Ven z města

Radost se projet. Poznejte méně známé, ale zato nádherné cyklostezky Česka

Nasaďte přilbu a vyrazte na cyklovýlet / Depositphotos
Cyklotrasy v naší domovině rostou, jako houby po dešti. Cyklostezky jsou všude, kam se podíváte. Stačí vytáhnout kolo, vyhoupnout se do sedla a vyrazit na výlet. Kdyby jste náhodou nevěděli kam, máme pro vás pár skvělých tipů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

10. března 2021   |   16:12

Pokud jste milovníci aktivního trávení volného času, nasaďte přilbu a vyrazte na cyklovýlet. Naše krajina je protkána hustou sítí cyklistických tras vedoucích po místních silničkách, polních cestách a sjízdných lesních stezkách a vybere si opravdu každý. Tak proč toho nevyužít?

Nádhera kolem Ohře

Karlovarský kraj je známý pro domácí i turisty zejména svým lázeňstvím. Ale zároveň se zde nachází množství cyklostezek. Jedna těch nejkrásnějších prochází Sokolovskem i Chebskem.

Cyklostezky jsou všude, kam se podíváte

Celá trasa je sice dlouhá 110 km, ale na její zvládnutí nemusíte být zrovna špičkový cyklista. Přes svou délku je totiž vcelku rovinatá a tak vás nečeká žádné velké převýšení. A také ji pochopitelně nemusíte absolvovat vcelku. Cyklostezka vede údolím řeky Ohře od hranice s Německem až po hranici s Ústeckým krajem. V Česku je trasa značená cykloturistickým značením s číslem 6 a vede z obce Slapany, přes Cheb, Doubí, Mostov až do Kynšperka. Dále pokračuje přes Sokolov a Královské Poříčí až do Lokte. A od známého hradu pak pojedete kolem půvabných Svatošských skal až do Karlových Varů. 

Za krásami Andělské hory

A když už jste v Karlových Varech, bylo by škoda nenavštívit zříceninu hradu na Andělské Hoře. Cestou z centra Karlových Varů sice musíte absolvovat poměrně dlouhé stoupání pod Vítkovu horu, ale poté vás do obce Andělská hora čeká už vcelku snadná cesta. A vystoupáte-li nahoru na zříceninu, budete mít široké okolí jako na dlani. Středně těžká trasa se hodí pro horská i crossová kola. 

Pro milovníky Šumavy

Neméně zajímavou cyklistickou lokalitou je Národní park Šumava. Udržované turistické stezky jsou ideálním místem pro odpočinek na kole i pěšky. Pokud chcete mnoho kilometrů nejrůznějších cyklotras je Šumava místo pro vás. 

Místních cyklotras je zde velké množství, doslova stovky kilometrů, a jsou dobře značené. Nabízí různě náročné profily. Pro začátečníky je určena po vrstevnicích vedená okružní trasa okolo Jezerní slati, která má počátek ve Kvildě, pro náročné jsou zde připraveny hornaté terény, jako např. trasa 2100, vedoucí k rozhledně na Pancíři, či číslo 2113 na Poledník. Mikroregionem Šumava – Západ prochází i dálková cyklotrasa č. 33 tzv. Šumavská magistrála.

V sedle okolo Zlína

Kde naleznete hezkou a nenáročnou cyklostezku na Moravě? K cyklistům je velmi přátelské město Zlín, které je pro cykloturistiku jako dělané. Jeho okolí není příliš kopcovité a nachází se zde řada výborně značených cyklotras. Zkuste projížďku po cyklostezce jižně od Zlína. Svoji cestu můžete začít v obci Lužkovice na východ od Zlína. Odtud se vydáte po stezce č. 5068 na jih. Cesta vás provede přírodními parky Vizovické vrchy a Želechovické paseky. Po několika kilometrech stezky č. 5068 dorazíte na rozcestí Pindula. Vydejte se na severo-západ po stezce č. 5055, která se v obci Kudlov mění na č. 5060. Cyklostezka vás dále povede mimo jiné i pod Tlustou horu a dál zachovalou přírodou, třeba až do Napajedel, kde můžete výlet završit návštěvou nádherného, pozdně barokního zámku.

Další zajímavé články
Reklama