Styl & Kultura

Vánoce ve světě. Adventní zvyky, které vás možná překvapí

S Vánocemi jsou spojené různé zvyky a tradice / Depositphotos
Věnce, svíčky, adventní kalendáře. Některé symboly adventu se ve světě příliš neliší. Jiné by nás ale mohly docela překvapit. Ať už jsou to papírové lucerny v Číně nebo to pravé kouzlo písně Tichá noc v Salzburgu v Rakousku. Podívejte se na některé adventní zvyky v různých zemích Evropy..
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

30. listopadu 2020   |   18:05

S Vánocemi jsou spojené různé zvyky a tradice. U nás lidé například lijí olovo a věští budoucnost z rozkrojeného jablka, dívky hází botou, aby zjistily, zda se konečně vdají, nebo si dáváme pod talíř při štědrovečerní večeři rybí šupinu, která nám má následující rok zajistit finanční hojnost. A jak slaví Vánoce jinde ve světě?

Některé symboly adventu se ve světě příliš neliší, jiné by nás ale mohly docela překvapit

Slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příjezd nebo návštěvu. Je to počátek liturgického roku a období čtyř neděl před vánočními svátky. V tuto dobu lidé radostně očekávají příchod Spasitele, rozjímají a mnoho z nich se snaží pomáhat tam, kde je pomoc potřeba. Každá adventní neděle má jiné duchovní téma a zahrnuje slavnostní rozsvícení svíčky na adventním věnci v očekávání Vánoc a zrození Ježíše. Stejně jako mnoho aspektů jakéhokoli náboženství, zvyky a tradice se v různých zemích liší. 

Maďarsko

Spolu s věnci a adventními kalendáři, které jsou naplněny čokoládou, je v době adventu v Maďarsku tradičním zvykem položit o první adventní neděli na okraj stolu svatoštěpánský koláč, který má na místě vydržet až do tří králů. Pod ubrus se dává několik zrníček obilí a trochu sena jako symbol vděčnosti hospodáře a zároveň přání, aby se úroda vydařila i další rok. Velkou tradicí jsou mše, které se konají od první neděle adventu až do prvního dne Vánoc. 

Rakousko

Rakousko je rodným místem jedné z nejoblíbenějších vánočních písní „Tichá noc“. V němčině se nazývá „Stille Nacht“ a vznikla v roce 1818. Naše verze je dozajista překrásná, ale každý, kdo navštíví Rakousko, by měl slyšet její tóny přímo tam. Například v Salzburgu můžete Tichou noc slyšet o svátečních dnech na četných hudebních vystoupeních po celém městě. Největší zážitek vám však přinese v místní katedrále, která je ikonickým symbolem tohoto rakouského města. Barokní stavba se dvěma věžemi byla postavena na místě dvou kostelů v roce 1641.

Německo

Oslavy Vánoc probíhají v Německu podobně jako u nás. Začínají již první adventní neděli, kdy německé domácnosti ozdobí adventní věnce se svíčkami. Slaví se zde také sv. Mikuláš, který dětem nadělí drobné dárečky, pokud byly hodné, v opačném případě je obdaruje uhlím. Nedílnou součástí Vánoc je ozdobený vánoční stromeček, který se v německých domácnostech objevuje již od středověku. Na Štědrý den nosí dárky tzv. Weihnachtsmann se zrzavými vlasy a vousy a zpívají se vánoční koledy. 

Itálie

Nejdůležitějším okamžikem italských Vánoc je papežovo požehnání Urbi et orbi, které probíhá na Boží hod. V tento den, 25. prosince, se připravuje slavnostní tabule obsahující obvykle pečené jehně, kuře nebo krocana. Tradiční vánoční sladkostí je v Itálii tzv. panettone - sladký chléb. 24. prosinec tráví Italové návštěvami příbuzenstva a přátel a rozdáváním drobných dárků. Opravdová nadílka přichází však až 6. ledna, kdy komínem přiletí čarodějnice Befana a hodným dětem rozdá dárečky, zatímco těm zlobivým uhlí. Nedílnou součástí italských Vánoc je betlém, který lidem přibližuje příběh o zrození Ježíše. Betlém v době Vánoc zdobí téměř každou italskou domácnost.

Belgie

V Belgii většina lidí zdobí vánoční stromky světýlky, girlandami, hvězdou na vrcholu a všelijakými dalšími cetkami. Někteří mívají v zahradách betlémy v životní velikosti. Ve většině obcí se vedle kostela nacházejí velké „skutečné“ scény s živými zvířaty (osly, ovcemi a mnohdy i voly) a sborovou hudbou. Belgičané často zdobí své domy soby nebo i Santa Clausem lezoucím po střeše. 

Francie

Stejně jako u nás naděluje dárky Ježíšek, ve Francii je to Père Noël neboli Otec Vánoc. 24. prosince před večeří nachystají francouzské děti svoje vyčištěné boty ke krbu, aby jim je Père Noël naplnil dárky. Ale stejně tak je může přivázat stužkou na vánoční stromek. Mezi tradiční francouzské vánoční pokrmy patří pečený krocan s kaštanovou nádivkou či lanýžovou pastou, ústřice, husí játra a dezert v podobě vánočního polena. Někde se servírují také oblíbení šneci či žabí stehýnka. Nedílnou součástí francouzské vánoční výzdoby jsou podobně jako u nás betlémy.

Další zajímavé články
Reklama