Ven z města

Dovolená ve Skandinávii je nezapomenutelný zážitek. Kdy je nejlepší čas na cestování?

Taková dovolená na břehu tajuplného norského fjordu je určitě nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu / Shutterstock
Skandinávské země na severu Evropy si získaly pověst studených, nepříjemných destinací s rozmarným počasím, ale to je velký omyl. Skandinávie má co nabídnout v každém ročním období a pokud se tam vydáte v létě, určitě nebudete litovat. Své kouzlo mají samozřejmě i zimní měsíce, a záleží jen na tom, jakému období dáváte přednost právě vy. Skandinávské země jsou pro našince poměrně drahé a pokud chcete ušetřit, podaří se vám to nejlépe právě v zimě.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. května 2019   |   13:01

Musíte samozřejmě počítat s tím, že zimní teploty se budou pohybovat mnohdy hluboko pod nulou, ale zato poznáte tyto fascinující kraje v celé své kráse. Ať už jsou to skandinávská města, plná života, nebo nádherná krajina, hory, řeky a vodopády či tajuplné norské fjordy. V létě se zase můžete spolehnout na poměrně stálé počasí s teplotami blízkými těm, jaké známe od nás.

Nejlepší čas na návštěvu Norska

Pro Norsko platí, že v létě zde slunce zapadá jen na 3-4 hodiny, takže je možné spát i pod širým nebem. Pokud se tam vydáte jen se stanem, nezapomeňte, že stan si můžete postavit nejméně 150 metrů od nejbližších domů a můžete tam pobývat až dva dny. Na delší dobu pobytu už byste potřebovali povolení. Často se doporučuje strávit dovolenou v Norsku v červenci.

Cestování do severní Evropy, a to i v tom nejteplejším letním období, vždy vyžaduje mít teplejší oblečení. Taková nepromokavá bunda zde bude užitečná ve všech ročních obdobích. Je zajímavé, že blíže polárnímu kruhu jsou léta téměř vždy teplejší než v jižní části země. Pokud si naplánujete výlet v létě, během bílých nocí, máte téměř jistotu, že si užijete příjemné počasí.

Nejlepší čas na návštěvu Švédska

Stejně jako v jiných skandinávských zemích, čekají během zimního období na turisty ve Švédsku dost nepříjemné mrazy a slušné přívaly sněhu. Pokud tedy máte v plánu cestování po zemi a její poznávání, vychutnávat si dlouhé procházky a teplé počasí, nejlepší čas na dovolenou ve Švédsku je také léto. Jak pro návštěvníky, kteří mají rádi turistiku v přírodě, nebo ty, kdo chtějí obdivovat švédská města a historické památky, je nejlepší období od července do září.

Květen a červen je sezóna komárů

Teplé počasí zde dominuje a teploměr ukazuje obvykle kolem 20 ° C. Pokud nesnášíte komáry a další bodavý hmyz, který vám může dovolenou ve Švédsku pořádně znepříjemnit, necestujte v květnu a červnu. Vyhněte se i cestám v deštivém období, to je od srpna do prosince, kdy zde prší v průměru 15 dní v měsíci. Na druhé straně právě v tomto období jsou zde ceny letenek a ubytování na nejnižší úrovni.

Nejlepší čas na návštěvu Finska

Také pro cesty do Finska platí, že nejlepší čas je léto. Možná vás to překvapí, ale během letní sezóny není žádnou výjimkou, že zde teploměr ukazuje i 30°C. Finsko, stejně jako ostatní země severní Evropy, je známé pro svou vstřícnost k zimním sportům a nabízí vynikající lyžařské trasy. Pokud se nebojíte nízkých teplot, které v zimě klesají běžně k -20°C, a jste milovníci zimních radovánek, pak neváhejte a vydejte se do finských hor.

Lyžařská sezóna ve Finsku začíná v prosinci a trvá až do dubna. Finové tvrdí, že se u nich během roku vystřídá osm sezón a téměř každý měsíc znamená velkou změnu počasí. Pokud byste se opravdu vypravili do Finska v zimě a se svými dětmi, neváhejte navštívit Laponsko a projet se na Santa Clausových saních, tažených soby.

Nejlepší čas na návštěvu Dánska

Dánsko je nejjižnější ze všech skandinávských zemí, takže zde jsou zimy velmi mírné a teplota vzduchu se pohybuje kolem nuly. Těžko říct, kdy je nejlepší čas na dovolenou v Dánsku, protože teploty vzduchu jsou v průběhu roku poměrně stálé a vhodné pro cestování. Dánsko je ale také zemí, pověstnou svým větrným a značně proměnlivým počasím. Každopádně, pokud nemáte rádi letní vedra, Dánsko je pro letní dovolenou tou správnou volbou.

V letním období se teploty pohybují kolem 20 ° C, ale můžete čekat, že se setkáte s dost častými dešti. Nejpříjemnější období pro cesty do Dánska je od května do srpna, kdy jsou dny nejdelší a krajina nabízí nejkrásnější výhledy. Podzim a jaro si užijí hlavně milovníci přírody, kteří mohou pozorovat obří hejna stěhovavých ptáků na západním pobřeží. Nejoblíbenějším typem dopravy v této zemi jsou kola a to platí i pro zahraniční turisty, kteří se vydávají na toulky krajinou nejčastěji právě na kolech.

Další zajímavé články
Reklama