Ven z města

Vydejte se do lůna čarokrásných Jeseníků a poznejte jeden z největších divů u nás

Tady sice zasáhl člověk, ale šetrně k přírodě a dnes vše působí zcela v souladu / Depositphotos
Na cestách můžete poznávat památky, nádhernou přírodu, umění, zajímavá místa a kdoví co ještě. Existují však i lokality, které se něčím doslova vymykají a přitom jsou mnohdy lákavé a mají co nabídnout. Což takhle navštívit elektrárnu? Na první dojem to nevypadá jako zrovna nejšťastnější nápad, ale nenechte se mýlit. Tato výprava vás zavede do lůna čarokrásných Jeseníků.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

07. června 2020   |   10:08

Elektrárna Dlouhé stráně bude hlavním cílem tohoto putování a věřte, že zažijete opravdu neobvyklou cestu, která je ukázkovým propojením lidského umu a přírodního bohatství horského masivu v Olomouckém kraji. Tady sice zasáhl člověk, ale šetrně k přírodě a dnes vše působí zcela v souladu.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé stráně, tak se jmenuje přečerpávací vodní elektrárna v Hrubém Jeseníku, a to na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jedná se o nejrozsáhlejší vodní elektrárenské dílo v České republice a také o nejvýkonnější vodní elektrárnu na našem území. Navštívit toto místo je neobvyklým zážitkem, a to v plném slova smyslu. Ostatně, posuďte sami.

Dlouhé stráně je impozantní stavba zcela v souladu s přírodou

Dílo působí majestátně

Elektrárna Dlouhé stráně byla uvedena do provozu roku 1996. Horní nádrž na vrcholu hory Dlouhé stráně je ve výšce 1350 m n. m., objem má 2 719 750 metrů krychlových, plocha činí 15, 4 hektaru a hloubka až 26 metrů. Dolní nádrž na říčce Divoká Desná je ve výšce 824 m n. m., objem má 3 405 000 metrů krychlových a plocha zabírá 16, 3 hektaru. Jen pohled působí majestátně.

Celý provoz je soustředěn v podzemí

Celý provoz této elektrárny je umístěn do podzemí. Hora Dlouhé stráně tak skrývá důmyslně samotné „srdce“ vodního díla, a to nijak neruší okolní horskou přírodu. Pohled na vodní plochu horní nádrže je přitom nádherný. Jde vlastně o vrchol na jejímž nejvyšším místě je obrovské „jezero“. Z různých okolních kopců lze mít na Dlouhé stráně úchvatný výhled. 

Mezi největšími divy České republiky

V roce 2005 bylo celé dílo zařazeno mezi sedm největších divů České republiky. Tento div najdete v katastru Rejhotice obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Na Dlouhé stráně můžete pěšky vystoupit lesní cestou po červené turistické značce (2, 5 km) ze Skiareálu Kouty. Od roku 2010 vede k horní nádrži šestisedačková lanovka, také ze Skiareálu Kouty. Klidně sebou vezměte i děti, bude to pro velký zážitek.

Navštívit můžete rovněž podzemí

Nemusíte zůstat pouze u turistického výstupu s krásnými výhledy. Elektrárna umožňuje navštívit i své podzemní prostory. Na tuto exkurzi si však předem udělejte rezervaci. Prohlídka s výkladem trvá zhruba dvě hodiny. Zájemce o exkurzi sváží autobus z areálu Kouty. Vstupné, pořízené online, (včetně dopravy z Koutů) činí 205 Kč dospělí, 160 Kč děti, studenti a senioři.

Celkově velice výjimečná výprava

Pokud se rozhodnete přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně navštívit, máte předem zaručenou výjimečnou výpravu. Tady můžete krásně propojit zájem o divokou horskou přírodu a techniku. Fotograficky se jedná o přitažlivou lokalitu, kterou hned tak někde nespatříte. V těsném sousedství díla je vám pak k dispozici i stejnojmenný hotel. Tak šťastnou cestu do Hrubého Jeseníku.            

Další zajímavé články
Reklama