autor Miroslav Pospíšil
22. dubna 2020 | 11:05
Pokud tedy máte chuť šlápnout do pedálů, tak byste měli pozorně číst a možná, že získáte vhodnou inspiraci pro volné chvíle. Jeseníky patří k našim nejkrásnějším horám, a to i když se zrovna nacházíte v cyklistickém sedle.
Začínáte ve Vrbně pod Pradědem
Cykloturistická trasa vede údolím řeky Černá Opava až k největšímu moravskému rašeliništi na Rejvízu. Do sedel kol usednete v podhorském městečku Vrbno pod Pradědem. Historie Vrbna se začala psát v roce 1611, kdy bylo město založeno na místě někdejší hornické osady Gesenek. Před cestou stojí za to navštívit i některé místní památky. Jedná se například o kostel svatého Michala z první poloviny 19. století, který má nezvykle umístěný oltář, a to na západní straně. Barokní zámeček ze 17. století s menším přírodně – krajinářským parkem zase upoutá každého milovníka dějin. A kdo by měl hlad nebo jen chuť, může si ve zdejší rybářské baště ulovit pstruha, kterého mu tady chutně připraví.
Nevynechejte mechová jezírka
Ale nyní už je nejvyšší čas vyjet na stezku. Z Vrbna pod Pradědem pokračujete směrem na obec Vidly, kde stojí dřevěná kaple svaté Hedviky, kolem níž by bylo škoda jen tak projet. Stojí vážně za shlédnutí, celodřevěných církevních staveb už moc není. Nejbližší vhodnou zastávkou je tentokrát oblast zvaná Darkov, kde uprostřed lesního porostu je postaveno příjemné turistické odpočívadlo. V okolí bývá dostatek hub či borůvek. Střetávají se tu jak cyklistické, tak turistické trasy. Po dostatečném odpočinku se vydáte kolem místa zvaného Pod Kobrštejnem (kousek odtud je zřícenina hradu Kobrštejn) k osadě Rejvíz, jež spadá pod nedaleké Zlaté Hory. K rašeliništi je to už opravdu jen kousek. Naučná stezka Rejvíz je však určena jen pro pěší, proto by bylo vhodné kola vést vedle sebe.
Po stezce postavené z hatí se dostanete až k Velkému mechovému jezírku a také k Malému mechovému jezírku. Rejvíz je svými klimatickými podmínkami velmi blízký podmínkám jenž panují v severnějších zeměpisných šířkách v oblastech tunder. Roste zde okolo dvou set druhů zajímavých rostlin a travin, padesát druhů mechorostů a svůj domov zde má více jak čtyřicet druhů hmyzu. Právě jste v severovýchodní části Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 790 metrů. Původní německý název Reihwiesen znamená něco jako bohaté louky. Po prohlídce se zastavte na něco dobrého k snědku a pití v rejvízské hospůdce, která je pověstná svými ručně vyřezávanými dřevěnými židlemi s podobiznami dávných štamgastů.
Osvěžení nabídne železitý pramen
Z Rejvízu pokračujete proti proudu Černé Opavy kolem unikátního lesního hřbitova ruských zajatců z II. světové války až k lovecké Opavské chatě. Máte před sebou stoupání k pásmu Orlíka. To však vynahradí následné klesání podél Bílého potoka až do stejnojmenné osady. Zde se můžete osvěžit železitým pramenem, jež tu vyvěrá a chodí si pro něj turisté ze širokého okolí. Od Bílého potoka to je zpět do Vrbna pod Pradědem už jen coby kamenem dohodil. Celkově se jedná o náročnou cykloturistickou trasu v délce okolo 55 kilometrů. Je dobře značená a vede po lesních cyklostezkách a silnicích II. a III. třídy. Do Vrbna pod Pradědem se lehce dostanete jak automobilem, tak autobusem či vlakem. Občerstvení nebo ubytování naleznete nejen v samotném Vrbně, ale rovněž v osadě Rejvíz. Vrbno pak ještě disponuje například koupalištěm s vyhřívanou vodou, umělou horolezeckou stěnou nebo tenisovými kurty.
Řeky se slévají v jednu
Řeku Černou Opavu při této cyklistické vyjížďce sledujete prakticky skoro až k jejímu prameni. Kousek za Vrbnem pod Pradědem se vlévá do řek Bílá Opava a Střední Opava a společně dohromady pak tvoří řeku Opavu, která teče přes města Krnov a Opava až k Ostravě, kde ústí do řeky Odry. V jarních a letních měsících je možné se na trase v Černé Opavě pochopitelně svlažit.
Takže, až nebudete vědět kam se se svým kolem vypravit, máte o čem přemýšlet. Pokud si vyberete právě tento tip, určitě nebudete litovat. Jeseníky jsou nádherné i ze sedel kol a vlastně v jakékoliv územní části. Tak šťastnou cestu a mnoho příjemných zážitků.