Styl & Kultura

Rádi dobře jíte a navštěvujete farmářské trhy? Představíme vám ty nejlepší v Evropě

V barcelonské tržnici La Boqueria se vám z nabídky produktů a rozmanitých vůní zatočí hlava / Wikimedia Commons/Ad Meskens
Návštěva farmářských nebo potravinářských trhů patří k oblíbeným zážitkům zejména pro milovníky dobrého jídla, místních specialit a neopakovatelné atmosféry, která na těchto trzích panuje. Potravinářské trhy jsou velmi dobrým a zároveň příjemným způsobem, jak se seznámit s místní kulturou.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. ledna 2019   |   15:09

Tady najdete místního rybáře, nabízejícího dnešní úlovky, hospodyni, vybírající čerstvé potraviny na dnešní oběd, farmáře s vynikajícími klobáskami či pekaře s košem, plným čerstvého, vonícího chleba. A co je na těchto trzích nejlepší, na každém jsou stánky i příjemné restaurace, nabízející domácí produkty už upravené. Pochutnávat si tak můžete na čerstvých specialitách, na jaké nejspíš v běžných městských restauracích nenarazíte.

Trh Torvehallerne, Kodaň

Po krátké procházce kolem kanálů z centra města se dostanete do multikulturní čtvrti Nørrebro, kde se také nachází místo nejrozmanitějších chutí, vůní a zážitků. Je jím kodaňská tržnice Torvehallerne, patřící k nejlepším světovým trhům s potravinami. Tržnice Torvehallerne se nachází ve dvou prosklených budovách, v kterých nabízejí desítky prodejců své zboží. To, že se nachází tržnice ve čtvrti, kde žije mnoho nejrůznějších národností, se odráží i v nabídce zdejších potravin.

Ochutnávat můžete speciality z celého světa

Najdete mezi nimi nejen ryze dánské produkty, ale potravinářské zboží prakticky z celého světa, vše od sushi až po originální, tortily či tapas. Dánové ale dávají stejně přednost svým tradičním jídlům a tak zde samozřejmě najdete stánky s tradiční dánskou rýžovou kaší risengrød. V teplejších měsících se se zaplní venkovní nádvoří piknikovými stoly, u kterých se mísí prodejci se zákazníky a pochutnávají si na zdejších dobrotách.

La Boqueria, Barcelona

O tomto trhu se traduje, že je nejznámějším a nejlepším trhem na světě. Barcelonský trh La Boqueria nemůže vynechat žádný znalec dobrého jídla. Chcete-li trh navštívit, vyhněte se cestě po turisty přeplněné ulici Las Ramblas a dejte se úzkou boční uličkou Barri Gòtic, která vás přivede rovnou ke vstupu do budovy živé tržnice. Na trh se vydejte raději ráno, abyste se vyhnuli davům.

Vybírat si můžete z bohaté nabídky ovoce, čerstvých ryb, masových výrobků, jako je iberijská šunka jamón ibérico, sýrů a dalších pochoutek. V budově z roku 1840 se nachází i mnoho příjemných restaurací s lidovými cenami, kde můžete místní speciality hned ochutnat. Určitě si nenechte ujít návštěvu místního baru Pinotxo, kde podávají vyhlášenou místní specialitu, marinovanou cizrnu s klobásou botifarra.

Borough Market, Londýn

Nejstarší trh v Londýně, jehož tradice je delší než 1000 let, je i nadále atrakcí pro obyvatele města i pro turisty. To je důvod, proč se více než 70 ekologických farmářů a domácích i zahraničních dodavatelů o víkendech stará o zásobování trhu těmi nejlepšími sezónními produkty. Vzhledem k tomu, jak multikulturním městem Londýn je, tak zde najdete i mnohé exotické potraviny, jako etiopské či indické koření, balkánské pečivo nebo pestrobarevné mexické jalapeňos.

Trh se nachází jen pár kroků od stanice metra London Bridge na pravém břehu Temže. Na své si tu přijdou i mlsné jazyky. U mnoha stánků můžete ochutnávat nejrůznější speciality. Londýňané si zde dávají své oblíbené fish and chips, ale oblíbené je i španělské občerstvení Brindisa Spanish Foods, kde si většinou musíte vystát frontu na vynikající sendviče s chorizem a rukolou

Nuovo Mercato di Testaccio, Řím

Historická tržnice Mercato di Testaccio ožila nedávno v nových prostorách, když se přestěhovala z náměstí Piazza Testaccio do světlé moderní budovy, zásobované především solární energií. Obří tržnice nabízí směsici současných i tradičních surovin, potravinářských výrobků, zeleniny i ovoce. Mezi 103 dodavateli mají stánky ti, kteří se specializují na čerstvé produkty a ručně vyráběné těstoviny, najdete zde ale i knihkupce a obchody s potřebami pro domácnost.

Přestože je trh, zejména dopoledne, neustále v obležení zákazníků, najdete zde mnohem méně turistů než na také známém tržišti Campo de 'Fiore na náměstí Piazza Navona. Také zde nechybí stánky s občerstvením, kde můžete ochutnávat zejména ručně vyráběné těstoviny, upravené na rozmanité způsoby, tak jak je připravují v různých koutech Itálie.

Další zajímavé články
Reklama