autor Pavel Přeučil
17. ledna 2019 | 15:07
Plavba na kontejnerové lodi má, co se týká luxusu, hodně daleko k plavbám na zaoceánských výletních lodích, kde máte zajištěn veškerý servis. Na nákladních lodích bývají většinou dvě až čtyři kabiny, vyčleněné pro cestující a je samozřejmostí, že jsou vícelůžkové. Na lodi se tak může ubytovat až 12 cestujících. Společně s posádkou lodi se pak stravují a tráví svůj čas. K dispozici mají cestující značně omezený přístup k internetu a pokud někdo holduje alkoholu, má smůlu, protože na mnoha lodích je většinou nedostupný.
Servis spíše jednoduchý
Od cestujících se očekává, že budou mít vlastní ložní prádlo, ručníky a další osobní vybavení. Na lodi neočekávejte žádný servis, dostanete pouze najíst, je vám přiděleno lůžko a máte zaplaceny přístavní poplatky. Nic víc. Nicméně stále jde o vítanou příležitost, jak za málo peněz poznat velký kus světa.
Nemusíte se jako na výletní lodi denně proplétat davy cestujících, poslouchat rádoby zábavné programy a užíváte si klid pomalé plavby. U mladých lidí jde o stále oblíbenější způsob cestování, což dokládají dlouhé seznamy čekatelů na takovouto plavbu.
Uniknete dennímu shonu
V poslední době si zajišťují plavbu na nákladních lodích čím dál tím více nejen mladí lidé, ale například i dobře situovaní manažéři firem, kteří chtějí uniknout od denního shonu a pracovního vypětí. Těmto, lidem nestačí jen tak okukovat památky, nebo se povalovat někde na pláži. Chtějí zažít něco úplně jiného, co jim žádná cestovka nenabídne ať už má sebelepší animační programy. Pomalá, majestátní plavba kontejnerové lodi, vážící s plným nákladem až 150 000 tun, je něco nesmírně uklidňujícího. Taková plavba může trvat i několik měsíců a pro netradiční strávení prázdnin je jako dělaná.
Rezervujte dlouho dopředu
Tenhle jedinečný zážitek samozřejmě není zadarmo a takovou plavbu si musíte zaplatit. Ceny se pohybují od 100 dolarů za den výše, podle kvality ubytování a služeb. Neužijete si sice takový komfort, jako na výletní lodi, ale zato máte jedinečné zážitky z pohodové atmosféry, daleko od davů. Stále je to jen zlomek ceny, kterou byste zaplatili za dopravu a stravování jiným způsobem.
Existuje celá řada společností, které se specializují na vyhledávání a zajišťování plaveb na nákladních lodích. Je to například společnost Cargo Ship Voyages nebo Freighter Expedition. Nejfrekventovanější trasy, jsou mezi Asií a Evropou a tam máte také největší šanci uspět s rezervací. Počítejte však s tím, že rezervovat si musíte plavbu i několik měsíců předem.
Co budete potřebovat
Lodní společnosti většinou doporučují, abyste v případě, že máte plavbu zarezervovanou, dorazili na místo nalodění o pár dnů dříve. Pak kontaktujete přístavního agenta, který s vámi vyřídí potřebné formality. Sdělí vám, kdy loď dorazí a kdy bude připravena k vyplutí, zajistí vám potřebné dokumenty. V řadě případů vám vystaví ID kartu s vaší fotografií, která vám umožní volně procházet přístavními branami, pokud se budete chtít na zastávkách rozhlédnout po městech.
Připravte se na to, že svůj pas odevzdáte kapitánovi, aby jej spolu s pasy posádky mohl v přístavech ukázat imigračním úředníkům. Nezbytností je mít uzavřené cestovní pojištění na celou dobu plavby a kapitán kontroluje, zda zahrnuje i vaši repatriaci v případě nějakého neštěstí do vlasti.
Jak trávit čas na lodi
Připravte se na to, že se budete muset celou cestu starat sami o sebe. Posádka většinou nemá čas na zábavu a prohodí s vámi maximálně pár slov. Uvědomte si, že jste pro ni jen další „kontejner“. Dlouhá a pomalá plavba vás může po čase začít nudit, zvláště v situaci, kdy budete odříznuti od internetu a mobilního spojení. Uprostřed oceánu je vám totiž telefon k ničemu. Vezměte si proto sebou zásobu knih a filmů, které můžete sledovat třeba na svém notebooku. Na některých lodích úzkostlivě dodržují hygienu a boty se nechávají před kabinou, v které chodíte v domácí obuvi.