autor Pavel Přeučil
07. února 2019 | 10:37
Pokud se vydáte ze Slaného směrem na Louny, nemůžete minout městys Panenský Týnec. Má pouhých 440 obyvatel a k jeho založení došlo někdy v 11. století. Tohle nenápadné městečko si kdoví proč oblíbila katolická církev a už v roce 1280 zde byl vystavěn rozsáhlý areál kláštera klarisek. Ten sice dvakrát vyhořel, ale vždy byl znovu obnoven. Zrušen byl v roce 1872 dvorním rozkazem císaře Josefa II.
Dnes slouží klášter jako sídlo obecního úřadu. Z dalších zajímavostí můžete navštívit například barokní kostel sv. Jiří, nebo kapli sv. Jana Nepomuckého. Na tak malé městečko je zajímavé, že patří k nejnavštěvovanějším místům Ústeckého kraje. Cílem návštěvníků jsou zdejší pozůstatky mohutného, rozestavěného a nikdy nedokončeného gotického chrámu Panny Marie.
Chrám s největší magií
Chrám se začal stavět kolem roku 1316 a stavba pokračovala až do roku 1382, kdy byl vypálen již zmíněný klášter klarisek. Podle historiků se na stavbě podílela proslavená huť Petra Parléře. Nedostavěný chrám přitahuje tisíce návštěvníků hlavně kvůli tomu, že je považován za je nejmagičtější místo u nás.
Už jeho samotná návštěva stojí zato. I kdyby zde žádná pozitivní energie neproudila, pohled na mohutné gotické pilíře, vyrůstající z travnatého koberce, zapůsobí na každého návštěvníka, jako úžasná pohádková kulisa. Lidé, kteří chrám navštívili, se prý cítili jako znovuzrození, plní optimismu a radosti ze života. Psychotronici doporučují návštěvu chrámu lidem s depresemi, nedostatkem sebevědomí či jinými psychickými problémy.
Skrývá se zde hrob sv. Anežky České?
Jednou z dosud nezodpovězených otázek české historie je ta, kde jsou ukryty ostatky sv. Anežky České. Mnoho indicií nasvědčuje tomu, že by se mohly nacházet právě pod kostelem v Panenském Týnci. Archeologové dokonce provedli před několika lety v kostele geofyzikální průzkum a přístroje jim ukázaly neznámou komoru, nacházející se pod centrálním kněžištěm, zhruba v hloubce 4 metrů. Nalezený objekt má rozměry asi 40 x 50 x 60, což by odpovídalo pohřební schránce. Zatím se však nikdo neodhodlal provést na místě průzkumnou sondu.
Místo láká i filmaře
Tajemné kulisy nedostavěného chrámu přitahují i filmaře a v jeho prostorách vznikala celá řada filmů, jako Post Coitum Juraje Jakubiska, nebo Kytice, režírovaná F. A. Brabcem. Natáčely se zde i televizní pořady Záhady Toma Wizarda a Toulavá kamera. Konají se zde také různé kulturní akce a vyhledáván je i na svatební obřady, kterých se zde během roku uskuteční až stovka. V blízkosti se můžete občerstvit v malém kiosku a najdete zde i obchůdek s upomínkovými předměty. V bezprostřední blízkosti je i parkoviště. Od Prahy je Panenský Týnec vzdálen pouhých 50 kilometrů.