Pobyt

Za památkami na kole i na lodi: Dopřejte si skvělý víkend v kouzelné severské metropoli

Kodaň, největší a zároveň hlavní město Dánského království, je hlavním lákadlem turistů / Shutterstock
Kodaň nabízí všechny výhody moderní evropské metropole, a to bez obvyklého velkoměstského chaosu a nepořádku, jaký zažijete ve většině hlavních měst. Zkuste během své návštěvy zůstat dál od davů turistů a poznávat Kodaň trochu netradičně. Město, i díky své bohaté kulturní nabídce a nočnímu životu dokáže potlačit chladnou zimní atmosféru a otevřít vám svoji přátelskou náruč.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

27. října 2018   |   09:44

Abyste poznali Kodaň skutečně zblízka, potřebujete nutně kolo. Tohle město bylo stvořeno pro cyklisty. Kola na vás čekají doslova na každém rohu. Všude jsou k dispozici sdílená kola, jak běžná, tak elektrická, ke kterým se dostanete jednoduše pomocí mobilní aplikace. Nejrozšířenější síť stanovišť se sdílenými koly má společnost Donkey Bike. Město naštěstí není nijak rozlehlé a všechno v Kodani se nachází v okruhu dobře značených cyklotras.

Bez kola to ani nezkoušejte

Na kole se dostanete snadno ke všem uměleckým galeriím, hradům, muzeím i k unikátním a mnohdy bizarním butikům, útulným kavárnám či úžasným vodním kanálům. Město je vzdušné, rovinaté, se širokými ulicemi, které jsou určeny především chodcům a cyklistům. Můžete v něm obdivovat nádhernou architekturu, jak starou, tak tu moderní a všude panuje uklidňující pořádek. Až na páteční a sobotní večery, ale o tom později. Nasedněte tedy s námi na kolo a vydejte se za poznáním Kodaně. Pak kolo vyměňte za loď a nechte se povozit po kodaňských kanálech.

Za Malou mořskou pannou

Jak jinak začít prohlídku města než návštěvou Malé mořské panny. Proč se tato socha stala nejoblíbenější turistickou atrakcí města je stejným tajemstvím, jako obliba čůrajícího chlapečka v Bruselu. Okouzlující příběhy pohádkáře Hanse Christiana Andersena, včetně toho o mořské panně, zná samozřejmě každý, ale návštěva tohoto orientačního bodu je sama o sobě trochu nudná.

Vyzkoušejte netradiční vyhlídku z lodi

Doporučuji vám se k němu vydat trochu netradičním způsobem, a to po vodě. Pronajměte si s rodinou, nebo přáteli motorový člun, například v půjčovně GoBoat, naplňte si termosku horkým nápojem a vydejte se za mořskou pannou. Získáte na ni úplně jiný pohled než tlačící se davy turistů na nábřeží.

Ochutnejte pravou Kodaň

Když už zmiňujeme ta nejnavštěvovanější turistická místa v Kodani, nejspíše se budete chtít projet lodí i po kanálu Nyhavn, což vynechá jen málokdo z turistů, kteří si chtějí pořídit snímky pestře zbarvených domů, které se nacházejí na nábřeží. Vy zkuste něco jiného a ušetřete 300 dánských korun za několikaminutovou plavbu po kanálu.

Přejedete nejbližší most pro cyklisty a ocitnete se ve východní části Kodaně, kde najdete Papirøen, neboli Papírový ostrov, známý také jako Copenhagen Street Food. Tady zjistíte, jak chutná ta pravá Kodaň, můžete ochutnat vynikající jídla a nápoje za celkem slušné ceny. Zároveň oceníte stejně krásný výhled, jako na místech přeplněných turisty a navíc, pokud zde budete ve správný čas, užijete si úžasnou muziku pouličních hudebníků

Kam za kulturou

Další nejvíce navštěvovanou turistickou atrakcí je samozřejmě zábavní park Tivoli. Dáme vám zase jeden dobrý tip. Netlačte se u vchodu do parku, ale použijte zase loď, která vás doveze z moře až k bráně parku. Vstupné pak máte zahrnuté už v lodním lístku Copenhagen Canal Tour.

