Ven z města

Jánošíkové diery: Poznejte jednu z nejúchvatnějších horských stezek na Slovensku

V Jánošíkových dierách překonávají rokliny úzké lávky, mnohdy v těsné blízkosti krásných vodopádů / Shutterstock
Slovensko skýtá mnoho krásných míst, kam se vypravit. Jánošíkové diery, nebo také jen Diery jsou skvělou výzvou nejenom pro ty, kdo chtějí vidět krásný kus hor, ale také pro ty, kdo chtějí prověřit svou odvahu a fyzičku. Stezka totiž vede skutečně cestou necestou.
Reklama
Reklama

autor  Michaela Kadlecová

03. listopadu 2018   |   15:11

Jánošíkové diery tvoří část národní rezervace Rozsutec, jde o součást Malé Fatry, nedaleko Terchové, rodiště slavného slovenského zbojníka Juraje Jánošíka. Jánošíkové diery jsou soustavou soutěsek a kaňonů, která je přístupná díky speciálním chodníkům, žebříkům a lávkám, takže si je možné prohlédnout i takové krásy, které by jinak návštěvníkovi zůstaly skryty, jako například unikátní vodopády, neboť by jinak byly tyto oblasti neprůchozí. Vodopádů je v Jánošíkových dierach více než dvacet, takže je rozhodně nač se dívat a u čeho se fotit.

Cesta pouze jednosměrná

Jánošíkové diery se skládají ze tří oblastí. Jsou to Dolné, Horné a Nové Diery. Nové Diery obdržely svůj název proto, že se zpřístupnily až před pár lety, v roce 2014. Pro své toulky si můžete vybrat z několika tras, v zásadě lze vybírat z velkého a malého okruhu, s výstupem na Malý, nebo VelkýRozsutec.

Pozor! Tlouštíci zde mohou mít problémy

Malý okruh projdete zhruba za dvě až tři hodiny, na velký budete potřebovat čtyři až pět hodin. Na paměti byste měli mít to, že v úseku Ostrvné a Podžiar je stezka jednosměrná a že už není návratu. Cesta vede velmi často v těsném sousedství skal.

Horné jsou nejnebezpečnější

V případě Nových dier je zábradlí, které stezku ohraničuje, dokonce tak blízko, že někdo se silnějším pasem může mít opravdu vážné problémy projít. Pro toho by asi cesta měla být zapovězena. Vracet se po úzké stezce totiž není možné. Pokud chcete tu nejméně náročnou trasu, vydejte se do Dolných Dier, kde je možné vidět několik vodopádů a kaskád. Horné Diery jsou oproti tomu tou nejnebezpečnější částí, není se tedy čemu divit, že v zimě a za nepříznivého počasí je tato část mnohdy uzavřena. Po celé své trase jsou Horné Diery jednosměrné.

S dětmi, nebo bez?

O tom, zda vzít do Jánošíkových Dier děti, se vedou mezi cestovateli debaty. Je jasné, že pokud si chcete vzít děti sebou, dobře si promyslete, kam se s nimi vypravíte. Například v oblasti Horných Dier, je třeba šplhat po strmých žebřících do značné výšky, třeba i 15 metrů, a to už je třeba se čtyřletým dítětem na pováženou. V mnoha případech máte pod sebou hlubokou propast, nebo třeba zurčící vodopád, což může dělat problémy i dospělému.

Výlet s dětmi do Dier si opravdu dobře rozmyslete a schopnosti dětí v žádném případě nepřeceňujte. Na výlet se vydejte jen za dobrého počasí. Pohyb po kluzkém železném povrchu může být v takových podmínkách těžký i pro dospělého, natožpak pro dítě! Dejte si tedy pozor, abyste malému výletníkovi putování po horách nezprotivili jednou pro vždy.

Zařízení pomalu zastarává

Slovensko začalo usilovat o zpřístupnění soutěsek a kaňonů už od sedmdesátých let. Tehdy se začaly budovat nejrůznější chodníky, lávky, na skálu se zavěšovaly žebříky a řetězy, které měly návštěvníkům pomoci, aby si mohly tyto krásy přírody prohlédnout. Je jasné, že zcela původní lávky a chodníky pomalu ale jistě dosluhují, ba že dokonce leckteré vybavení je už za obdobím své životnosti.

O chodníky se starají místní

O obnovu těchto lávek a chodníků se naštěstí už od roku 2013 stará občanské sdružení Diery, které hned na začátku odmítlo, že by se lávky budovaly z jiného materiálu než z kovu konkrétně ze dřeva. Proč? Dřevěné lávky by musely být robustnější a sdružení nechtělo krásnou krajinu nějak výrazně měnit. Díky sdružení se tak návštěvníci nemusí děsit toho, že by se některé z lávek a chodníků třeba utrhly, nebo že by došlo k nějakému jinému neštěstí. Na provoz si sdružení vydělává třeba prodejem suvenýrů u hotelu Diery, odkud se turisté na stezku vydávají.

Další zajímavé články
Reklama