schodech. I když použijete lanovku, čeká vás od ní ještě 120 metrů prudkého stoupání. Návštěvníci by tedy měli určitě zvážit svou fyzičku. U vchodu do jeskyně dostanou návštěvníci svítilny a vydají se do útrob ledového království.

Co v jeskyni uvidíte

Každého překvapí obrovské prostory, zaplněné ledovými útvary v podobě zvířat, obřích lidských postav a dalších útvarů na které vás upozorní průvodce. V první, přístupné části se odhaduje, že zde leží na 30 000 krychlových metrů ledu o tloušťce až 20 metrů. Dojem udělá na každého první část trasy, kde procházejí Posseltovou halou, dlouhou 150 metrů a širokou 40 metrů, které vévodí ledová Posseltova věž.

Asi nejobdivovanějším přírodním úkazem je monumentální ledový hrad Hymir, stoupající ke stropu v jeskyni Hymirhalle. Stalaktity vytvořily na jeho úbočí tzv. ledové varhany. Na konci přístupné trasy vás čeká ještě obdivuhodný Eispalast, ledový palác. Celá prohlídka trvá přibližně jednu hodinu, a i tady budete potřebovat dostatečnou fyzičku na překonání výškového rozdílu více než 130 metrů.

Kdy se tam vydat

Jeskyně je přes zimu zavřená a oficiální zahájení sezóny připadá na 1. května. Sezóna pak končí 1. října. Ideální čas k návštěvě Eisriesenweltu je horké léto, za jasného slunečného dne. To si pak nejlépe vychutnáte teplotní rozdíly venku a uvnitř jeskyně. Navíc si můžete vychutnat od jeskyně nádherné panoramatické scenérie údolí Salzachu. Ale i v létě nesmíte zapomenout na teplé oblečení, protože teplota uvnitř jeskyně se stále pohybuje pod bodem mrazu. Doporučují se i pevné boty s přilnavou podrážkou, protože se budete pohybovat po značně kluzkém povrchu. Fotografování a filmování je v jeskyni zakázáno.

Jak se tam dostanete a za kolik

Z Prahy do Werfenu je to 420 kilometrů a jste tam za nějakých 5 hodin. Nejvýhodnější trasa vede na jih, přes Linec po dálnici A1. V Salzburku se napojíte na dálnici A10, která vás dovede až na dohled k Werfenu. Z Werfenu vás pak zavede asi pětikilometrový dlážděný úsek silnice k návštěvnickému centru. Milovníci kolejí se dostanou až do Werfenu snadno vlakem ze Salzburku.

Pro rok 2019 je určeno vstupné následovně: Dospělí, lanovka + jeskyně 24 eur, mládež do 18 let 18 eur a děti do 14 let 14 eur.  Rodinné vstupné je 34 eur. Pokud vystoupáte až k jeskyni pěšky, zaplatíte za vstupné jen 12 eur za dospělého a 9 eur platí mládež.

 
Vstoupit do diskuze  (1)
Další zajímavé články
Reklama