Ven z města

Šusem nahoru! Vyšlápněte si alpské sjezdovky v závodě pro drsňáky, přihlásit se může kdokoliv

Můžete běžet, plazit se, použít hůlky, či třeba klusat na telemarkách / Facebook
Překrásné alpské sjezdovky jsme zvyklí požitkářsky sjíždět směrem dolů, ať už šusem, nebo rozmáchlými oblouky, jak je libo. Dovedete si ale představit, že byste se dobrovolně hnali směrem vzhůru, táhli sebou lyže, a ještě by vás to bavilo? To vše nabízí série závodů Vertical up.
Reklama
Reklama

autor  Michaela Kadlecová

22. října 2018   |   11:28

Tenhle závod (či vlastně závody) se startují pod kopce a váš úkol je jednoduchý, dostat se co nejrychleji nahoru, přitom můžete použít jen a pouze své svaly. Můžete běžet, plazit se, použít hůlky, či třeba klusat na telemarkách.

Šourákem, rychle, s hůlkami, i bez

Povoleno je vše, kdy se budete pohybovat vlastní silou. Na těchto závodech je krásné to, že se může přihlásit skutečně kdokoliv – aktivní sportovec, nebo ten, kdo jezdí jen na hory, je třeba mít pouze určitou sportovní kondici, protože v tomhle závodě si každý sáhne až na dno svých sil. V posledním ročníku bylo nejstaršímu účastníkovi 60 let, nejmladšímu 18, běží muži, i ženy, každý ve své kategorii. Závod se běží za tmy, startuje se večer kolem půl sedmé. Mezi povinné vybavení patří helma, doporučený je speciální typ helmy, kterou je možné zapůjčit v místě závodu.

Závod pro drsňáky s atmosférou

Start probíhá hromadně, závod je velmi atraktivní i pro diváky. Závodníci totiž musí nosit povinně čelovku a pohled na to, jak stoupají stovky světélek k vrcholku hory, je skutečně dechberoucí. Údolí také efektně ozáří světlo z pochodní. Ačkoliv nejde o závod pro nějaké slečinky, o závodníky nouze není, ba právě naopak.

Počet startujících je omezený a startující čísla se vyprodávají rychle. Čím dříve se tedy účastník přihlásí, tím lépe. Startovné je v řádu desítek EUR, na druhou stranu, pokud se ocitnete mezi několika nejlepšími, lze vyhrát poměrně vysoké částky, až stovky EUR.

Původně recese, dnes závod pro tisíce

Nápad na pořádání těchto závodů vykvetl v hlavách pořadatelů v roce 2011. Veselice, která se původně tvářila jako kamarádská recese, se přetavila v profesionální závod, který je sice otevřený všem, ale zároveň má vítěze, profesionální sportovce, kteří dokáží na vrcholky vystoupat, či skutečně vyběhnout na botách s mačkami, překvapivě rychle. Přitom část účastníků neskrývá, že jde pro ně hlavně pro legraci a možnost na závodě startovat a do kopce se šinou hlemýždím tempem, ale s úsměvem na tváři.

Běžet můžete třeba ve smokingu

Právě všeobjímající dobrá nálada je pro tento závod typická, diváci povzbuzují, co mohou, zvoní na typické alpské kravské zvonce, závodníci se snaží. Někteří nastoupí dokonce v maskách a je tak jasné, že o umístění jim skutečně nejde, ale o zábavu a možnost být při tom ano.

Nejtěžší stoupání musí závodníci překonat v Kitzbühelu

Před dvěma lety jeden borec dokonce dokázal zdolat alpský vrcholek ve společenském obleku! Počet účastníků utěšeně stoupá. Už v roce 2012 nastoupilo k závodu 333 závodníků, o rok později 429, v roce 2015 se zúčastnilo 1000 nadšenců. Je zajímavé, že svou fyzičku zde ověřují a pravidelně vyhrávají hlavně cyklističtí závodníci.

V Kitzbühlu se poběží v únoru

Závody se konají na několika různých místech. V současné době je možné se přihlásit do Kitzbühlu, kde se závod poběží 23. února, místa zatím ještě jsou. Startovné činí v první vlně 49 a 39 EUR, podle typu závodu. Loni se běželo v Grödenu, Hinterstroderu, italském Pinzolu, Wengenu ve Švýcarsku a německém Feldbergu. Pokud se chcete přihlásit do závodu v Kutzbühlu, pamatujte, že zdejší sjezdovka je ta nejšpičatější, svah má sklon až 85°! Převýšení činí několik set metrů, cesta vede stále po sněhu, do kterého se můžete bořit.

Na druhou stranu, pokud chcete, můžete sjezdovku skutečně „jen“ vyjít, čas na to máte neomezený. Složení závodníků je mezinárodní, že by se ho zúčastnil nějaký Čech, není známo. Pokud si chcete tento závod vyzkoušet, ať už se porvat o medaile, nebo pokud chcete jen prožít tu úžasnou atmosféru a zúčastnit se, máte ještě možnost.

Další zajímavé články
Reklama