Styl & Kultura

Virtuální cestování z pohodlí vašeho domova

Díky virtuálnímu cestování mají lidé možnost navštívit památky aniž utratí peníze za letenky / PHOTO by Pxhere, Public Domain
Virtuální prohlídka je pojem, jehož historie sahá do počátku 90. let minulého století a jedním z prvních uživatelů byla královna Alžběta II., která oficiálně otevřela návštěvnické centrum hradu Dudley v Anglii.
Reklama
Reklama

autor  redakce

15. dubna 2021   |   10:55

Celý systém prohlídky navrhnul Colin Johnson a jeho nápad se stal prototypem virtuálního prohlídky. Tahle raná virtuální prohlídka představovala pro návštěvníky interpretační 3D prohlídku a mohli tak zažít, jak hrad vypadal v roce 1550.

Tenhle způsob poznávání míst se neuvěřitelně vyvinul díky technologickému pokroku. Dříve se používaly sledy videí nebo statických obrázků, které se i dnes doplňují zvukovými efekty, hudbou, vyprávěním nebo titulky. Virtuální prohlídky a cestování jsou určené pro každého, ať se jedná o studenty, milovníky historie, přírody, architektury nebo třeba muzeí a pamětihodností.

Díky virtuálnímu cestování mají lidé možnost navštívit a prohlédnout si památky kulturního nebo historického dědictví, aniž utratí peníze za letenky, různé druhy přepravy, hotely či jiné ubytování. Dokážou se tak vyhnout mnohdy nebezpečným místům, davům a taky nemusí nutně umět místní jazyk nebo platit za průvodce.  

V dnešní době tak můžeme zažít každou aktivitu přes integrovaná streamovací média anebo cestovat do dobrodružných destinací. Kdo by netoužil vidět nádherně dochovanou 5 tisíc let starou egyptskou hrobku a vidět místo odpočinku královny Meresanch III, která patří mezi jedné z nejkrásnějších hrobek starověku. Stačí doslova pár kliknutí a může se kochat detaily maleb, černého sarkofágu ze žuly a artefaktů.

Velký ohlas si získalo zachycení Norska z výšky. Skoro 60minutové video je k vidění na YouTube a ukazuje nádherné fjordy, zátoky a rybářské vesničky. Záběry z dronu poskytují pohledy na hluboká údolí, klikaté silničky a fantastické mosty, které jednotlivé ostrůvky propojují. Jeden má až pocit z toho, jaké je to procházet se po místních plážích. Video doprovází příjemná relaxační hudba.

Platforma Explore.org nabízí zas pohledy z tak zvaných živých kamer, kde můžete v přímém přenosu pozorovat neuvěřitelné spektrum videí. Ať to jsou africké divočiny, majestátné gorily, medvídkové panda, co se ládují bambusem a roztomile si hrají, medvědi na Aljašce lovící lososy, orli z americké Iowy, záchranné centrum starých psů, výcvik slepeckých psů, tropické ryby pacifického oceánu... a tenhle výčet by mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Nabídka je neskutečně pestrá a bohatá a všichni milovníci zvířat a přírody obecně si tu přijde na své. Kvalita přenosů je mimořádně vysoká a videa jsou opatřena informačním popisem a odpovědmi na často kladené dotazy.

Ze země se můžete přenést i do nebe díky Skylinewebcams.com, bohužel mezi jazyky ten český ještě chybí. Můžete sledovat živé kamery z více než 50 zemí světa. K vidění je polární záře ve Skandinávii, živý přenos soptící Etny, ruch velkoměst, nejkrásnější pláže světa, překrásná jezera, surfaři sjíždějící nejrůznější vlny světa, sjezdovky, památky spadající pod světové dědictví UNESCO nebo rozlišné přístavy. Platforma nabízí také možnost vašeho vlastního sdílení živého výhledu se zbytkem světa, které můžou potenciálně sledovat miliony přihlížejících.

 

 
Milovníci umění mají možnost nahlídnout do nejfascinovanějších muzeí po celém světě. Velký ohlas si získala virtuální prohlídka v muzeu Vincenta Van Gogha v Amsterdamu. Máte možnost prohlédnout si výtvory slavného umělce opravdu detailně, díky funkci „zoom“ můžete jít skutečně daleko a zírat na obrazy, s prominutím, jak dlouho se vám zachce. Nikomu dalšímu totiž výhled neblokujete. K vidění je přes 200 maleb, včetně těch nejslavnějších. Kromě obrazů jsou vystavené i Van Goghovy ručně psané dopisy, díky kterým se víc dozvíte také o jeho životě.

Virtuální prohlídky rozšiřují i konkrétní země. Povedená je například virtuální procházka (thechinaguide.com) po nejslavnější čínské památce, tedy Velké čínské zdi, která je přes 2 tisíce let stará a táhne se 5 tisíc kilometrů napříč zemí. Na stránce je možné zvolit velké množství čínských destinací, slavných památek. Fantastická je dále portugalská verze (visitportugal.com), kde se můžete nechat fascinovat zimním sluncem, úžasnou architekturou Lisabonu nebo Porta, sledovat surfaře, jak sjíždí největší vlny v Evropě a druhé na světě v Nazaré, nechat se inspirovat místní kuchyní nebo obdivovat kulturní skvosty.

Virtuální cestování může také sloužit jako předběžný průzkum destinací, aby se člověk mohl správně rozhodnout, kam se vydat na prázdniny. Turistický průmysl využívá tuhle technickou vymoženost například i pro propagaci hotelů budoucím hostům či cestovním kancelářím. Například hotel v Paříži poskytuje virtuální zážitek z vrcholku Eiffelovy věže a hotel poblíž zábavního parku zas virtuální dobrodružství na horské dráze. Takže vzhůru za virtuálním dobrodružstvím!  
 

Další zajímavé články
Reklama