Ven z města

Lyžujte až do pozdního jara. Navštivte nejvýše položené lyžařské středisko u nás

Panorama hřebenu Jeseníků s Petrovými kameny a vysílačem na vrcholku Pradědu / Shutterstock
Lyžařských areálů je v celé České republice poměrně hodně, ale jen jeden se může pochlubit statutem nejvýše položeného střediska. Navíc se jedná o místo, kde zimní sezóna trvá snad nejdéle, a to od napadnutí prvního sněhu až někdy do dubna. A jakou horskou perlu máme vlastně na mysli? Samozřejmě, že Ski areál Praděd – Ovčárna v Jeseníkách.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

14. února 2019   |   07:26

Ovčárna leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v těsném sousedství nejvyšší hory Jeseníků Pradědu (1492 m.). Jde o velmi oblíbenou a hodně frekventovanou křižovatku běžeckých a turistických tratí spojující Praděd, Petrovy kameny, Skřítek a Červenohorské sedlo, Karlovu Studánku a Karlov. Lyžařské sjezdovky jsou v nadmořské výšce od 1300 metrů do 1445 metrů. Provozní doba areálu je od 9 do 16 hodin a večerní lyžování pak od 18 do 22 hodin. K dispozici máte šest vleků a sedm sjezdových tratí všech obtížností. Vybrat si tak může každý podle svých schopností a zkrátka nepřijdou ani rodiny s dětmi.

Pro náročné lyžaře i děti

Nejnáročnější je černá sjezdovka A s délkou 900 metrů. Sjezdovka B je červená (délka 600 metrů) a na ní se vyřádí dobří lyžaři. Sjezdovka C (délka 800 a 600 metrů) je rozdělena na dvě části. Má modré a červené označení, vhodná je jak pro zkušenější lyžaře, tak i pro ty méně zkušené. Červená sjezdovka D (délka 295 metrů) je také spíše pro lepší lyžaře. Děti mohou patřičně využívat modrou trať Malý Václavák (délka 280 metrů). Modré označení má rovněž Velký Václavák s délkou 500 metrů. Skipas přijde dospělého v cenové relaci od 300 Kč a děti od 200 Kč. Funguje zde lyžařská škola a každou zimu sem jezdí základní či střední školy v rámci lyžařských výcviků.

Služby a doprava

Pochopitelně, že nechybí půjčovna lyží a snowboardů a skiservis. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a pravidelně upravovány. Své sídlo zde má i Horská služba. Když přijedete osobním vozem, můžete využít parkoviště jak přímo na Ovčárně, tak u níže položeného penzionu Hvězda nebo v Karlově Studánce.

Skibusy vás vyvezou až ke sjezdovce

V zimní sezóně sem jezdí skibusy a od Hvězdy jezdí na Ovčárnu pravidelná autobusová doprava po celý rok. Příjezd sem je možný ze směru od Bruntálu, do Jeseníku nebo od Šumperku. O ubytování a stravování není nouze. Využít lze jak zařízení přímo na Ovčárně, tak v okolních chatách jako je například Kurzovní či Barborka nebo již zmíněná Hvězda. Samozřejmě, že i Karlova Studánka má velkou kapacitu.

Nezapomeňte na běžky

Ski areál ovšem není jen pro milovníky sjezdového lyžování. V okolí je celá řada možností pro běžkaře. K nejznámějším a nejoblíbenějším trasám patří následující upravované tratě. Do stopy se tak můžete vydat méně náročnou trasou okolím Karlova (délka 24 kilometrů), druhá možnost v okolí Karlova je náročnou trasou s velkým převýšením (délka 31 kilometrů). U Skřítku je náročná trasa s převýšením a délkou 30 kilometrů.

Lehká trasa (délka jen 9 kilometrů) je u Švýcárny. Méně náročná trasa je v samotném okolí Pradědu (délka 7 kilometrů). Mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem je nejvyužívanější lyžařská magistrála, a právě u Červenohorského sedla je náročná trasa s převýšením v délce 24 kilometrů.

Projděte se zimní krajinou

Přímo nad Ovčárnou, a to doslova na dohled, leží známé Petrovy kameny opředené pověstmi o čarodějnických sabatech. Bohužel, v 17. století se tyto báchorky neslavně proslavily v čarodějnických procesech s nevinnými lidmi. Na Ovčárnu navazuje Naučná stezka Velký kotel, ovšem v zimě se obvykle přístup sem nedoporučuje, protože zde hrozí reálné nebezpečí lavin. To spíše jde za dobrého počasí využít běžecky či jen turisticky hřebenovou trasu od Ovčárny k Jelení studánce a dolů do Karlova.

Hřebenovka je nádherná celý rok, ale v zimě má své jedinečné kouzlo. A co dělat, když už jsme sportovními aktivitami unaveni? Ovčárna a některé další chaty a penziony v okolí nabízejí využití posilovny, solária, sauny, masáží, vířivky nebo bazénu. Krátká lehká procházka může být třeba v lázeňském středisku Karlova Studánka. Zkrátka a dobře tato část Země děda Praděda, jak se Jeseníkům často říká, má opravdu co nabídnout svým návštěvníkům, a to každého věku a všech zájmů.

Rádi fotíte? Pak si v zimě přijdete na své

Zimní Jeseníky, a hlavně okolí Ovčárny s přilehlým Pradědem jsou vděčnými náměty pro fotografy. Tak jedinečné scenérie se hned tak někde nevidí a zdejší horská tvrdá zima umí vytvořit v přírodě pravé divy. Tak neváhejte a aspoň na chvíli se vydejte do lůna jesenických hor.                                                               

Další zajímavé články
Reklama