Styl & Kultura

Nechte se masírovat miliony bublinek, zažijete vesmírný mráz a nahlédněte do nejhlubší propasti na světě

Dopřejte si zasloužený relax / Shutterstock
Už jste se někdy procházeli jen v šortkách při mrazivé teplotě -120° celsia? Může vůbec člověk přežít tak nízkou teplotu? Hned vám odpovíme, že může, a dokonce se pobyt v tak chladném prostředí používá jako jedna z léčebných procedur. Tahle unikátní léčba chladem pochází z Japonska a můžete si ji užít v lázních Teplice nad Bečvou.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. října 2018   |   11:55

V lázeňském poláriu Arktika, jak tohle zařízení nazývají, které je vlastně kryokomorou, ochlazovanou tekutým vzduchem, si užijete teplotu, jaká se vyskytuje jen ve vesmíru, na Zemi ji nenajdete. Blahodárné účinky ledového vzduchu využívají například vrcholoví sportovci pro zvýšení svého výkonu, ale v teplických lázních je tahle kůra určena především ke zlepšení stavu pohybového aparátu a oběhového ústrojí.

Léčivá voda stoupá z jeskyní

V Teplicích nad Bečvou se však využívají především tradiční léčebné metody, a to už celých 465 let. Zdejší lázně patří skutečně k těm nejstarším u nás. První kamenné lázně zde vybudoval majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí v roce 1553. Přímo pod lázeňskými budovami se totiž nacházejí skalní pukliny, navazující na rozsáhlý jeskyní systém. 

V lázních léčí minerály a oxid uhličitý

Právě tam vyvěrá ona zázračná léčivá voda, silně obohacená minerály a oxidem uhličitým. Unikající bublinky oxidu uhličitého můžete dokonce pozorovat, jak stoupají ze dna řeky Bečvy, tekoucí v bezprostřední blízkosti lázní. Léčivé účinky této vody jsou dostatečně prokázány a využívá se hlavně na léčbu oběhového systému, nervového systému, kardiovaskulárních chorob a je využívána i u onkologických pacientů.

Co si v lázních užijete

Ponoříte se do koupele, která vás bude příjemně masírovat miliony bublinek kysličníku uhličitého, pak si užijete koupání v bazénu s protiproudem a den můžete zakončit božskou masáží, třeba s přísadou brusinek. Vyjmenovat všechny lázeňské procedury by zabralo hezkých pár stránek. Lázeňské domy jsou v Teplicích rozesety v nádherném lesoparku, obklopeném lesy, které přímo zvou k procházkám. Ty jsou ostatně u řady nemocí součástí terapie. Krátké výlety vás zavedou v okolí na řadu míst, která jsou skutečně unikátní.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Pod lázeňským areálem se nachází světoznámý jeskynní systém, Zbrašovské aragonitové jeskyně, od roku 2003 Národní přírodní památka. Jejich vznik mají na svědomí zejména minerální vody, prostupující vápencem a stoupající z velkých hloubek. Jeskyně byly objeveny už v roce 1912 a dnes je jejich část zpřístupněna. Jsou to nejteplejší jeskyně u nás, teplota je zde po celý rok kolem 14°C. Jejich unikátní výzdobu tvoří především stříbřité krystaly minerálu aragonitu, stalagmity a stěny některých dómů pokrývají tzv. koblihy, což jsou kulovité sintrové povlaky.

Pokud máte obavy z velké náročnosti prohlídky jeskyní, nemusíte se bát. Trasa vás vede stále dolů a po několika desítkách schodů sestoupíte až na úroveň Bečvy, na jejímž břehu je východ z jeskyní. Za hodinovou prohlídku jeskyní zaplatíte 110 Kč, děti 60 Kč. V letních měsících mají otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin, o nadcházející zimě si můžete objednat prohlídku telefonicky.

Závratná hloubka Hranické propasti

Nedaleko od jeskyní se nachází další unikát světového významu, a to Hranická propast, nejhlubší propast na světě. Z lázní vedou k propasti turistické ukazatele a nemůžete ji minout. Suchá část propasti je hluboká téměř 70 metrů. Ten největší unikát se nachází pod hladinou jezírka na dně propasti. Skalní puklina totiž pokračuje daleko hlouběji a dodnes byla ověřena celková hloubka propasti 473,5 metrů. Do propasti se pravidelně vydávají výpravy jeskyňářů, objevující stále nové a nové prostory. Odborníci jsou přesvědčeni, že propast je ještě daleko hlubší, protože jejího dna se při ponorech zatím nepodařilo dosáhnout.

Jak se tam dostat

Nejjednodušší je cesta vlakem. V blízkých Hranicích na Moravě, které jsou vlastně propojeny s lázněmi Teplice nad Bečvou, zastavují expresy mířící na Slovensko a od nádraží vás doveze autobus za pár minut až do lázeňského areálu. Cesta z Prahy trvá vlakem 2 hodiny 42 minut. Z Brna sem dorazíte vlakem za půldruhé hodinky. Pokud byste jeli autem, je nejkratší cesta z Prahy po D1 a pojedete něco přes 3 hodiny. O něco delší je sice cesta přes Hradec Králové, ale zato se vyhnete nemilým uzavírkám na D jedničce.

Další zajímavé články
Reklama