autor Pavel Přeučil
11. září 2018 | 13:34
Amsterdam je jedním z nejpopulárnějších měst Evropy a při jeho návštěvě každý pochopí proč. Nabízí množství historických i kulturních zajímavostí, od návštěv muzeí a galerií, přes plavby po proslulých kanálech, návštěvy útulných kavárniček a typických hospod, až po procházky po úžasných amsterdamských parcích či vyhlášených trzích.
Podzim je také obdobím vyhlášených pivních festivalů, kdy se vaří speciální hořké pivo, zvané herfstbok, kterého můžete ochutnávat množství nejrůznějších značek téměř v každé hospůdce. Amsterdam je zkrátka město, kde se nudit určitě nebudete.
Jak se tam dostat a jak do města?
Tradiční způsoby cestování do Amsterdamu jsou letadlo a autobus. Vždycky je dobré plánovat si cestu s předstihem, jen tak dosáhnete na levnější letenky nebo jízdenky. Akční zpáteční letenky z Prahy do Amsterdamu se dají sehnat už od 1200 korun, autobusové jízdenky od 900 korun. Let přitom trvá 1 hodinu a 35 minut, autobusem pojedete asi 12 hodin. Letadlem přiletíte na letiště Schiphol, asi 12 kilometrů od centra.
Do centra města se z letiště dostanete nejsnadněji vlakem, jehož stanice je přímo pod letištním terminálem. Doba jízdy na Amsterdam Centraal je 20 minut. Pokud chcete během pobytu důkladně poznat město a stát se jedním z jeho dočasných obyvatel, doporučujeme vám půjčit si kolo. K dispozici jsou desítky pouličních půjčoven a za malý poplatek můžete procestovat celé město stejně tak, jako to dělají místní.
Jak ušetřit čas a peníze
Pokud máte v plánu navštívit co nejvíce amsterdamských pamětihodností a atrakcí, jednoznačně se vám vyplatí koupit si Amsterdam Pass, což je karta, umožňující volný vstup do více než 30 muzeí a pamětihodností města a neomezené využívání okružních vyhlídkových autobusů a lodí typu Hop on - Hop Off.
Vstupné a služby jsou v Amsterdamu poměrně drahé a s kartou Amsterdam Pass ušetříte nejméně polovinu peněz, které by vás to jinak stálo. Kartu je nejlépe objednat online, přičemž získáte 10% slevu. Můžete si ji doma vytisknout, nebo si ji nechat poslat do mobilu. Navíc doporučujeme využít i sezónních akčních cen, kdy za celodenní kartu zaplatíte 57,60 euro a za třídenní 93,60 euro, což je zhruba také o 10% měně než je obvyklá cena.
Co navštívit v Amsterdamu?
1. Muzejní komplex
Určitě byste neměli vynechat Museumplein, neboli muzejní náměstí, kde se nacházejí nejvýznamnější amsterdamská muzea Rijksmuseum, v kterém můžete shlédnout mistrovská díla evropských a zejména holandských mistrů, jako Rembrandta či Vermera. Dále zde najdete muzeum Van Gogha, muzeum moderního umění Stedelijk a koncertní síň Concertgebouw.
Velký zelený prostor byl renovován v roce 1999 a využívá se i pro nejrůznější slavnosti, festivaly, koncerty, trhy a výstavy pod širým nebem. V letních měsících zde najdete obří brouzdaliště, kde si můžete schladit unavené nohy a v zimě se mělký rybník mění v obří kluziště. Pod zemí se nachází velké parkoviště a také nákupní centrum.
2. Projížďka po kanálech
Amsterdamské vodní kanály patří nepochybně k těm nejzajímavějším atrakcím Amsterdamu. Vznikaly převážně v 17. století a dnes jsou i rušnými dopravními tepnami. Kanálům se nevyhnete ani při pěších procházkách městem a narazíte na ně téměř na každém kroku. Okouzlující zážitek ale poskytuje perspektiva pohledu na město přímo z vody. Nejlépe si to užijete večer, kdy je město krásně osvětleno. Kanály brázdí nespočet nejrůznějších bárek, člunů a výletních lodí a je jen na vás jakou si vyberete. Pokud máte Amsterdam Pass, můžete si po dobu jeho platnosti užívat plavbu po kanálech zdarma, dokud vás neomrzí.
