autor Jitka Jarošová
03. března 2021 | 16:21
Naučné stezky a poznávací trasy jsou hitem tuzemské turistiky. Je to dobrý způsob, jak souznít s přírodou a ještě se něco nového dozvědět.
Nádherný Svatojánský okruh
Jedna z nejkrásnějších tras prochází CHKO Český kras a Národní přírodní rezervací Karlštejn. Spojuje obec Svatý Jan pod Skalou, skalní vyhlídku do údolí potoka Kačáku, skanzen těžby a zpracování vápence Solvayovy lomy v lomu Paraple, nádherné listnaté lesy a hluboce zařízlé údolí Propadlých vod. Co krok, to nádherné scenérie, kvůli nimž se sem budete chtít znovu vracet.
Trasu zahajuje ve Svatém Janu pod Skalou úvodní informační tabule a postupně ji lemuje dalších deset tabulí. Stezka začíná i končí u parkoviště před kostelem. Je sice kratší, ale fyzicky o něco náročnější. Je totiž třeba vystoupat na Skálu a tamní vyhlídku. Střední část trasy je méně náročná. V závěru stezka opět prudce klesá do Svatého Jana. Stezka je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek. Vede po lesních cestách a pěšinách výstup na Skálu je usnadněn vytesanými stupni.
Nejstarší značená turistická cesta
Náprstkova stezka je pojmenována podle zakladatele Klubu českých turistů, cestovateli Vojtovi Náprstkovi. Červeně značená trasa začíná na náměstí v Berouně a pokračuje přes kopec Herinky, kde stával památný dub. V roce 1974 ale odumřel, a tak dnes na jeho místě můžeme vidět jen pařez. V jeho sousedství však už roste dub nový. Cesta dále pokračuje do Svatého Jana pod Skalou. Tady kdysi žil poustevník Ivan, po kterém je dodnes pojmenován zdejší léčivý pramen.
Najdete ho vpravo od vchodu do kostela Narození sv. Jana Křtitele. Lesní strání vystoupáte k rozestí Propadlé vody a dále na Boubovou. Odtud dojdete k Bubovickému potoku a budete pokračovat podél něj až k Bubovickým vodopádům. Část vody z potoka se však ztrácí v podzemí. Stezka nás zavede k dubu Sedmi bratří, který má obvod kmene 5 metrů. Dále se cesta stáčí ke hradu Karlštejn. Odtud budete pokračovat přes vesnici Mořinku, Karlickým údolím ke Kulové hoře, kde začíná přírodní rezervace Staňkovky, až dojdete do Radotína a zde turistická stezka končí. Rozhodně nejkrásnější část cesty je mezi Svatým Janem pod Skalou a Karlštejnem.
Původně nejstarší stezka svého druhu u nás
Zatímco České Švýcarsko je nejmladším českým národním parkem, Köglerova naučná stezka byla původně nejstarší svého druhu u nás.
Otevřena byla už v roce 1941 díky spoustě práce a času Rudolfa Köglera a Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Její tvůrce bohužel v roce 1949 zemřel a na stezku lidé brzy zapomněli. V roce 2006 byla obnovena díky Klubu českých turistů, městu Krásná Lípa a prostředkům z Evropské unie, a tak se po ní můžeme vydat i dnes. Köglerova naučná stezka je koncipovaná jako okruh s výchozím bodem na náměstí v Krásné Lípě, kde dnes stojí nepřehlédnutelný Dům Českého Švýcarska. Celkem stezka měří asi 23 kilometrů, můžete si ji ale zkrátit podle aktuální potřeby. Během celého okruhu překonáte převýšení 1 332 metrů a poznáte všechny druhy krás, které národní park nabízí. Na stezce poznáte Kyjovský hrad i okouzlující Sněžnou.
Na celém okruhu najdete 39 zastavení s popisem místa. Z těch nejzajímavějších a nejobdivuhodnějších můžeme jmenovat třeba obec Sněžnou, z níž poznáte tu nejpoklidnější až pohádkovou část, nebo Kyjovský hrádek. Podle starší teorie tu skutečně býval opevněný objekt, podle té novější se tu pak spíš jednalo o místo spojené s prospekcí a zpracováním nerostných surovin.