Ven z města

Krásy naší země si naplno uvědomíte, když se na ně podíváte z výšky

Pohled na naši zemi je úchvatný / Shutterstock
Vidět co nejdále to je lidská touha již od počátku věků. Zřejmě i proto mezi nejatraktivnější turistické cíle patří rozhledny. Česká republika se může řadit mezi rozhlednové velmoci. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. července 2019   |   10:13

Uvádí se, že v České republice je aktuálně zhruba 400 rozhleden. My jsme pro vás vybrali deset z nich, které se z různých důvodů vyplatí navštívit.

Hamelika

Rozhledna má název podle vrchu Hamelika, na kterém stojí. Říká se jí také rozhledna Panorama podle stejnojmenné kavárny. Stavba byla postavena stavitelem Fridrichem Zicklerem roku 1876. U rozhledny vás na první pohled zaujme její architektura, ta má napodobovat hradní zříceninu. Je 20 m vysoká a má 100 schodů. Výšlap na ni je jedním z nejhezčích výletů u Mariánských lázní. Tohle město vypadá shora prostě velkolepě.

Pokochejte se spolu s námi dechberoucími výhledy na naši zem

Kleť

Rozhledna Kleť je ideálním cílem výletu, pokud trávíte pár dní v okolí Českého Krumlova. Kromě výhledu na Šumavu a Novohradské hory jsou za dobrého počasí vidět i Alpy. Kleť je místem jedinečného kruhového rozhledu. Rozhledna byla vybudována v letech 1822 - 1825 a jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. V místní horské chatě si můžete odpočinout a načerpat síly na zpáteční cestu.]

Děčínský Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník patří k těm nejkrásnějším rozhlednám v Česku. Nejvyšší stolová hora u nás, Děčínský Sněžník, a krásná kamenná rozhledna na ní postavená, vás okouzlí výhledem na Ještěd, Milešovku a České Švýcarsko. A nejen jím, ale i křišťálově čistým vzduchem, který sem prý proudí až od Severního moře. "Větrné lázně", jak se Děčínskému Sněžníku říká, ocení tedy i vaše dýchací cesty.

Bučina

Kamennou rozhlednu nechal vystavět v době kolem roku 1880 tehdejší majitel zdejších lázní Heinrich Mattoni na vrchu Bučina nad obcí Kyselka. Nová vyhlídková věž se stala součástí lázeňského parku s lesními promenádními cestami, odpočinkovými sedátky, altány a vyhlídkovými místy, který se rozkládal ve svahu nad kolonádou Ottova pramene. Cesta je kamenitá s vysokým převýšením, takže je výlet vhodný spíš pro zdatnější turisty. Námahu vám však rozhledna vynahradí výhledem na údolí Ohře, Krušné a Doupovské hory.

Rozhledna Štěpánka 

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu kopce Hvězda. Patří bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách, ne-li v celých Čechách. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan čili Štěpán, který na vrch vystoupil. Rozhledna se vždy těšila a těší velkému zájmu turistů. Jméno Štěpánova výšina se používalo až do roku 1918, potom musely být všechny názvy připomínající rakouskou monarchii odstraněny.

Modravé hory, v hájích pěvců sbory, rozkošné roviny, města, dědiny!

Novodobá historie

Historické rozhledny patří k nejnavštěvovanějším. Na paty jim ale šlapou i novodobé rozhledny. Krásné stavby, které si nachází rovněž své fanoušky.

Ještěd

Výlet na vrchol Ještědského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd stojí za to.  Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany. Tvar hotelu i jeho kultivovaný technicismus jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory, jemuž dodává elegantní aerodynamickou špičku. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí. 

Tower Park 

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Žižkovská věž - Tower Park Praha - je nejen nejvyšší stavbou Prahy, ale se svými 216 metry i nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice. Výhled za denního světla je magický stejně jako výhled na noční Prahu. Kromě úžasného výhledu zde můžete vyzkoušet i interaktivní zábavu v podobě ozvučených závěsných křesel nebo videí představující Prahu i celou Českou republiku.

Velká Čantoryje

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na hranici mezi Českou a Polskou republikou a je nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd. Postavena byla v roce 2002 a z výšky 1016 m.n.m. nabízí jedinečné výhledy do třech států. Rozhlednu pokřtil bývalý třinecký extraligový hokejista Richard Král v listopadu 2002. Na vyhlídkové místo rozhledny nás přivede 118 schodů.

Čížovka

Rozhledna Čížovka snoubí nápaditou architekturu s úžasným výhledem do Českého ráje. Nově vystavěná, téměř 40 metrů vysoká turistická rozhledna ve tvaru jehlanu se nachází 
v blízkosti Kněžmostu, asi 10 km od Mnichova Hradiště. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v srpnu 2012 a v únoru 2017 proběhlo její slavnostní otevření.

Rozhledna Vladimíra Menšíka 

V Hlíně u Ivančic se nachází rozhledna, která nese jméno oblíbeného herce Vladimíra Menšíka. Stojí na místě, kde původně stála jedna z nejstarších rozhleden na jižní Moravě. Základní kámen rozhledny byl položen roku 2001, o 5 let později byla dokončena a pro veřejnost zpřístupněna v roce 2007. Moderní, dřevěná stavba je vysoká 22 metrů. 

Další zajímavé články
Reklama