Ven z města

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě vládne klid a pohoda

V Praze najdeme krásnou přírodu, která je jako dělaná pro výlety a procházky / Depositphotos
Sluníčko láká na procházku, vy byste rádi vyrazili na výlet v Praze a nevíte kam? Navštivte zajímavá místa hlavního města, kde vládne je klid a krásná příroda. Výhodou je dobrá dostupnost městskou hromadnou dopravou. Tak vezměte děti, případně kočárky a vyrazte na procházku.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. dubna 2021   |   16:42

Praha není jenom město plné památek, kaváren a starých i moderních budov. Najdeme tu také krásnou přírodu, jako dělanou pro výlety a procházky. Nemáme na mysli pouze parky a lesoparky, ale zajímavá místa, na kterých budou milovníci přírody jako v ráji. Budete překvapeni, jaká kouzelná místa naše hlavní město skrývá.

Prokopské údolí

Jedním z nejkrásnějších míst nacházejících se na území Prahy je Prokopské údolí, které je chráněno od roku 1978. Kaňon v údolí, který vznikal erozní činností během posledního milionu let, dosahuje místy hloubky až 70 metrů.

Budete překvapeni, jaká kouzelná místa Praha skrývá

Kromě jezírek, lomů nebo skalních výběžků, můžete využít naučnou stezku, která začíná v Butovicích a napojí se na naučnou stezku Řeporyje-Hlubočepy vedoucí údolím Dalejského potoka. Prokopské údolí je názornou ukázkou geologického vývoje hornin od svrchního ordoviku do středního devonu. Strmé vápencové skály, opuštěné lomy a temné jeskyně, které ukrývají pozůstatky života prehistorických zvířat a lidí. To je jen stručný výčet zajímavostí tohoto fascinujícího místa.

Nejromantičtějším místem Prokopského údolí je však malebné skalní jezírko pod strmou vápencovou skálou, které vzniklo výronem spodní vody po odstřelu skály kvůli těžbě vápence.

Po jejím zastavení byl lom zaplaven spodní a dešťovou vodou. Jezírko má celkovou rozlohu 25 arů, je 106m dlouhé, 26 široké a 10 m hluboké. Točila se zde mimo jiné také známá scéna z filmu Pelíšky "muž s koženou brašnou".

Naučná stezka Chuchelský ráj 

Chuchelský háj se nachází v pražské Chuchli, přesněji se rozkládá mezi Velkou a Malou Chuchlí. Jeho rozloha je necelých 150 hektarů. V místě blízko sebe naleznete jak rozlehlé lesy, tak romantické skály. Můžete se vydat na naučnou stezku Chuchelský háj, která je dlouhá 3,5 km a má celkem 9 zastavení, seznamuje s historií a přírodou Chuchelského háje.

Stezka začíná nedaleko autobusové zastávky Malá Chuchle, kam lze dojet autobusy MHD ze Smíchovského nádraží, prochází Chuchelským hájem a končí na autobusové zastávce Velká Chuchle. Na trase narazíte na dětská hřiště a na malou lesní ZOO. U kostela sv. Jana Nepomuckého se nalézá vyhlídka do údolí řeky Vltavy.

Divoká a mimořádně krásná

Jednou z nejnavštěvovanějších a nejznámějších přírodních krajin v Praze je Divoká Šárka. Jedná se o romantické skalnaté údolí spojované s pověstí o Šárce a Ctiradovi.  Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka, mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem a patří k nejrozsáhlejším parkům v hlavním městě. Při její návštěvě budete mít chvílemi pocit, že snad už ani nejste ve velkoměstě. Nachází se zde strmé skály, rozsáhlé lesy nebo louky. V létě nabízí i místa na koupání: koupaliště Džbán nebo koupaliště Divoká Šárka. Oblast je jako stvořená k romantickým procházkám či jízdám na kole.

Další zajímavé články
Reklama