Ven z města

Tip na výlet. Skalní obydlí ukazují, jak žili chudí lidé v Čechách

Skalní město stojí za návštěvu / Wikipedia
Cestovatelské cíle mohou mít velmi různorodý charakter. Je to pochopitelné a běžné. Někdy se však tak trochu vymykají a nabídnou zcela nové poznání. Podobné věci můžete zažít i u nás v České republice. Tentokrát bude bohatě stačit, když se vypravíte do Středočeského kraje a podíváte se jak lidé dříve žili.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

09. června 2020   |   10:02

Jste spokojení se svým bydlením? Tato otázka nijak neodbíhá od cestovatelského tématu, ba právě naopak. Tady má svůj smysl. U Mělníka se totiž můžete seznámit s obydlím zřízeným ve skále, což není zase tak úplně běžné. Ve své době však podobná varianta bydlení skýtala přístřeší nejednomu člověku. 

Poslední majitelka zde žila až do roku 1982

Byt vytesaný ve skále

Cílem cesty je malá vesnička Lhotka u Mělníka. Právě zde se nachází dochované skalní obydlí. Vytesaný skalní byt pochází z první poloviny 19. století a patří k nejdéle obývaným vůbec. Poslední obyvatelka Marie Holubová zde žila do roku 1982, a to už měla úctyhodných 80 let. Jen si představte kolik práce museli lidé vynaložit, než v bloku skály zřídili bydlení, které by aspoň trochu uspokojilo jejich potřeby.

Vidět můžete nejen byt

Do současnosti se nezachoval pouze již zmíněný, veřejnosti přístupný, byt. Vidět můžete také hospodářské zázemí jako jsou chlévy, sklepy apod. Vystavena je rovněž dobová zemědělská technika. Při prohlídce vstoupíte do obytné světnice, další vstup vede do chléva a poté sestoupíte do sklípku. Následně si prohlédnete sýpku. Získáte dokonalý obrázek toho jak kdysi skutečně žili nemajetní lidé na vesnici.

Domovem se stal pískovec

Obydlí a další příslušenství bylo vybudováno v pískovcovém skalním bloku na samém okraji vesničky Lhotka u Mělníka. Veřejnosti je vše zpřístupněno teprve od roku 2009 a o celý dochovaný areál skalního obydlí se stará Regionální muzeum Mělník. Technicky zaměřeni návštěvníci jistě ocení i patrné neobvyklé konstrukční metody, které vesničané svého času použili. Zdejší lidé sice byli chudí, ale nadmíru šikovní.

Za prohlídku dáte opravdu jen všimné

Prohlídka skalního obydlí je sice zpoplatněna, ale patrně odpovídá někdejší chudobě místních občanů. Zkrátka a dobře zaplatíte opravdu jen všimné. Posuďte sami. Vstupné pro dospělého činí pouhých 20 Kč, pro dítě 10 Kč a pro celou rodinu 40 Kč. Parkování přímo u skalního bytu není možné, ale na návsi je k tomu prostor.

Z Mělníka i pěšky nebo na kole

Lhotka leží pouhých 6 kilometrů na severovýchod od Mělníka. Hravě se sem dostanete také pěšky nebo na kole. Z Mělníka vede do Lhotky žlutá turistická značka, která navazuje na Máchovu cestu (tady se pokračuje po červené značce) až ke Kokořínskému údolí. V těsném sousedství Lhotky pak můžete navštívit národní přírodní památku Holý vrch a přírodní rezervaci Kokořínský důl.

Další zajímavé články
Reklama