Milovníci kultury určitě nevynechají dánskou Národní galerii, kde uvidí ta nejslavnější díla dánských malířů, nebo Národní muzeum, kde můžete v jeho prehistorickém křídle pohlédnout tváří v tvář ženě z Gongehusvej, pochované s jejím tříletým synem v době někdy 5000 let před naším letopočtem. Nenechte si ujít ani bezplatnou prohlídku dánského parlamentu Christianborg. Celé město pak přehlédnete z nejvyšší vyhlídky Tarnetovy věže.

Vítejte ve svobodném městě

Co určitě nevynechejte je svobodné město Christiania. Tady najdete naprosto odlišnou atmosféru. Christiania není totiž jen tak obyčejná Kodaň. Vznik téhle samosprávné komunity se datuje do sedmdesátých let, kdy skupina hippie squotterů obsadila bývalá vojenská kasárna přímo v centru města.

Najdete zde úplně jinou atmosféru svobodného uměleckého života, pouliční umění, podivné domy, umělecké galerie, koncertní sály a bary. Udělejte si čas a projděte si celý areál, včetně proslulé ulice Pusher. Všude vás bude provázet nasládlá vůně marihuany, která je zde konzumována v nejrůznějších podobách a naprosto svobodně. V koláčích, pečivu, nápojích a samozřejmě jako opojné kuřivo.

Kam po západu slunce

Rady, jak si užít Kodaň by nebyly úplné bez zmínky o úžasném Louisianském muzeu. Budete sice muset cestovat pár kilometrů, až na severní předměstí Kodaně, ale milovníci umění si tu přijdou opravdu na své. Budete zde moci obdivovat díla Andy Warhola, Pabla Picassa, David Hockneyho a dalších světových umělců. Po západu slunce se vydejte do čtvrti Vesterbro. Tohle zkrátka musíte vidět.

V noci se vydejte do čtvrti Vesterbro

Hlavně mladí obyvatelé Kodaně se sem sjíždějí za zábavou, dobrým jídlem, pitím a tancem. Obrovské množství barů a nočních podniků zaručuje, že se zde nikdo nebude nudit a málokdo odtud odejde střízlivý. Zejména v pátek večer přechází město do režimu nekonečných párty, kdy většina obyvatel vyrazí do barů a hospod a baví se až do ranních hodin.

Kde se ubytovat a co jíst?

Není to sice nejlevnější, ale zkuste bydlet na lodi. Na Airbnb najdete spoustu nabídek hausbótů, kotvících na těch nejúžasnějších místech Kodaně, z nichž máte neopakovatelnou vyhlídku na město. Pokud je váš rozpočet poněkud omezený, snadno najdete ve vyhledávačích jednu z mnoha levných ubytoven či hostelů se zajímavou atmosférou, kde se můžete vyspat už za 17 eur za noc.

S jídlem nebudete mít v Kodani žádné starosti. Na každém rohu dostanete lahodný smørrebrød, žitný chléb naplněný studeným masem, uzenými rybami, sýry a paštikami. Nezradí vás ani dnes už proslulá kodaňská pizza. Ano, nedivte se. Dánové si tenhle italský národní pokrm vylepšili podle svého a je to skutečná pochoutka.

Jak se tam dostat

Kodaňské letiště je s Evropou dobře propojeno a je blízko města. Metrem se dostanete přímo z Terminálu 3 do kteréhokoli kouta Kodaně a jezdí 24 hodin denně. Máte i možnost použít autobus nebo vlak. Jízdenky si nemusíte kupovat, stačí si stáhnout mobilní aplikaci jejímž prostřednictvím všechny jízdy zaplatíte. Letenky do Kodaně nejsou drahé a často se objevují v nejrůznějších akcích, kdy se dostanete při jejich nákupu i pod částku 1000 korun za obousměrný let.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama