Ven z města

Tajemní velikáni a pamětníci. Poznejte rekordmany mezi stromy

Některé stromy pamatují opravdu hodně / Depositphotos
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Co se třeba vydat po stopách zajímavých českých stromů? Objevte pozoruhodné a tajemné stromy, které v naší zemi rostou již stovky let.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. dubna 2020   |   13:38

O nejmohutnějším stromu v České republice nejsou spory. Na kopci nad mostem Pastvinské přehrady nedaleko Klášterce nad Orlicí, roste starý památný strom, takzvaná Vejdova lípa. Lípa pochází z doby, kdy obec Pastviny ještě neexistovala, a to první zmínka o obci pochází z roku 1513. Kmen stromu, který stěží obejme 11 lidí, činí více jak 12 metrů. Do dutiny ve kmeni, která se prý otevřela někdy na počátku 20. století, se podle dobového hlášení místní četnické stanice pohodlně vešel stůl a čtyři židle. Stáří lípy se odhaduje na přibližně 800 let. A jak si vedou ostatní naši velikáni? 

Nejstarší pamětníci

Titul nejstaršího stromu České republiky drží Vilémovský tis. Některé zdroje udávají, že jeho stáří je 2 000 let. Přesný věk se však doposud nepodařilo určit, a tak není zcela jasné, jestli je věk pouhou pověstí nebo realitou. Přesto se jako symbol objevil ve znaku obce Vilémovice u Ledče.

Pozoruhodné stromy, které jsou tady již stovky let

Jeho velkým konkurentem je tis v Krompachu. I jemu je přisuzován titul nejstaršího stromu na našem území a různé zdroje udávají jeho stáří rovněž na dva tisíce let. Odhad provedl Jan Evangelista Chadt-Ševětínský v devatenáctém století. V roce 1967 však provedl doc. Jaroslav Hofman analýzu skrze letokruhy pomocí vrtů, aby stáří stromu určil na 400 až 500 let.  

Mezi lípami je zřejmě nejstarší ta Klokočovská, známá také pod názvem Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská, nebo Císařská. Roste v obci Klokočov a je nejmohutnějším stromem na Havlíčkobrodsku. Pověsti praví, že tato lípa byla jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník pralesních mokřadů Libické obchodní stezky. Ve 14. století šlo už o velmi statný strom, jehož stín prý zaujal Karla IV, který roku 1370 projížděl kolem a rozhodl se v něm odpočinout.

Městská část Praha-Koloděje se také může pyšnit zeleným unikátem. V oboře pod zámkem tam roste nejstarší strom celé Prahy. Jde o dub letní jménem Karel, kterému je podle odhadů 550 let. Strom, který měří v obvodu 734 centimetrů a na výšku 27 metrů, byl vyhlášen památným stromem roku 2006. Karel roste ve svahu pod zámkem a jeho mohutné kořeny ho zatím v půdě stabilně drží. Jeho korunu dnes v podstatě tvoří pouze dvě silné větve, které se rozvětvují na koncích. Před mnoha lety musela ale jeho koruna dosahovat mnohem větších rozměrů, protože je v ní znát mnoho míst, odkud dříve vyrůstaly další větve.

Bývá označovaný jako nejmohutnější nebo nejstarší strom Prahy. Záleží však na metodice měření a konkrétním odhadu věku – o post nejmohutnějšího pražského stromu se dělí s platanem na Karlově náměstí a Beethovenovým platanem rostoucím v zahradě Velkopřevorského paláce na Malé Straně u její obvodové zdi známé jako Lennonova zeď.

A proč právě Karel?

Jeho název odkazuje na císaře a krále Karla IV. Váže se k němu pověst, že ho císař osobně zasadil v roce 1359. Pověst ale bude nejspíše jenom pověstí, neboť strom je s největší pravděpodobností mladší o nějakých 100 let. I tak ovšem zřejmě pamatuje vládu Jiřího z Poděbrad. 

Oldřichův dub pamatuje Oldřicha a Boženu

Němým svědkem dávných časů je také Oldřichův dub, strom o němž se zmiňuje i Kosmova kronika. Dřevina zapsaná na Seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO stojí už 1000 let poblíž obce Peruc a údajně pamatuje bájné setkání knížete Oldřicha a pradleny Boženy. 

Dutina stromu, který jako němý strážce času shlíží na dění kolem sebe, byla dvakrát silně poškozena požáry založenými vandaly. Strom přežil, díky laskavé péči lidí se mu daří celkem dobře a zdá se, že s námi ještě několik staletí zůstane.

Další zajímavé články
Reklama