Styl & Kultura

Ze sjezdovky rovnou do léčebného bazénu. Spojte alpské lyžování s pobytem v unikátních lázních

Po lyžování si můžete skočit do horkého bazénu / Shutterstock
Tradice lázeňství ve Švýcarsku sahá daleko do poloviny 13. století, kdy byly postupně objevovány léčivé vody a termální prameny, o jejichž využití se staraly především kláštery a mniši, léčitelé. Mnohé z těchto pramenů se staly i poutními místy, kam mířily zástupy poutníků v naději na vyléčení. První skutečné lázně se začaly v alpských oblastech objevovat v 16. století a jejich největší rozmach zaznamenalo století devatenácté a dvacáté.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. října 2018   |   10:45

Dnes se mohou svými léčebnými procedurami, letním i zimním koupáním a wellnessem chlubit mnohé alpské hotely, lázně i léčebná zařízení, využívající léčivé a termální vody. Jedno z největších center najdete v Bad Ragaz v údolí St. Gallen, na úpatí Pizolu, které má dlouhou tradici jako lázně. Dnes je to wellness centrum s prvotřídními hotely, termálními lázněmi a golfovými hřišti. 37°teplá, na bublinky bohatá léčivá voda tryská ze skalní horské pukliny v hluboké, tajemné soutěsce Tamina Gorge.

U zrodu lázní stál slavný Paracelsus

Od poloviny 13. století putovali poutníci do opatství Pfäfers poblíž Bad Ragaz, kde se údolí Tamina otevře do údolí Rýna a koupali se v teplé termální vodě. V roce 1535 se zde usadil lékař a filosof Paracelsus , který se přesvědčil o léčebných schopnostech zdejších termálních pramenů. Tak začal věk lázeňské turistiky. V roce 1716 byly vybudovány nejstarší barokní lázně ve Švýcarsku, pod benediktinským klášterem v Pfäfers.

Lázně navštěvovali panovníci i šlechta

Od roku 1840 byla termální voda vedena do snadněji dostupné vesnice Ragaz, vzdálené 4 kilometry, a ta se rychle stala známým lázeňským centrem. Luxusní hotely byly postaveny tak, aby vyhovovaly bohatým cestovatelům, včetně řady evropských panovníků a ruské šlechty, a stejně jako nejslavnější Grand Hotel v Bad Ragaz stále přitahují hosty z celého světa.

Lázně nabízejí širokou škálu léčebných i relaxačních procedur

Dnes Bad Ragaz s termálními lázněmi Tamina nabízí širokou škálu léčivých a wellness balíčků, a to během celého roku. Tamina Thermal Springs, termální lázeňské centrum v blízkosti Grand Hotelu má dva vnitřní bazény a jeden otevřený, koupel s vířivkou, vodní skluzavkou a vodopádem. Součástí komplexu je i termální vodou naplněná jeskyně.

Zkrátka nepřijdou ani sportovci

Lyžařská oblast Pizol se rozprostírá mezi 1600 m a 2220 m nad mořem hned v sousedství Bad Ragaz. Milovníci zimních sportů zde  naleznou 12 lanovek a vleků, více než 40 km sjezdovek, tedy skutečný ráj pro vyplnění volného času. Dobře zde fungují zimní sportovní školy, běžecké tratě a zajímavé jsou i trasy pro lyžařské túry. Fanoušci sáňkování si přijdou na své se na 7 km dlouhé sáňkařské dráze a najdete zde i značené stezky pro pěší turisty na sněžnicích s nádhernými alpskými výhledy.

Zajímavosti v okolí

Pokud vás baví vycházky, najdete v blízkosti Bad Ragaz zmiňovanou, divokou soutěsku. Tamina Gorge, lemovanou útesy až 70 metrů vysokými, kde můžete vidět vývěry oné slavné termální vody. Za návštěvu stojí i starobylé Bad Pfäfers, krásnou procházkou z Bad Ragaz přes termální rokle, kudy kdysi chodili i králové a princezny, hosté zdejších lázní. V Bad Pfäfers můžete navštívit dvě muzea a památník světoznámého lékaře Paracelsa.

Pokud sem vyrazíte s dětmi, pamatujte si, že jste v kraji známé Heidi, děvčátka z hor. V okolí najdete její muzeum, stezky s jejím jménem a další atrakce. Jednou ze sedmi lanovek si můžete vyjet na vrchol nejvyšší hory v okolí, Pizolu, vysoké 2220 metrů a rozhlédnout se po údolí Rýna. Z Bad Ragaz můžete vyrážet i na delší výlety, například do nedalekého Lichtenštejnského knížectví; do Churu, navštívit  zámek v Sargans, dále do St. Gallen a k Bodamskému jezeru.

Jak se tam dostat

Lázeňské městečko Bad Ragaz se nachází ve švýcarském regionu St. Gallen a nejbližší letiště je v Zurichu. Odtud se do Bad Ragaz dostanete vlakem, hodinku cesty kolem Bodamského jezera. Výhodné je i přímé vlakové spojení z ČR. Můžete jet z Prahy přímým expresem až do blízkého Sargans, odkud jezdí místní vláček, který vás doveze za pouhé tři minuty do lázní.

Další zajímavé články
Reklama