Ven z města

Rakouské ledovce, kam jezdí James Bond nebo Ed Sheeran: 5 míst, která vás nadchnou i bez lyží

Tyrolské ledovce, to je lyžování po celý rok, nekonečné sjezdovky a spousta zábavy / Shutterstock
Čas zimních radovánek je tu! Již na podzim se otevírá 5 vyhlášených tyrolských ledovců v sousedním Rakousku, kde si užijete perfektně upravené sjezdovky a snowparky. I bez lyží Vás ledovce nadchnou, protože můžete zajít na zpřístupněné ledovcové trhliny, ochutnáte vyhlášenou tyrolskou gastronomii v designových restauracích i původních horských salaších a vychutnáte si slunné panorama hor, a to jen pár hodin od našich hranic.
Reklama
Reklama

autor  Martin Březina

20. října 2018   |   10:36

Na tyrolských ledovcích máte jistotu, že o sníh nebude nikdy nouze. I když je na většině z nich lyžování možné téměř po celý rok, ta pravá sezóna právě přichází teprve nyní. Až do pozdního jara si tak můžete užívat stovky kilometrů lyžařských dálnic, vozit se moderními lanovkami či vleky a užívat si ty pravé zimní radovánky. Navíc se můžete těšit i na celou řadu kulturních a společenských akcí, které tamější zimní střediska nabízejí po celou sezónu.

Hintertux

Ledovec Hintertux v Zillertalských Alpách je jediné celoročně otevřené lyžařské středisko v Rakousku, a proto i zde často uslyšíte češtinu. Také Tux (zkrácené označení ledovce) si užil svou chvilku slávy ve světě showbyznysu, protože zde natáčel svůj videoklip Perfect populární zpěvák Ed Sheeran.

Kromě celoročního provozu je ledovec výjimečný také ledovcovou jeskyní a palácem Natur Eis Palast. Z pohledu sportovního vyžití doporučujeme sjezdovku Funslope nebo vyhlášené místo pro Freestyle aktivity - Betterpark (3.200 m. n. m.). Děti si zase přijdou na své na Kidsslope. S jedním skipasem si vystačíte na 196 kilometrů sjezdovek a 65 nejmodernějších vleků.

Pitztal

Pokud hledáte lyžařskou oblast na nejvyšší úrovni, tak ledovec Pitztal je to správné místo, a to doslova. Pitztal je totiž nejvyšší ledovec v Tyrolsku, a tak tu najdete tu nejvyšší kavárnu v celém Rakousku (3.440 m. n. m).

Na své si přijdou i skialpinisté

Na vyznavače jednoho nebo dvou „prkýnek“ zde čekají výborně upravené sjezdovky, nedotčené freeride prašanové svahy nebo prudké sjezdy po zmrzlém firnu. Mimo to je tento ledovec také domovem prvního skialpinistického parku v Tyrolsku. V průběhu celé zimy si tak lze vyzkoušet tři různě náročné výstupy.

Ráj pro děti

Díky vysoké nadmořské výšce můžete lyžovat již od poloviny září až do končícího jara. Pokud cestujete s rodinou, tak určitě využijte možnosti skipasu zdarma pro vaše děti ročníku 2009 a mladší. Určitě si nenechte ujít návštěvu iglú vesnice, kde také můžete přespat. Najdou se i odvážné zamilované páry, které zde strávily svou svatební noc. Pokud hledáte pohodlnější ubytování, tak zde můžete využít penziony, kde se snadno domluvíte a budete se cítit jako doma, protože je spravují čeští provozovatelé.

Sölden

Jmenuji se Bond, James Bond! Ano, to je to místo, kde Bond „diktoval“ až neskutečné triky v bondovce Spectre. Kromě Bonda zde natáčela dokument také naše zlatá freestyle snowboarďačka Eva Samková a český průkopník skikrosu Tomáš Kraus. Co jsou ty magnety, které sem táhnou osobnosti a filmové štáby?

Poznejte místo, kde řádil proslulý James Bond

Sölden je jedním z nejmodernějších zimních středisek, někdy nazývaný také „hot spotem“ Tyrolských Alp. Vždy to tu žije.  Navíc se oblast se může pochlubit hned 2 ledovci.

Z ledovce na ledovec tunelem

Ledovec Rettenbach nabízí prudký a rychlý svah, jež je nedílnou součástí kalendáře Světového lyžařského poháru a navíc si můžete užít 15 kilometrů dlouhou super sjezdovku. Aniž byste sundali lyže, tak se tunelem dostanete na ledovec Tiefenbach. Co určitě stojí za návštěvu je designová restaurace Ice Q, jež si zahrála ve zmíněné bondovce. Kdy jste byly naposledy na interaktivní filmové výstavě věnovanému tomuto fenoménu, a to ve 3.000 m. n. m.? Zajděte si tak na výstavu 007 Elements. Sezóna zde začíná již koncem září.

Stubai

Oblast oblíbená českými vyznavači freeride disciplín, ale i rodinného lyžování. Zde mohou děti až do deseti let, za doprovodu rodičů, jezdit zdarma! Pro fajnšmekry tu mají DC Stubai Zoo, jeden z největších snowparků na světě, který shapeři upravují každý den. Ten si také oblíbila česká legenda snowboardingu Richard „Riči“ Skandera, který zde pravidelně pořádá kempy pro ty nejmenší snowboardové nadšence.

Dějiště světového poháru

Pro freeridery je zde zase 13 tras sledovaných GPS kontrolními checkpointy. Stubai je také místem pořádání FIS WORLD CUP vy lyžařských disciplínách. Také z pohledu gastronomie a wellness zázemím má oblast co nabídnout, o čemž svědčí velký počet hotelů honosícím se „Certificate of Excellence“, čehož si všimli také autoři michelinského průvodce.

Kaunertal

Z auta přímo na sjezdovky nemusí být výsada televizních reklam, ale užít si to můžete na vlastní kůži. Samotný ledovec leží v nádherné krajině uprostřed více než 30 třítisícovek, a tak samotná cesta sem je zážitkem. Pro lyžaře možná méně známá oblast, ale pro vyznavače snowboardingu a freestyle lyžování je známá moc dobře, a to především díky vyhlášenému snowparku. Letos má navíc premiéru park Nature Run a JiB-line. Asi netřeba překládat. Každý, kdo se již nudí na prázdných a širokých tratích, si sem rád zajede a vyzkouší si nějaký ten trik. Samozřejmě  lze využít školených  trenérů.

Areál se právě otevírá

Co je nezapomenutelné, a potvrzuje také jeden z našich nejúspěšnějších lyžařů moderní éry skikrosař Tomáš Kraus, tak je to jistě Grand opening neboli oficiální zahájení sezóny, které je jednou velkou párty. Ale na horách se vzpamatovává člověk rychleji, a proto jistě pohled z nejvyšší stanice lanovky Karlesjochbhahn ve 3.108 m n. m., vás vyléčí hned a samotný sjezd si užijete. Již můžete vyrazit, protože areál otevírá v půlce října!

Plán na letošní sezónu je jasný, vyzkoušet všech 5 uvedených ledovců a vybrat si ten, kam se budete rádi vracet.

Další zajímavé články
Reklama