autor Jitka Jarošová
20. března 2021 | 15:08
Právě zachovalá příroda je jeden z hlavních trumfů Lužických hor. Nachází se zde desítky báječných turistických stezek a jsou zde i výborné terény pro cyklistiku. A v malých vesničkách a osadách najdete půvabné stavby lidové architektury.
Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů. Dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura. K raritám patří v Lužických horách jediná česká ledová jeskyně u Naděje. Za návštěvu stojí také zříceniny několika hradů. Zajděte se podívat na lesní divadlo ve Sloupu, kde se nachází přírodní amfiteátr, ve kterém se hraje divadlo již od roku 1921.
Hora Klíč
Hora Klíč je jednou z největších dominant Lužických hor. Tvoří jej majestátní znělcová sopečná kupa pravidelného kuželovitého tvaru, která je v okolním terénu nepřehlédnutelná. Celá hora a její úpatí je součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace.
Na jižním svahu ve vrcholové části se i přes značnou nadmořskou výšku daří teplomilné doubravě. Pokud vyšplháte až na vrchol, kam vede relativně namáhavá turistická cesta s převýšením zhruba 400 metrů, nebudete litovat. Za jasného počasí jsou odtud vidět Krkonoše, Jizerské hory, České a Saské Švýcarsko, Krušné hory i bájná hora Říp.
Údolí samoty
Projděte se asi 2 km dlouhým lesnatým Údolím samoty. Táhne se podél západního a severozápadního úpatí Hroudy mezi Cvikovem a Radvancem. Dříve se mu říkalo také Luciin důl, údajně podle dívky z rodiny majitele, která ráda pobývala o samotě v tichu přírody a často sem jezdívala lovit.
Panská skála
Na jižním konci Údolí samoty se z louky zvedá podivuhodný skalní útvar, který dostal jméno Panská skála. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, ve kterém byla odhalena jedna z nejkrásnějších ukázek sloupcové odlučnosti čediče u nás. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé. Jsou až 15 m vysoké a mají 20 - 40 cm v průměru. Celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je často nazýván Kamenné varhany.
Čedičový vrch je nejznámější geologickou rezervací u nás. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na východním úpatí vrchu stojí starý kamenný sloup Panny Marie. Ze snadno dostupného vrcholu je pěkný rozhled na Kamenický Šenov a okolní kopce.
Havraní skály
Pískovcový hřbítek se sedmi skalkami a věžemi, asi dva kilometry východně od Nového Boru. Vrcholky skal jsou vysoké až 20 metrů, vystupují vysoko nad okolní stromy a umožňují pěknou vyhlídku do kraje. Na nejmohutnější skalní hříbek vedou vytesané schůdky. Na této skále bylo podle pověsti ještě v 17. století popraviště Sloupského hradu. Schůdky umožňují přístup i na další skalky. Celá vyhlídka nesla původně název Sedm havranů, ten se vztahuje k pověsti, že to je sedm za trest zkamenělých knechtů zlého rytíře. Roku 1829 nechal hrabě Kinský vyhlídku upravit a zpřístupnit pro první turisty a návštěvníky Lužických hor. Při úpatí skal nechal postavit dřevěný altán. Havraní skály jsou ideální i pro horolezce.
Proč se vydat do Lužických hor?
Panenská příroda bez většího náporu turistů. Krásné lesy, stráně a romantické louky i údolí se zurčícími potůčky.
Naleznete zde zajímavou historii se sklářskou tradicí jako je Chřibská, Jiřetín pod Jedlovou, Nový Bor nebo Kamenický Šenov. O romantiku není v Lužických horách nouze. Najdete zde romantická místa, vyhlídky a rozhledny, středověké tajemné hrady a hrádky, kde sídlili loupeživí rytíři.
Skvělé možnosti turistiky a cyklistiky a v zimě dostatek tras pro běžkaře a několik kvalitních lyžařských areálů bez zbytečných front. Zalyžovat si zde můžete takřka za hubičku.