Ven z města

Tip na výlet: Květinový ostrov Mainau na Bodamském jezeře je nejkrásnější na jaře

Z květin je vytvořena i řada nejrůznějších zvířat / Shutterstock
Evropa se může pyšnit mnoha nádhernými zahradami, které jsou zejména v jarních měsících cílem tisíců návštěvníků z celého světa. Ať už jde o přísně geometrické francouzské zahrady, nebo přírodní zahrady, či spíše parky anglického typu. Nicméně žádná z evropských ani světových zahrad se nevyrovná ostrovu Mainau, který není tak známý, protože leží poněkud stranou od hlavních turistických tras Evropy.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

28. března 2019   |   12:22

Ostrov se nachází v Bodamském jezeře, kousek od nám dobře známé Kostnice, a přestože leží na dohled od zasněžených vrcholků rakouských a švýcarských Alp, může se pyšnit typicky středomořským podnebím. Právě to zde umožňuje vidět i květenu, kterou jste zvyklí vídat třeba v Řecku, nebo na francouzské či Italské Riviéře. Pokud plánujete na ostrově strávit hodinu nebo dvě, zapomeňte. I když není Mainau nijak rozlehlý, jeho rozloha je jen 45 hektarů, i jeden den vám bude připadat příliš málo a budete mít pocit, že jste se ocitli přímo v ráji.

Od jara až do podzimu

Přestože je ostrov přístupný celoročně, jarní měsíce jsou pro jeho návštěvu jako stvořené. Ve zdejším Palmovém domě rozkvétá více než 3000 orchidejí a v zahradách vás ohromí pestrobarevné „moře“, vytvořené více než 400 odrůdami kvetoucích tulipánů. Zahrady pokryjí islandské máky, pomněnky a doslova miliony cibulovin. Následují je rozkvétající háje rododendronů a s příchodem léta zaplaví ostrov omamná vůně růží, šířící se z Růžové zahrady. Na podzim pak ostrov zaplaví na 12 000 kvetoucích jiřin všech barev a druhů.

Na ostrov po mostě

Na samotný ostrov se můžete dostat buď jedním z bílých trajektů, brázdících Bodamské jezero, nebo prostě autem, kterým přijedete na obří parkoviště na břehu jezera. Hned u parkoviště najdete občerstvení v místním snack baru a kousek za ním je i pokladna, kde si koupíte vstupenky. Parkoviště je mimochodem vybaveno i rychlodobíjecí stanicí pro elektromobily. Vstupné na ostrov je pro dospělé 21,50 eur, studenti zaplatí 12,50 eur. Od pokladen pak přejdete na ostrov po 200 metrů dlouhém mostě a už na počátku trasy vás uvítají obří květinové skulptury i postavy či zvířata vytvořená z dokonale sestříhaných okrasných keřů.

Úžasné dílo bádenského vévody

Kolem ostrova vedou pobřežní promenády, lemované terasami se středomořskou či dokonce subtropickou florou odrážející se v zelenomodré hladině. Na vrcholku ostrova stojí růžový barokní palác a kostel. Palác vybudoval řád německých rytířů pro svého velmistra v roce 1740. Později byl sídlem velkovévodů Bádenských. Zahrady pak založil kolem roku 1860 vévoda Fridrich I, který sem nechal dovézt tisíce exotických rostlin.

Uvidíte obří sekvoje i nádherné libanonské cedry

Nyní je palác i ostrov v majetku švédské hraběcí rodiny Bernadotte. Nejstarší části zahrady, arboretum, italská Růžová zahrada a oranžérie jsou dílem Fridricha I. Na ostrově můžete obdivovat i obří sekvoje, které jinak rostou jen v Severní Americe, celé háje kvetoucích magnolií, libanonské cedry, japonské okrasné třešně, impozantní tulipánové stromy i subtropické palmy.

Ostrov je zážitkem pro děti

Přestože je Evropa přeplněná turisty, na ostrově Mainau příliš mnoho zahraničních návštěvníků nenajdete a je cílem především pro Němce, Švýcary a Rakušany. Ostrov je také hlavním cílem pro rodiny s dětmi, pro které je zde připravena spousta zábavy a atrakcí. Najdete zde malé ZOO, dobrodružné hřiště, mohou se zde projíždět na ponících. Určitě nejpřitažlivější je pro děti Schmetterlinghaus, neboli Motýlí dům, v kterém poletují už od března tisíce pestrobarevných motýlů z celého světa. Obrovští tropičtí motýli jsou všude a pokud budete mít na sobě nějaké pestré oblečení, můžete si být jisti, že usednou i na vás.

Hladovět určitě nebudete

Kde vstupence obdrží každý návštěvník mapu ostrova s přehledným vyznačením všech místních zajímavostí, jako například těch největších stromů, kaktusů, palem, ale i atrakcí, restaurací i menších občerstvení. Těch je tu dostatek a určitě se nemusíte bát, že budete během pobytu na ostrově hladovět. Ať už si dáte vynikající oběd v jedné z restaurací, nebo jen bílou klobásku u některého z občerstvení. Pokud budete unaveni, čeká na vás spousta laviček a míst k odpočinku s nádhernými výhledy na kvetoucí zahrady i na samotné Bodamské jezero. Mapka vás zavede i na překrásné Mediterran Terrasen se středomořskou florou, mezi jihoamerické kaktusy nebo do Italské květinové zahrady.

Vydejte se do doby kamenné

Pokud už se na ostrov Mainau vydáte, stojí za to se vypravit i do okolí. Můžete navštívit blízkou Kostnici, nebo Pfahlbau Museum, či spíše skanzen v Unteruhldingenu. Jde o komplex domů, postavených na kůlech přímo na jezeře, kde se návštěvníci seznámí s životem prvních rybářů a zemědělců na Bodamském jezeře. Domy s doškovými střechami byly prvními obydlími zdejších obyvatel už v době bronzové a jsou přesnými kopiemi, postavenými podle archeologických nálezů. I tady si přijdou na své děti, které si mohou vyzkoušet život i používání nástrojů z doby kamenné a bronzové, tedy 4000 až 850 let př. n. l.

Ohromující vodopády na Rýně

Doporučuji vám udělat si výlet i do nedalekého Neuhausenu am Rheinfall k pověstným Rýnským vodopádům. Je to od Mainau necelých 60 kilometrů a čeká vás nezapomenutelný zážitek na obrovské masy vody, řítící se z výšky 23 metrů. Co do objemu vody jde o největší vodopády v Evropě. Rýn zde má šířku pouhých 150 metrů a hukot vodní kaskády, spolu s všudypřítomnou vodní tříští ohromí každého. Přímo z vodopádů ční betonová vyhlídková plošina, z které je na vodní divadlo nejlepší pohled. Máte-li rádi trochu adrenalinu, můžete nastoupit na některou z malých lodí, které se vydávají přímo pod vodopád, ale počítejte s tím, že suší se nevrátíte.

Jak se tam dostanete

Většina návštěvníků přijíždí k Mainau autem a od nás je to nějakých 600 kilometrů. Zvolit můžete buď trasu přes Stuttgart nebo Mnichov a cesta vám zabere necelých 7 hodin. Pokud si vyberete cestu přes Mnichov, dorazíte na břeh Bodamského jezera v Meersburgu, odkud si můžete užít romantickou cestu trajektem do Kostnice a odtud dojet autem k ostrovu. Na ostrov je i přímé lodní spojení z pobřežního městečka Unteruhldingen, kde můžete nechat auto na pobřežním parkovišti.

Další zajímavé články
Reklama