Ven z města

Grindelwald, alpská perla skrytá pod střechou Evropy, vám nabídne úžasné zážitky

Lyžařské středisko Kleine Scheidegg pod majestátním masivem Jungfrau / swiss-image.ch/ Christof Sonderegger
Městečko Grindelwald, ponořené v údolí pod ostrým vrcholem Eigeru patří k nejoblíbenějším prázdninovým a výletním destinacím ve Švýcarsku a je i největším lyžařským střediskem v regionu Jungfrau. Přestože jako skicentrum Grindelwald není tak známý jako Zermatt, St. Moritz, Davos nebo Ischgl, nabízí téměř rovnocenné podmínky pro zimní sporty jako tato, převážně mondénní střediska. Od nich se odlišuje Grindelwald i svoji spíše venkovskou atmosférou a samozřejmě příznivějšími cenami.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

04. února 2020   |   09:10

Grindelwald je snadno přístupný po výborných silnicích i prostřednictvím železnice. V okolí je několik lanovek, z nichž ta na Wetterhorn je nejstarší v Alpách a byla zprovozněna už v roce 1908. Proslulá je i zdejší železniční vysokohorská železnice z roku 1912, která vede přes Kleine Scheidegg až na vrcholek „Střechy Evropy“ jak se přezdívá hoře Jungfrau, vysoké 4158 metrů nad mořem.

Grindelwald v zimě

Dvě lyžařské oblasti First a Kleine Scheidegg - Männlichen - Wengen nabízejí 160 kilometrů sjezdovek s přibližně 30 vleky dosahujícími až do nadmořské výšky 2500 m. Schilthorn u Mürrenu, také část lyžařské arény regionu Jungfrau, dosahuje dokonce 2971 metrů. Ale nejúžasnější sjezdovkou v regionu je bezpochyby lauberhornská sjezdovka poblíž Wengenu, známá i ze Světového poháru.

Lyžovat zde můžete ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem

Vyberte si z 80 kilometrů zimních turistických stezek s výhledem na okolní čtyřtisícovky a majestátní ledovce, stejně jako z 60 km sáňkařských drah, včetně 15 km jedné z nejdelších sáňkařských sjezdovek v Alpách od Faulhornu do údolí. Grindelwald nabízí samozřejmě také řadu dalších zimních sportů.

Lyžařská oblast Männlichen

Široké sjezdovky na Männlichen nabízejí kvalitní lyžování a snowboarding. Moderní lanovky s gondolami zajišťují minimální čekací doby a maximální pohodlí. To ocení i ti, kdo si chtějí vyzkoušet sáňkařskou dráhou z Männlichen do Holensteinu, jejíž serpentiny umožňují zábavný 45minutový sjezd za skvělých sněhových podmínek. V oblasti je i řada vleků, kterými se dostanete na běžkařské trasy nebo do zábavné dětské lyžařské a herní zóny. A nad tím vším se rozkládá jedna z nejpůsobivějších horských kulis na světě. Říká se, že nejpůsobivější výhledy na slavný Eiger, nebo na vrcholky Mönch a Jungfrau jsou z právě z Männlichen.

Jaro plné květů

Protože už se blíží jaro, není od věci pár informací i o možnostech jarní a letní turistiky. Kolem Grindelwaldu se nachází 300 km turistických stezek. Výšková tůra z Grindelwaldu podél Bachalpsee k horskému hotelu Faulhorn a dále k Schynige Platte patří mezi nejkrásnější túry v regionu. Snadná procházka s fantastickým výhledem na tři světoznámé hory Eiger, Mönch a Jungfrau, vede z Männlichen na Kleine Scheidegg. Jarní období v okolí Grindelwaldu je asi nejkrásnější. Okolní louky a horské stráně rozkvetou tisíci horských květin a na pastvu se vydají četná stáda krav s nezbytnými zvonci.

Horský klenot Švýcarska

Tím je Jungfraujoch, kam vede více než 100 let stará železnice končící v nejvýše položené evropské železniční stanici ve výšce 3454 metrů, přímo v srdci regionu Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch, prohlášeného za kulturního dědictví UNESCO. Ozubnicová dráha, provozovaná celoročně, vede prudce nahoru tunelem do Jungfraujoch z Kleine Scheidegg. Tunel vedoucí ze stanice Eigergletscher je dlouhý sedm kilometrů a byl postaven v letech 1896 až 1912. Jedna zastávka v tunelu nabízí nádherný výhled na okolní ledovcový svět okny v Eiger North Face. Na vrcholku návštěvníky přivítá vysokohorský zázrak, svět ledu, sněhu a skal.

Mekka výborného jídla

Je jím Berghaus Bort, Grindelwaldská horská restaurace. Historická dřevěná budova je považovaná za jednu z nejautentičtějších horských restaurací v Bernském Oberlandu a najdete ji mezi Grindelwaldem a First. Ať už zůstanete uvnitř citlivě zrekonstruované restaurace nebo venku na velké sluneční terase, nebude se vám chtít pryč. Horská chata se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů u prostřední stanice Grindelwald-First, s nádherným výhledem na Eiger a okolní vrcholky hor.

Právě tady si pochutnáte na jednoduchém regionální jídle, jako je třeba ementálská mozzarella na bazalkovém pestu s marinovanými cherry rajčaty, dušená bernská čočka s křupavou klobásou, výběr z Rösti a sušených masových lahůdek, hříbkové rizoto, domácí špenát a ricottové ravioli. Zkrátka Grindelwald má co nabídnout od překrásných horských scenérií, přes přírodu, dobrou kuchyni až po sportovní zážitky.

Další zajímavé články
Reklama