3. Rembrandtův dům
Nachází se na okraji židovské čtvrti. Rembrandt jej koupil v roce 1639, údajně ovlivněný židovskou kulturou, což dokládá i to, že většina jeho obrazů zobrazuje náboženské židovské motivy nebo osobnosti. V té době byl umělec na vrcholu své slávy, což se odráží ve vznešenosti domu a bohatém vybavení interiérů. V domě je vystavena řada Rembrandtových děl, od jednoduchých grafik až po rozměrné obrazy. Budete-li mít štěstí, můžete se v domě stát svědky ukázek tradiční grafiky pomocí leptu, nebo míchání dobových barev.
4. Westertoren
Nejvyšší věž v centru Amsterdamu nabízí nádherný výhled na celé město. 85 metrů vysoká kostelní věž pochází z roku 1638 a na prohlídku se většinou čeká ve frontě. Výhodné je zajistit si vstupenky předem online. Je zajímavé, že Westertoren je vedena jako samostatná stavba v majetku státu, kdežto přilehlý kostel Westerkerk je majetkem církve.
Došlo k tomu v roce 1795 při oddělení církve od státu. Přístup na vyhlídku ve věži je umožněn vždy pouze pro šest osob, proto ty dlouhé fronty. V kostele Westerkerk je také poslední místo Rembrandtova odpočinku. Věž je poněkud nakloněna a od svislé osy se odklání na vrcholku o 85 centimetrů.
5. Vondelpark
Tento rozsáhlý zelený park je jednou z největších volných ploch ve městě a to doslovně. Až donedávna to byl jediný veřejný park na světě, kde lidé mohli legálně provozovat sex. Dnes už to není tolerováno, ale svobody si zde užívají například stále početní kuřáci marihuany, které nikdo nepronásleduje. Rodiny a přátelé využívají park i pro grilovačky a soukromé párty. Kilometry stezek, lemovaných stromy, odpočinkové zóny či růžová zahrada nabízejí pohodu a klid. V parku se konají často nejrůznější kulturní akce, hojně navštěvovaná jsou divadelní představení pod širým nebem.
6. Adrenalinová houpačka s vyhlídkou
Mrakodrap A´dam naproti hlavnímu nádraží nabízí nádherný, panoramatický pohled na celé město a síť jeho kanálů. Na jejím vrcholu najdete A'dam Lookout, nacházející se ve 20 patře. Ve vyhlídkové části najdete restauraci, bar a na otevřené plošině asi největší atrakci, obří houpačku, největší v Evropě, která vás zhoupne přes okraj plošiny, nad propastí100 metrů nad zemí. Pokud máte slabší žaludek, asi to nebude nic pro vás, ale silnější nátury si to za pouhých 5 euro pořádně užijí.
9. Jordaan
Tuhle kdysi dělnickou čtvrť nesmíte v Amsterdamu vynechat. Mimo to, že se zde nachází dům Anny Frankové, zaujme vás bludiště úzkých uliček s malebnými budovami a dvorky, zaplněnými rázovitými obchůdky, butiky, galeriemi a hospůdkami. Dnes je tak trochu i bohémskou čtvrtí města. Navštívit můžete i Woonbootmuseum, které je jediným muzeem hausbótů na světě nebo sobotní trh Lindengracht, na kterém vás budou oči přecházet, až uvidíte ty stovky druhů sýrů, nabídku ryb, květin, výrobků místních řemeslníků a dalších holandských produktů.
10. Kattenkabinet
Pokud jsou kočky vaše oblíbená domácí zvířátka, určitě se podívejte do tohoto kočičího muzea. Úspěšný holandský bankéř Bob Meijer obětoval velkou část svého bohatství na vybudování tohoto kočičího domu a zároveň ráje koček. Měla to být věčná připomínka jeho milované kočky nesoucí jméno John Pierpont Morgan.
Najdete zde všechno, co s kočkami souvisí, ale i umělecká díla znázorňující tyto miláčky od takových velikánů, jako byli Picasso či Rembrandt. V domě a jeho okolí se i dnes pohybuje stále spousta živých koček, o které se správci muzea pečlivě starají.
11. Královský palác
Královský palác (Koninklijk Paleis) na náměstí Dam byl původně postavený jako radnice. Pochází z roku 1665 a byl vystavěn v klasickém holandském stylu. V době zlatého věku města sloužil jako radnice a byl nazýván osmým divem světa. Osobně tedy nevím proč, stavba je to poměrně fádní, nicméně tehdy se jednalo o nejhonosnější architektonický výtvor, zdůrazňující bohatství města, proslulého jako evropské obchodní centrum.
V roce 1808 budovu Ludvík Bonaparte nechal přestavět na královský palác. Dnes již jako panovnické sídlo neslouží, to je v Haagu, ale využívá se k nejrůznějším kulturním akcím, recepcím