Ven z města

Sedlčanskem s celou rodinou. Pro rodinný výlet na kole má místní krajina všechna myslitelná plus

Sedlčansko je ideální pro rodinný výlet / Tripmania.cz
Přemýšlíte o tom, kam letos zjara vyvést svoji rodin sotva přejdou mrazy a oschnou meze? Máme pro vás žhavý tip, kam se vydat na kole. Trochu si protáhnete po zimě zlenivělé údy a zároveň se můžete kochat krásnou krajinou. Vydejte se na Sedlčansko, kde to kochání bude opravdu stylové. Právě tady ve vesničce Křečovice se natáčel slavný film Vesničko má středisková, kde se s takovou rozkoší kochal Rudolf Hrušínský. A to není jediné lákadlo tohoto kraje.
Reklama
Reklama

autor  redakce

19. února 2019   |   18:01

Sedlčansko má pro rodinný výlet na kole všechna myslitelná plus. Nejde o příliš náročný terén. Nikde tu nejsou žádné průmyslové továrny. Nečeká vás tu žádný hustý provoz. Krajina je příjemná, členitá, jsou zde menší kopečky, rybníky, louky a lesy – na každém kroku, nebo vlastně při každém šlápnutí do pedálů je na co se koukat nebo čím se kochat.

Nechte se okouzlit kulatou stavbou

Jako výchozí stanoviště si můžete vybrat Sedlčany, zhruba osmitisícové městečko, které se chlubí například gotickým kostelem svatého Martina nebo moc hezkou novorenesanční radnicí, která je dominantou města. Kolem najdete přes 100 km cyklotras, na kterých potkáte kromě nádherné krajiny i spoustu historických památek. Můžete se vydat třeba k rybníku Musík, který odkazuje na zdejší působení známého rybníkáře Jakuba Krčína.

Stopy zde zanechal i známý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan

Pojedete-li dále, dorazíte k místu zvaném U Větráku, kde vás překvapí podivná kruhová stavba, nebo vlastně její torzo. Na návrší u vesnice Příčovy stojí zbytek větrného mlýna, který patří k největším v Evropě. Možná, že ho nechal postavit buď sám Krčín, nebo Lobkoviczové, kteří vlastnili zdejší panství po něm. Je volně přístupná, takže ji můžete obdivovat.

Po stopách slavného rybníkáře

Ještě severněji od Příčov se nachází vesnice Křepenice. Právě tu si vybral Jakub Krčín, aby si v ní postavil svoje sídlo, tvrz, kterou nazval Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí. Jde o kopii jihočeského rožmberského sídla Kratochvíle. Kvůli tomu, že dokázal tvrz postavit za velice krátkou dobu, dostal se do řečí. Lidé si o něm šeptali, že se prý spojil se samotným čertem. Sedlčansko je plné stop po Krčínovi. Tvrz není přístupná.

Do podhradí na pivo i za lidovou architekturou

Můžete se ale vydat ze Sedlčan i jižním směrem. Tam vás bude vábit už zdálky nepřehlédnutelná stavba – hrad Vysoký Chlumec. Bohužel je veřejnosti nepřístupný, nicméně hned v podhradí najdete lobkoviczký pivovar. Tam si můžete domluvit klidně i exkurzi. A abyste nebyli škodní, že se do mohutného hradu nedostanete, můžete se vydat do Muzea vesnických staveb středního Povltaví – skanzenu Vysoký Chlumec. Najdete zde lidové chaloupky ve stáří od poloviny 17. století do počátku 20. století. Upoutá interiér typického selského stavení, konají se tu i sezónní výstavy.

Za hudebním skladatelem i slavným filmem

V úvodu jsme ale zmiňovali film Vesničko má středisková, takže vás nesmíme ochudit o tip na výlet do vesnice Křečovice, rodiště známého hudebního skladatele Josefa Suka. Sám hudebník se sem rád vracel, ačkoli za svůj život procestoval kraj světa. Je tu jeho rodná světnice, kterou můžete po dohodě s Obecním úřadem navštívit. A samozřejmě se můžete podívat na místa, kde se natáčel legendární film.

Další zajímavé články
Reklama