Ven z města

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

V České republice si prostě vyberete vždy a stále máte co objevovat / Depositphotos
Z cestovatelského, zeměpisného, kulturního a přírodního hlediska je Česká republika vskutku bohatou zemí. U nás si prostě vyberete vždy a stále máte co objevovat. Věděli jste však, že se v naší vlasti nachází unikátní evropské území, které se naprosto vymyká z běžných standardů? Zmíněné území se označuje jako Biosférická rezervace Dolní Morava. Je dost pravděpodobné, že jste do těchto končin již zavítali, patří totiž k velmi vyhledávaným.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

23. května 2020   |   08:30

Biosférická rezervace Dolní Morava leží v Jihomoravském kraji, a to v oblasti Chráněné krajinné oblasti Pálava, Lednicko – valtického areálu, Podluží a soutoku řek Moravy a Dyje. Celková plocha je 349 km čtverečních. Vypravit se sem znamená navštívit nádhernou část České republiky, kde můžete prožít své volné dny vyloženě podle svého gusta.

Biosférická rezervace Dolní Morava má svá jasná prvenství

Biosférická rezervace má svá nej

Biosférická rezervace Dolní Morava má svá jasná prvenství. Jako jediná u nás není na celém území překryta velkoplošným zvláště chráněným územím a v roce 2014 ji organizace UNESCO vyhlásila jako modelovou, tedy vzorovou biosférickou rezervací na světě. Dolní Morava tak zdárně obstála ve srovnání s dalšími zhruba 670 podobnými lokalitami ve 120 zemích světa. Na její ploše jsou vedle sebe velké biologické a kulturní hodnoty.

Dominantou je nádherná Pálava

Dolní Moravě jasně dominuje nádherná Pálava se svými vápencovými bradly, příkrými stráněmi, lesy a loukami. Samozřejmě, že se jedná o vyhlášenou vinařskou oblast, takže vinice jsou zde na každém kroku. Za pozornost pak stojí niva řeky Dyje s pozůstatky lužních luk a lesů. V sousedství leží města Břeclav a Týnec. 

Lednicko – valtický areál

Lednice a Valtice jsou pojmy jižní Moravy. Věděli jste, že jde o nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě? Milovníci vína si zde přijdou na své a nejen oni. Lednický zámek s minaretem a zahradou je úžasným zážitkem a stejně tak zámek ve Valticích, kde najdete například pověstný Salon vín. Spojit pobyt na obě města a chvíli se zde zdržet, je víc než vynikajícím nápadem.

Na skok k sousedům do Rakouska

Jakmile se podíváte na mapu, zjistíte, že Biosférická rezervace Dolní Morava leží v oblasti, odkud je to jen „pár kroků“ k našim sousedům. Doslova za humny se nachází Rakousko. Tam se ještě před listopadem 1989 nesmělo, ale dnes je situace jiná. Ostatně, malým důkazem toho je například Stezka bosou nohou, která spojuje moravské Valtice a rakouskou obec Schrattenberg. Krátký, pětikilometrový, okruh zvládnete i s dětmi.

Vše založeno na vzájemné harmonii

Veškerý život v Dolní Moravě je zaměřen na vzájemné harmonii. Harmonii mezi kulturním a přírodním bohatstvím a lidskou činností. I zemědělci musí dbát na zachování trvalé hodnoty půdy a udržovat její kvalitu. „Opíráme se o zkušenosti a odpovědnost krajinných profesí, které se vyvíjely stovky roků,“ uvedl ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral.

Nezapomeňte si svůj fotoaparát

Už máte jasno kam se podíváte příště? Dolní Morava toho nabízí opravdu hodně. Zdejší příroda je tak okouzlující, že fotografové si přijdou na své a nejen oni. Nezapomeňte proto svůj fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si své zážitky uchováte. Večer pak můžete příjemně prožít s číší lahodného jihomoravského vína.

Další zajímavé články
Reklama