Styl & Kultura

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech, ale budete se po nich bát projít

Nepálské zážitky ve švýcarských Alpách / Depositphotos
Pozoruhodných mostů na světě najdeme několik desítek. Některé jsou největší, nejtěžší či nejstarší na planetě. Některé nadchnou svou okázalou architekturou, barvou či majestátností. Jiné budí hrůzu svou neuvěřitelnou délkou a na některé se budete bát vůbec vstoupit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. ledna 2021   |   16:12

Ve světě architektury možná není nic užitečnější než most, který vám umožní se bezpečně a pohodlně dostat přes řeku, roklinu nebo třeba záliv. Mnozí z vás si možná myslí, že mosty nejsou zrovna těmi stavbami, se kterými by si architekti "vyhráli" tak jako s mnohými budovami. 

Seberte odvahu a vydejte se s námi do oblak

Mýlíte se. To, že jejich funkce je zejména užitná ještě neznamená, že jejich design musí být nudný a jednotvárný. Ve skutečnosti jsou to mosty, na nichž někteří z největších architektů světa ukazují, co jejich tvůrčí mysl dokáže. A tak existují i mosty, které vyžaduje pořádnou dávku odvahy.

Zlatý most, hora BA, Vietnam

Neuvěřitelná stavba, tyčící se do nadmořské výšky 1400 metrů nad mořem, vám doslova vyrazí dech. Dvě gigantické kamenné ruce držící sto padesát metrů dlouhý most, po kterém se můžete projít a vychutnat si okouzlující výhledy. Most spojuje stanici lanovky se zahradami Thien Thai. Proč dostal název Zlatý? Protože po jeho délce jsou balustrády pokryté zlatem. Určitě vás nepřekvapí, že projekt stál přibližně 2 miliardy dolarů. Obrovské ruce vypadají jako kdyby byly vytesané z kamene, ale zdání klame. Návrháři nejdříve vytvořili kostru rukou, pokryli jí ocelovou sítí, pak jemným sklolaminátem a poté ozdobili do jejich konečné podoby. 

Skleněný most Zhangjiajie, Čína

Už jste někdy navštívili místo, které vám naprosto vyrazilo dech, protože vypadalo jako z jiného světa? Jedním takovým místem je národní park Zhangjiajie v Číně. Přezdívá se mu Avatarské hory, neboť se jím, mimo jiné, částečně inspiroval James Cameron pro svůj velkofilm. Skleněný most Zhangjiajie, známý také jako chodník v oblacích, je nejdelším a nejvyšším skleněným mostem visícím nad Velkým kaňonem Zhangjiajie. Tento unikátní architektonický skvost byl postaven jako atrakce pro turisty. Procházka po něm vyžaduje zprvu trochu odvahy, ale odměnou jsou nádherné výhledy na kamenné útvary, vodopády, husté stromy a kouzelnou přírodu kaňonu. 

Most Trift, Švýcarsko

Neskutečný most, vytvořený podle nepálských vysutých mostů, se stal obrovským turistickým magnetem. V roce 2009 byl nahrazen bezpečnějším a přístupnějším mostem, který je považován za jeden z nejdelších a nejvyšších visutých mostů pro pěší v Alpách. Most visící v nadmořské výšce 100 metrů a s délkou 170 metrů se nachází nad oblastí ledovce. Kdo má rád dobrodružství a nebojí se výšek, může si z mostu vychutnat úchvatné scenérie a divokou přírodu.

Most Bixby Creek, Kalifornie

Most Bixby Creek, také známý jako most Bixby Canyon Bridge na pobřeží Sur Coast v Kalifornii, je jedním z nejfotografovanějších mostů v Kalifornii díky svému estetickému designu, elegantní architektuře a nádhernému prostředí. Tento železobetonový obloukový most byl dokončen v roce 1932 a je nejvyšším mostem svého druhu na světě. Cesta vedoucí na most přes známou California State Route 1, je jednou z nejkrásnějších tras ve Spojených státech. Nezapomenutelná cesta je plná výhledů na vysoká úbočí, na moře a pobřeží a díky tomu je obrovským zážitkem.

Další zajímavé články
Reklama