autor Pavel Přeučil
02. prosince 2018 | 15:26
Zima je pro automobilisty takovou zkouškou zdatnosti. Na silnicích se setkávají s náledím či ledovkou, mohou je zaskočit přívaly sněhu, nebo nenadálá závěj. Existují dokonce celé příručky, které radí, jak se v zimním období na silnicích chovat, jak se vyrovnat se smykem a podobnými nástrahami. Techniku jízdy ponecháme tentokrát stranou a podíváme se spíše na to, jak se na takové zimní cestování vybavit a jak nachystat své auto, aby nás cestou nezradilo.
Výbava je jiná než v létě
Pokud jedete na letní dovolenou, stačí vám základní výbava auta a pár kousků letního oblečení. Pokud někde uvíznete třeba z důvodů poruchy nebo havárie, můžete se spolehnout, že u vás bude pomoc během pár okamžiků. V zimě toho potřebujete daleko více. Každá porucha, nebo nenadálá událost, například když uvíznete na zaváté silnici znamená, že budete trávit možná dlouhé hodiny, než se k vám pomoc dostane. Proto také počítejte mimo běžné výbavy v autě i s několika dalšími potřebnými věcmi, které se mohou v takových situacích hodit.
Pamatujte na pracovní, teplé oblečení
Při každé zimní cestě, nejen tehdy, když jedete na hory, vozte v autě teplé oblečení a další výbavu pro případy nouze. Nejlépe takové, které odolává povětrnostním vlivům. To znamená teplé, nepromokavé rukavice, starší teplý kabát nebo bundu a boty, čepici a přikrývku. Hodí se i větší gumová rohožka, kterou můžete použít jako podložku při případném nasazování sněhových řetězů. Spousta řidičů doplatí na to, že se spoléhá na teplo ve svém autě a cestují jen nalehko, bez dalšího, rezervního oblečení.
Co do auta
Existuje spousta nejrůznějších pomůcek, které vám zimní cestování usnadní a zpříjemní, některé z nich vám vytrhnou i pořádný trn z paty. Patří mezi ně například propojovací kabely, silná baterka s rezervními bateriemi, škrabka na čelní sklo, odmrazovací prostředek ve spreji, často se hodí i menší lopatka a košťátko na odmetení sněhu z karoserie.
Startovací kabely dnes snadno nahradíte silnou powerbankou, schopnou nastartovat auto i při úplně vybité baterii. Na trhu je jich dostatečný výběr a poslouží vám i k nabíjení telefonu, nebo tabletu. Zkušení odborníci na bezpečnost doporučují, dát si do kufru auta menší pytlík s pískem, nebo drobným štěrkem, a to jak jako zátěž, tak i jako posyp pod kola, když se nebudete moci na kluzké silnici hnout z místa.
Vyrazit bez kontroly je riziko
Když vyrážíte na dovolenou autem, vždycky před cestou svůj vůz pečlivě zkontrolujte a v zimě to platí dvojnásob. Nejdůležitější je zkontrolovat stav zimních pneumatik, zda mají dostatečný dezén a často se zapomíná i na jejich stáří. Ty zimní totiž mají kratší životnost. Působí na ně UV záření, skladování a další vnější vlivy. Chemické složení vrchní vrstvy pneumatik zaručuje jejich větší přilnavost na kluzké vozovce a na sněhu. Po pár letech však začne guma tvrdnout a přilnavost se snižuje. Za optimální stáří se u zimních pneumatik považuje 4 – 5 let.
Zkontrolujte stav nemrznoucí směsi v chladiči i kapaliny v ostřikovačích Důležité je udržovat čistá přední i koncová světla, nejen abyste viděli dobře vy, ale abyste byli také dobře vidět. Pokud používáte tzv. denní osvětlení, raději na něj v zimě zapomeňte. I ve dne nestojí často viditelnost za moc a navíc, u většiny těchto denních systémů osvětlení nesvítí zadní koncová světla. Pak se nedivte, že se vám za hustého sněžení nebo mlhy někdo nabourá do kufru.
Pár tipů k jízdě
V zimě zpomalte. Odborníci doporučují v případě špatného počasí, náledí či v případech kdy je vozovka pokrytá sněhem, zpomalit nejméně o 50 %. To znamená, že na úseku běžné silnice, který obvykle projíždíte devadesátkou, byste měli snížit rychlost nejméně na 45 km. Stejné pravidlo platí i v dodržování vzdálenost od vozidla před vámi. V létě jsou doporučené rozestupy při rychlosti 50 km/h – 28 m, 90 km/h - 50 m, 130 km/h – 72 m. V zimních podmínkách byste je měli zvětšit také o 50 %. Pamatujte, že ne všechny úseky silnice jsou v zimě ve stejném stavu. Zejména na mostech a nadjezdech vás může zaskočit náledí už při teplotách kolem nuly.
Pozor na moderní techniku
Některé dobré vlastnosti moderních automobilů mohou být za špatných podmínek na škodu. Je to například tempomat, který vás může zradit například právě na náledí na mostech a přejezdech. Nespoléhejte se ani na pohon všech čtyř kol u svého auta, zejména dnes žádaných SUV. Na náledí, nebo hladce ujetém sněhu vám to nepomůže a stejně se povezete jako saně. Pokud už se stane, že uvíznete v hlubokém sněhu nebo zácpě, můžete se zahřívat topením při spuštěném motoru. Jen se ujistěte, zda není váš výfuk zasypaný sněhem, nebo ucpaný blátem. Většinou stačí udržovat snesitelnou teplotu spuštěním motoru jedenkrát za hodinu na 10 minut.
Pamatujte i na sebe
Před každou delší cestou byste měli být v dobré kondici a v zimě to také platí dvojnásob. Únava přichází za snížené viditelnosti a na kluzké silnici mnohem rychleji. Zejména pokud vyrážíte na cestu do některého zimního střediska v zahraničí, v Rakousku, Německu či Itálii, počítejte s tím, že povětrnostní podmínky se mohou během jízdy značně měnit. Do auta usedejte odpočatí a na cestu si raději zabalte železnou zásobu energeticky výživných potravin, například proteinové tyčinky, případně čokoládu. Hodí se i termoska s horkou kávou nebo čajem. Dnes seženete i takové, jejichž obsah můžete udržovat libovolně dlouho horký pouhým připojením do zásuvky v automobilu.