Ven z města

Jarní koupání si užijete nejlépe na termálních koupalištích, zkuste ta slovenská

Do areálu termálních koupališť ve Štúrově se můžete vydat už v jarních měsících, plná sezóna zde začíná v červnu / vadasthermal.sk
Dny jsou už příjemně teplé a předpovědi meteorologů tvrdí, že letošní jaro bude teplotně nadprůměrné. Na koupalištích ale sezóna nezačala a chladné noci stále ještě nedovolí prohřát vodu v rybnících. Chybí-li vám koupání, zkuste vyrazit za teplou vodou na termální koupaliště. Máme je hned za humny, na Slovensku, které se může pochlubit desítkami míst, kde se o příjemně teplou vodu stará sama příroda.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. března 2019   |   15:36

Věřím, že řada z vás už nějaká ta termální koupaliště na Slovensku navštívila a znáte tak vyhlášené destinace, jako je Velký Meder, Dunajská Streda, Patince, Dudince, Trenčianské Teplice či Štúrovo. A právě do Štúrova se vypravíme v dnešní pozvánce. Osobně jej mám ze slovenských termálů asi nejraději, i když v plné sezóně tamějších 12 bazénů praská ve švech. Právě jaro je ale obdobím, kdy si teplou vodu v areálu Vadaš užijete v klidu a plnými doušky a navíc, na jihu Slovenska je daleko tepleji než u nás.

Jak se tam dostat

Nejjednodušším spojením je vlak. Pro přímé mezinárodní expresy, mířící do Budapešti, je Štúrovo je poslední stanicí na slovenském území. Vlaky jedou několikrát denně a cesta například z Prahy vám bude trvat necelých 5 a půl hodiny. Jednosměrná jízdenka přijde na 613 Kč. Nicméně studenti a senioři mohou pořádně ušetřit, když využijí slev u nás i na Slovensku. Taková zlevněná jízdenka vyjde téměř o polovinu levněji, na 342 korun.

Vlakem, pohodlně až k termálnímu areálu

A ještě více ušetří, když si nekoupí jízdenku až do Štúrova, ale pouze do poslední české stanice, jíž je Břeclav. Tam stojí jízdenka pouhých 67 korun. Za 39 Kč si dokoupí jízdenku z Břeclavi do slovenských Kútů a odtud už mohou cestovat až do Štúrova zadarmo, protože na slovenských železnicích neplatí studenti a senioři nad 62 let nic. Musí si však předem opatřit slovenský slevový průkaz.

Hraniční město na Dunaji

Při příjezdu do Štúrova už vás zdaleka vítá mohutná stavba slavné Ostřihomské katedrály, vypínající se na vrchu těsně za maďarskou hranicí, jíž zde tvoří mohutný tok Dunaje. Oba břehy spojuje od roku 2001 rekonstruovaný most Marie Valérie. Štúrovo je centrem celého jižního Slovenska a má bohatou historii.

Prošlo si okupací římskými legiemi a za tureckých válek jej obsadili Turci. Dnes je to skutečné lázeňské město, které se dočkalo s otevřením termálního koupaliště rychlého rozvoje. S ubytováním si nemusíte dělat starosti. V letní sezóně je to problém, ale v jarních a podzimních měsících jej bez problémů seženete v desítkách místních hotelů a penzionů za poměrně nízké ceny.

Z bazénu do bazénu

Areál termálního koupaliště Vadaš se nachází nedaleko od vlakové stanice a klidně do něj dojdete pohodlnou procházkou pěšky. Můžete však využít i kyvadlové dopravy, která ke vlakovým spojům jezdí, nebo několikaminutovou cestu taxíkem. V areálu, který má kapacitu neuvěřitelných 10 000 lidí, najdete 7 venkovních a dva kryté bazény, masážní bazén, saunový svět i unikátní bazén Lagúna s umělým vlnobitím o rozloze 3800 m2. Do bazénů je přiváděná voda z podzemních vrtů o hloubce 130 metrů, jejíž teplota dosahuje 39°celsia. Děti se mohou vyřádit v toboganovém parku, kde je v provozu celkem 6 tobogánů, z nichž nejdelší měří 81 metrů.

Ubytování přímo v areálu

Dá se říci, že termální koupaliště Vadaš ovlivnilo celý život i další rozvoj Štúrova. V okolí koupaliště se mnohé městské domy proměnily v útulné penziony a vyrostla zde i spousta nových ubytovacích možností. Návštěvníci zde najdou i nové nákupní možnosti, restaurace či kavárny.

Ubytovací kapacity najdete i v samotném areálu koupaliště, kde je k dispozici jak luxusní hotel Thermal, tak mnoho penzionů, apartmánů i jednodušších chatek a ubytoven. K dispozici je i kempink. Všechny mají jedno společné. Protože jsou přímo v areálu, ušetříte za vstupné do komplexu a máte vše už započítáno v ceně. Celodenní vstupné do bazénového areálu do června je pro dospělého 7 eur, pro děti do 15 let 4 eura. Od června do září pak 8,50 eur/5 eur. Zvlášť se pak platí vstupné do sauny.

Zajímavosti v okolí

Přímo v areálu termálního koupaliště Vadaš se nachází jeden z největších lanových parků na Slovensku, vybavený i večerním osvětlením. Najdete v něm 54 nejrůznějších překážek. Málokdo si nechá ujít návštěvu baziliky v nedaleké Ostřihomi, kam se dá přejít pěšky přes Dunaj. Tato obří stavba z roku 1869, 118 metrů dlouhá s kopulí vysokou 71 metrů, je nepřehlédnutelnou dominantou kraje. Postavena byla podle vzoru Baziliky sv. Petra v Římě. V bazilice můžete navštívit arcibiskupskou klenotnici a součástí komplexu je i část středověkého hradu s Hradním muzeem. Krásy Podunají pak nejlépe poznáte z paluby některé z lodí, nabízejících výlety po Dunaji.

Další zajímavé články
Reklama