Roadtrip

Zažijte něco úchvatného! Víkend v pohádkové vesničce v Solné komoře vás nadchne v létě i uprostřed zimy

Romantické vesnička skýtá úchvatné výhledy na jezerní a horskou krajinu / Shutterstock
I přes skutečnost, že rakouská vesnička Hallstatt, byla přístupná až do roku 1890 jen pěšky nebo lodí, je jedním z míst, poznamenaných lidskou činností už více než 7000 let. Hlavním artiklem, který ji proslavil, byla sůl, která se zde těžila už dávno před dobou bronzovou. Zdejší sůl znali už staří Řekové a Římané, později celý středověký svět. Dnes má Hallstatt 923 obyvatel a je zapsán na listině světového dědictví UNESCO.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. listopadu 2018   |   08:25

Romantická vesnička, která byla téměř až do konce 19. století fakticky odříznutá od světa, patří dnes mezi hlavní turistické cíle v Rakousku, stejně, jako nedaleké solné doly. Míří do ní tisíce autobusů s turisty z celého světa a jejími křivolakými uličkami se prodírají zástupy lidí. I přes to, že jde o malou vesnici, byl Hallstatt díky solnému bohatství jedním z nejbohatších míst v Rakousku. Proto také se v centru Hallstattu cítíte spíše jako ve městě a tom díky výstavným měšťanským domům.

Sůl proudila dřevěným potrubím

Sůl se z dolů dopravovala ve formě solného roztoku dřevěným potrubím, vybudovaným před 400 lety z 13 000 vydlabaných stromů. Potrubí končilo ve 40 kilometrů vzdáleném Ebensee, kde se sůl zpracovávala. Druhá cesta soli byla na zádech místních žen, které ji v koších snášely k jezeru, kde se překládala do lodí a po řece Traun putovala až do Dunaje. Díky solným dolům je mimořádně bohatá i celá oblast Dachstein-Hallstattersee. Svědčí o tom i výstavná města v regionu, jimž vévodí bezesporu Salcburk.

Užijete si skluzavky a podzemní jezero

Doslova poutním místem jsou dnes solné doly Salzbergwerk Hallstatt. Dostanete se k nim lanovkou Salzbergbahn, vedoucí z Hallstattu a vchod je hned vedle její horní stanice. V dolech dostanete speciální oblek, aby ten váš nepřišel k úhoně, nasednete do miniaturního důlního vláčku a vydáte se do hlubin dolu. Nadšení dětí i dospělých budí zejména dvě dřevěné hornické skluzavky, po kterých se svezete do nižších poschodí dolu.

Součástí prohlídky je i plavba po podzemním jezeře

V samotném dole můžete obdivovat obří solné jeskyně, pomodlit se za zdraví horníků u sošky sv. Barbory a dozvíte se vše o historii dolu a těžbě soli v nejstarším dole Evropy. Zážitkem je i plavba lodí po podzemním solném jezeře. Překvapí vás i to, že část dolu je stále v provozu a pracuje v ní asi 40 horníků, těžících sůl především pro farmaceutický průmysl.

Ztracený solný muž

Kdysi dávno došlo v dole k nějakému neštěstí a v roce 1734 byla ve solné vrstvě nalezena mumifikována starověká mrtvola. Tělo bylo popsáno jako "slisované do ploché podoby a pevně vrostlé do skály“. Oblečení a nářadí bylo prastarého původu, ale dobře zachované. Záhadná starověká mrtvola byla podle tehdejších zvyků pohřbena podle křesťanských zásad, a tak byla pro další zkoumání vědci navždy ztracena.

Ačkoliv dnes už „solného muže“ neuvidíte, můžete vidět jiné, prehistorické hrobky, pod skleněnými poklopy si prohlédnout i 2500 let staré kostry. Během cesty dolem vás čeká i tak trochu kýčovitá, barevná světelná show a pomocí multimediální techniky si užijete i filmové záběry a rekonstrukce z historie.

Hallstatt je i v Číně

Nejvíce návštěvníků Hallstattu a solných dolů dnes tvoří Číňané, Korejci a Japonci. Není tak divu, že se Číňanům zalíbila obec až tak moc, že si postavili doma, v provincii Kuang-tung, její věrnou kopii. Bylo to už v roce 2012 a její otevření provázela velká sláva.

Pozváni byli i zástupci originálního Hallstattu, kteří se nestačili divit. Do té chvíle totiž netušili, že Číňané něco podobného budují. Netušili ani to, že se předtím celý rok v Hallstattu pohybovala početná skupina, složená z geodetů, architektů, historiků, fotografů a filmařů, která pečlivě mapovala každý kámen Hallstattu.

Jak se tam dostanete

Z Prahy je to do Hallstattu nějakých 370 kilometrů, které ujedete zhruba za necelých 5 hodin. Pojedete přes České Budějovice, Linec a po dálnici směrem na Salzburk. Snažte se neminout výjezd na Gmünden. Poté už vás povedou směrovky na Ebensee, Bad Ischl až do Hallstattu. Do Hallstattsu organizuje jednodenní či dvoudenní zájezdy i řada cestovních kanceláří, mnohdy za zajímavé ceny.

Kolik zaplatíte

Lanovka z Hallstattu k dolu vás vyjde na 9 eur, děti na 4.50 eur.
Vstupné do dolu je 22 eur, děti zaplatí 11 eur.
Můžete využít i rodinné vstupné, které je 46 eur.
Důl je otevřen po celý rok mimo období 10.12.2018 - 1.03.2019
Lanovka pak nejezdí od 7.01. - 01.02.2019

Další zajímavé články
Reklama