Ven z města

Chcete vidět najednou celý svět? Žádný problém, nemusíte jezdit daleko

Parkový objekt vznikl v letech 1906 až 1928 díky tehdejšímu majiteli novodvorského panství Quido Riedelovi / Depositphotos
Nezáleží na tom odkud přijedete a co od své návštěvy očekáváte. Jakmile totiž projdete vstupní bránou, ocitnete se úplně někde jinde, než jste byli před chvílí. Klid, pohoda a nádherná příroda dostanou doslova každého. Tady se přichází na jiné myšlenky, tady se nachází inspirace a ztracená energie, tady to žije. Arboretum v Novém Dvoře na Opavsku skrývá celý svět, a to opravdu bez přehánění. Ne nadarmo nese zdejší expozice podtitul Dřeviny pěti světadílů.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

15. listopadu 2019   |   14:05

Arboretum v Novém Dvoře je součástí Slezského zemského muzea v Opavě a nachází se jen pár kilometrů na západ od slezské metropole. Oficiálně bylo založeno v roce 1958, ale jeho skutečná historie se začala psát mnohem dříve. Základem pro arboretum se stal jeden z dendrologicky nejcennějších parkových objektů. 

Zakladatelem byl majitel panství

Onen parkový objekt vznikl v letech 1906 až 1928 díky tehdejšímu majiteli novodvorského panství Quido Riedelovi (1878 – 1946), který nechal na ploše jeden a půl hektaru vytvořit romantický zámecký park s pěti sty druhy domácích a cizokrajných dřevin. Původně zde byl smrkový les s mnoha palouky, ale Quido Riedel, jenž sám vystudoval hospodářství a zemědělství, dobře věděl jak postupovat, aby se lesní porost proměnil v romantický anglický park. 

Pro rodinný výlet s dětmi je tato destinace přímo ideální

Uvidíte doslova celý svět

Dnešní objekt je rozdělen na dendrologickou expozici a skleníkové expozice. Dohromady zabírá plochu 23 ha. O tak velkém rozvoji se původnímu zakladateli patrně ani nesnilo. Arboretum svým návštěvníkům nabízí zhruba 7 tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd. Je zde bohatá sbírka domácích a cizokrajných dřevin, subtropických a tropických rostlin a bylin ze všech kontinentů. Rostliny pocházejí z vřesovišť a rašelinišť pobřeží Baltu, z Himálaje, dřeviny pak například z Číny, Dálného Východu, Japonska, další sbírky ze Severní Ameriky.

Celým areálem vedou kamenné cestičky i lesní stezky. Když se zde procházíte, míjíte cypřišky, smrky, borovice, jedle a vedle nich třeba vzácnou sbírku rododendronů, obří sekvoje, borovice osinaté z Arizony, cedry nebo čínské a japonské třešně. Rašeliniště a písečné duny pak už berete jako něco naprosto samozřejmého. Kdo neví, jaké to je v jihoamerických pralesích, nechť navštíví skleníky. Teplota, vlhkost a tropické a subtropické rostliny navodí nezapomenutelnou atmosféru. Stačí pár minut a pot z vás téměř leje.

Zásadně nikam nespěchejte

Na návštěvu Arboreta v Novém Dvoře je dobré udělat si čas. Nikam nespěchat, vše si pomalu a v klidu projít, prohlédnout, na chvíli se zastavit a tiše nebo v družném hovoru s přáteli či rodinou rozjímat nad tím, co všechno příroda dokáže za zázraky. Pracovníci arboreta spolupracují s podobnými zařízeními, proto tady můžete potkat i odborníky, kteří se nedají přehlédnout. Místní flóra přitahuje také fotografy, malíře, studenty. Není výjimkou, že se zde konají různé vernisáže a výstavy. Dokonce se nezapomíná ani na tělesně postižené občany. Objekt je pochopitelně bezbariérový a vedle toho tady každý rok pořádají sportovní soutěže vozíčkářů. V zámku Quido Riedela, jenž je v areálu arboreta, sídlí vedení a vědečtí a odborní zaměstnanci. Kousek od zámku najdete i nezbytný stánek s občerstvením. 

Ideální varianta rodinného výletu

Pro rodinný výlet s dětmi je tato destinace přímo ideální. Děti uvidí mnoho zajímavého, mohou se proběhnout po vyznačených cestičkách a k odpočinku slouží řada nezbytných laviček. Další občerstvení pak najdeme v obci Nový Dvůr, nedalekých Stěbořicích či Mikolajicích (tady je k vidění pěchotní srub z II. světové války). Další služby pak jsou v blízké Opavě. Arboretum má otevřeno v letním období denně od 8 do 18 hodin (duben až září), v zimním období také denně, ale od 8 do 16 hodin (říjen až březen). Vstupné činí 50 Kč dospělí, 30 Kč děti, 120 Kč rodinné. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama