Ven z města

Ze sjezdovek do termální vody. Slovenské Nízké Tatry nabízí skvělé možnosti

Nízké Tatry z Chopku - třetí nejvyšší hora Nízkých Tater / Shutterstock
Přestože určitým pojmem zůstávají u našich východních sousedů pro milovníky zimních sportů stále Vysoké Tatry, poněkud nižší, rozsáhlé pohoří Nízkých Tater nabízí daleko více možností, jak pro sjezdové lyžování, tak pro běžkaře. V Nízkých Tatrách na vás čeká na 70 kilometrů sjezdovek, oproti sotva polovině, co jich nabízejí svahy Vysokých Tater.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. prosince 2018   |   07:35

Tato chráněná krajinná oblast prožívá v posledních letech, co se týká nabídky zimních sportů opravdový rozkvět. Místní lyžařské areály investují statisíce do nové zasněžovací techniky a úpravy tratí, rozšiřují se sjezdovky, modernizují se vleky a lanovky, budují se nové snowparky, dovybavují se i doprovodné služby pro návštěvníky. Zkrátka, Nízké Tatry mají co nabídnout a brzy si možná nijak nezadají se zimními středisky v Alpách. Pokud se tam vypravíte, jsou dalšími plusy i neexistence jazykové bariéry a pohodlné, jak silniční, tak železniční spojení.

Největší středisko Jasná

Významná lyžařská střediska jsou rozeseta na úbočích Nízkých Tater jako perly na horském náhrdelníku. Tím nejznámějším je nejspíše středisko Jasná s druhým, nejvyšším vrcholem Nízkých Tater Chopokem (2024m), nabízející více než 50 kilometrů výborně upravovaných sjezdovek. Právě Jasná v Nízkých Tatrách jako první z tatranských středisek odstartovala první prosincový víkend lyžařskou sezónu 2018/19.

23 lanovek a vleků, 50 kilometrů sjezdovek

Lyžařská sezóna zde trvá nejméně 5 měsíců v roce. Ve středisku se stará o přepravu 23 lanovek a vleků. Na samotný vrchol Chopoku vás dopraví 15místné kabinové lanovky či nejmodernější lanovky Funitel. V Jasné najdete sjezdovky všech stupňů obtížnosti, jak pro zkušené lyžaře, tak pro začátečníky nebo děti. Samozřejmostí je i moderní snowpark a freerideové zóny. Součástí areálu jsou i lyžařské školky, vybavené dětskými vleky, nechybí ani populární sáňkařská dráha s umělým osvětlením.

Středisko Donovaly

Jedním z nejvyhledávanějších, ale také nejluxusnějších horských středisek v Nízkých Tatrách jsou Donovaly. Tato lokalita na pomezí Velké Fatry, prochází v posledních letech bouřlivým rozvojem a asi nejvíce je známá mezi snowboardisty. Obsluhu areálu zajišťují dvě lanovky a čtrnáct vleků. Najdete zde 11 kilometrů sjezdovek a je zde i sáňkařská dráha. Snowboristé zde mají svůj vlastní Snow Riders park Záhradiště, s množstvím překážek světových parametrů.

Donovaly jsou pověstné i svým nočním životem, v místních restauracích a hotelech probíhají během sezóny neustále nejrůznější apré ski akce, večírky a zábavné show. I v okolí Donoval najdete množství perfektně upravovaných běžeckých tratí a během jízdy se můžete občerstvit třeba v některé z rázovitých kolib, dát si halušky se slaninou, nebo pravý ovčí sýr.

Středisko Šachtičky

Jedno z nejmodernějších skicenter v Nízkých Tatrách nese název Šachtičky, který asi českým vyznavačům lyžování moc neříká. O to více jsou překvapeni, když objeví uprostřed malebné přírody a pouhých pár kilometrů od Banské Bystrice malý lyžařský ráj, v němž se mohou vyřádit všichni nadšenci do zimních sportů. Areál je vhodný nejen pro rekreační lyžování, ale na zdejších tratích se pořádají i významné mezinárodní závody poháru FIS.

Je zde 7 sjezdových tratí s různou obtížností se šesti vleky, z toho jsou dva dětské. Délka sjezdových tratí je 10 kilometrů. Protože areál leží trochu stranou od nejvytíženějších lyžařských center, je také klidnější a málokdy zde zažijete nějakou tu frontu u vleku. Areál, počítá i se snowboardisty, pro které jsou zde vybudovány umělé překážky, ve středisku najdou i servis a půjčovnu snowboardů.

Ze sjezdovek do termální vody

V Nízkých Tatrách, stejně jako na blízkém Liptově a ve Vysokých Tatrách najdete celou řadu termálních koupališť, kde se můžete zahřát v teplé, termální, a ještě ke všemu léčivé vodě. Jedním z nich je i Gino Paradise Bešeňová. Teplota vody zde dosahuje 39°C. V areálu se nachází 5 venkovních bazénů, z toho jsou čtyři s celoročním provozem a 2 bazény vnitřní. Dětem i dospělým pak slouží nejrychlejší tobogány na Slovensku, podvodní vířivky, skluzavky, umělé vlnobití a další atrakce. Areál nabízí svým hostům celoročně i ubytování. Areál se nachází pouhých 11 kilometrů od Ružomberoku, kde je vlaková stanice s přímým spojením do největších měst České republiky.

Jak se tam dostanete?

Výchozími body do Nízkých Tater bývají většinou Liptovský Mikuláš nebo Ružomberok. Nejpohodlnější, nejrychlejší a také nejlevnější je spojení přímými vlaky. Z Prahy vyjíždějí několikrát denně, cesta do Liptovského Mikuláše trvá 6 a půl hodiny a dospělí za ni zaplatí 290 korun. Senioři nad 65 let a děti 143 korun. Pokud máte raději vlastní dopravu, dostanete se do Liptovského Mikuláše bez problémů po českých a slovenských dálnicích. Z nádraží pak jezdí do střediska Jasná pravidelná kyvadlová doprava, vzdálenost je 16 kilometrů.

Další zajímavé články
Reklama