Ven z města

Horolezecké vesnice lákají na čistou přírodu, klid a tradiční lidovou pohostinnost

Vydejte se do Alp a zkuste si život v souladu s přírodou / Shutterstock
Horolezecké vesnice, které vznikají v Alpách v posledních letech, jsou jakýmisi oázami udržitelného alpského cestovního ruchu s odpovídající tradicí. Zaručují vysokou kvalitu služeb pro horolezce a turisty, vyznačují se vynikajícím životním prostředím a nádhernou krajinou a zachovávají místní kulturní tradice. V popředí jejich zájmu je alpinismus a přirozené soužití s přírodou. Podpora a další rozvoj horských vesnic je v souladu s prováděcími protokoly Alpské úmluvy.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. prosince 2018   |   09:04

Horolezecké vesnice zachovávají tradiční krajinné prvky, jako horské pastviny a lesy, ale zároveň podporují i zlepšování veřejné dopravy a věnují zvláštní pozornost potřebám hostů, zejména horolezců. Tato iniciativa Rakouské alpské asociace existuje od roku 2008 a v roce 2016 se stala přeshraničním projektem alpských sdružení. Tento typ vesnic si získává na oblibě v celém alpském regionu nejen mezi horolezci, ale pro svou nedotčenou přírodu, nádhernou krajinu a místní zvyky i mezi dalšími návštěvníky těchto malých, horských středisek. Ta sice nemohou soupeřit s velkými lyžařskými areály v Alpách, ale právě proto mají své zvláštní kouzlo.

Cílem je ekologický cestovní ruch

V tyrolském regionu Wipptzal nyní vzniká po St. Jodok s Schmirntal, už druhá horolezecká vesnice a to v Gschnitztalu. Napomohla k tomu zejména poloha Wipptalu s jeho nedotčenými horskými údolími.

Nedotčená příroda láká stále více návštěvníků

Západní strana údolí Wipptal zejména Trins a Gschnitz splnila přísná kritéria horolezeckých vesnic a byla vybrána v listopadu 2018 společně se slovinským městečkem Luce, aby se připojily k mezinárodní síti Horolezeckých vesnic v příštím roce. Obce se rozhodly spolupracovat s alpskými asociacemi na netechnickém, autentickém a ekologickém horském cestovním ruchu.

Slavnost bude v květnu

Jako výchozí bod pro výstupy na řadu alpských třítisícovek, ale i pro turistické a lyžařské zájezdy do Stubaiských Alp, Gschnitztaler Hüttentour a dalších středisek, nabízí Gschnitztal s majestátním údolím ty nejlepší podmínky právě pro horolezce. V bočních údolích Wipptalu dokázali místní obyvatelé zachovat mimořádně čistou přírodu a nedotčené scénické drahokamy, z kterých netrčí sloupy lanovek a vleků. Pokud si chcete užít pravou alpskou slavnostní atmosféru, vydejte se do regionu počátkem května 2019. 5. května totiž proběhne v Trinsu oficiální ceremoniál, jímž region vstoupí mezi Alpské horolezecké kluby.

Výborné podmínky pro běžkaře

Návštěvu Gschnitztalu si však užijete po celou zimní sezónu. Pokud vás unavují či rozčilují přelidněná alpská střediska, vydejte se právě sem. V zimě nabízí Gschnitztal především úžasné trasy pro běžecké lyžování, vedoucí nádhernými, čistými scenériemi. Běžkaři zde najdou na 30 km perfektně udržovaných tratí, které jsou k dispozici zdarma.

Neustále je udržována i zimní turistická stezka vedoucí podél údolí ze Steinachu do Gschnitzu. Pro turisty na sněžnicích a pro lyžaře jsou zde četné příležitosti pro aktivní poznávání idylické zimní krajiny. Dostatečná je i nabídka ubytování, zejména v malých penzionech a hotelech. Obří hotelové komplexy, mnohdy hyzdící slavná alpská střediska, zde ale nenajdete.

Jak se tam dostanete

Údolí je skryto mezi alpskými velikány, téměř v samém centru tohoto pohoří a leží nedaleko Innsbrucku (40 km). Doprava je nejvýhodnější autem po dálnici přes Mnichov, Rosenheim a Innsbruck. Celá trasa je dlouhá 580 km a ujedete ji asi za 6 hodin.

Další zajímavé články
Reklama