Ven z města

Prodlužte si léto: Fascinující evropská města, která si okamžitě zamilujete

Kotorský záliv si zamilujete na první pohled / Shutterstock
Léto už je sice už u konce, ale nezoufejte. I podzim nám jistě přinese několik teplých slunečných dní, které můžete využít k cestování. A i na konci září můžeme zažít dobrodružství a objevovat krásná místa. Mnozí cestovatelé považují nadcházející období za nejkrásnější, neboť města již opustily davy turistů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

17. září 2019   |   12:46

Po celém světě jsou stovky jedinečných míst, která lákají nejen skutečné cestovatele a dobrodruhy, ale i zvědavce a občasné rekreanty. Nepatří mezi ně jen pláže, hory nebo 5-hvězdičkové resorty se špičkovými službami. Pro ty, kteří rádi poznávají kulturu, odlehlá místa a úchvatnou architekturu nabízejí různá evropská města mnohé krásné zážitky.

Podzim je ideální doba na poznávání krás měst

Pokud vás láká kouzlo míst a přemýšlíte, jak strávit několik dní volna, máme pro vás několik tipů na místa, která určitě stojí za návštěvu.

Dubrovník, Chorvatsko

Toto okouzlující město leží na pobřeží Jaderského moře. Přezdívku "Perla Jadranu" si Dubrovník právem zaslouží. Už od středověku bylo cenným námořním přístavem a kulturním centrem. Když vstoupíte za hradby tohoto města, oslní vás jeho barokní architektura a uličky. Po hrozných bombových útocích během obléhání Dubrovníku v roce 1991 prošlo město rozsáhlými restaurátorskými pracemi, které však zachovaly jeho středověký charakter. Dnes je Dubrovník zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO, kompletně zrekonstruovaný a tvoří ho i množství módních obchodů a restauracií. A právě v tuto dobu, kdy není přeplněn davy turistů, je pro návštěvu ta nejvhodnější chvíle.

Lucern, Švýcarsko

Lucern je malé město v samém srdci Švýcarska, které leží mezi idylickým jezerem a horami pokrytými sněhem. Město je rozděleno řekou Reuss. Na obou jejích březích najdete středověká náměstí, budovy s freskami, staré cechovní domy, kostely a kaple. Lucern uspokojí i milovníky muzeí, jelikož je zde k vidění vynikající Sammlung Rosengart – galerie moderního umění v centru města, jejíž chloubou jsou zejména díla Picassa. Mnohé středověké rysy města se datují do 14. století. Mezi ně patří například cimbuří Musegg a Kaplový most – Kapellbrücke. Lucern ztělesňuje nejen starý svět, ale nabízí také dávku modernosti. Kulturní a kongresové centrum je elegantním a nejmodernějším místem konání festivalů a koncertů. 

Istanbul, Turecko

Téměř 18-milionové město, kde se stýká Evropa s Asií patří mezi nejnavštěvovanější místa na světě. V Istanbulu na vás dýchne jedinečná atmosféra, prosycená historií i náboženstvím. Téměř všechny památky naleznete ve čtvrti Sultanahmet. Mezi nejznámější památky patří Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi. Ideálním místem k nakupování je Velký bazar a nedaleko se nacházející Egyptský bazar.

Kotor, Černá Hora

Město Kotor skryté zarostlými horami a maskované pásem pobřeží v pěkném zálivu si zamilujete na první pohled. Přírodní a kulturně-historický region Kotor je na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato oblast zahrnuje staré město, jeho opevnění a přilehlou zátoku. Ve starém městě najdete středověkou architekturu z 12. a 14. století. Katedrála sv. Tryphona, kostel sv. Lukáše a hrad San Giovanni patří mezi nejkrásnější památky Kotoru.

V Kotoru se dá samozřejmě i koupat neboť moře i v tuto dobu bude mít příjemných cca 25 stupňů. Nenajdeme zde sice rozlehlé písčité nebo oblázkové pláže, ale kamenité terasy na jinak skalnatém pobřeží. Máte-li možnost je lepší si zajet do asi 25 km vzdálené Budvy.

Další zajímavé články
Reklama