Styl & Kultura

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Schody nemusí být jen šedivé / Depositphotos
Pouliční umění už dávno není jen graffiti, které se postupně se stává akceptovanou a legitimní uměleckou formou. Pouliční umělci neustále zkoumají nové způsoby využívání veřejných prostranství a ploch, kterým chtějí vdechnout nový život a přeměnit je na umělecká díla. A nejsou to už jen plochy zdí, ale třeba i schody.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. listopadu 2020   |   16:13

Samozřejmě, ne všechny pomalované schody můžeme považovat za pouliční umění. Některé jsou jen barevnými dekoracemi, díky kterým je okolí zajímavější. Ale pojďte se s námi podívat na několik opravdu zajímavých světových schodišť.

Piano schody, Valparaíso, Chile

Valparaíso je pobřežní město, které je jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Právě zde se můžete dozvědět mnoho z chilské historie a ochutnat tradiční místní dobroty. Kromě toho je město proslulé svými pouličními malbami.

Schodiště nemusí vždy být jen šedivé, nudné a betonové

Jako kdybyste se najednou ocitli v pohádkovém světě plném barev. Jednou z atrakcí jsou Schody Piano, které se nacházejí v uličce s názvem Beethoven. Těchto 29 schodů představujících klávesy klavíru vyvolávají potěšení a radost v každém, kdo po nich prochází. A i přilehlá stěna je pomalovaná a ozdobena několika dřevěnými koly. Jméno autora je neznámé, ale určitě by si zasloužil pochvalu.

Santa Maria del Monte, Sicílie

Schodiště Santa Maria del Monte je monumentální schodiště se 142 schody pocházející z roku 1608. Nalezneme je ve staré části města Caltagirone, které se nachází na ostrově Sicílie. Toto nádherné kamenné dílo je každoročně centrem mnoha kulturních akcí.

Zvláštností schodiště je, že každý schod je zdoben ručně vyrobenými keramickými dlaždicemi, přičemž styly a postavy vycházejí z místní tisícileté tradice výroby keramiky. Dvakrát ročně se toto schodiště využívá na uměleckou instalaci a slouží jako pozadí zobrazující obrázky světců a jiných místních témat, které jsou ilustrovány pomocí květů nebo svíček.

16th Avenue Title Steps, San Francisco

Schodiště na 16. ulici se stalo známým díky místním usedlíkům a umělcům, kteří měli snahu zkrášlit oblast Golden Gate Heights venkovním uměleckým dílem. Schody jsou zdobeny 163 ručně vyrobenými mozaikovými obkladačkami zobrazujícími zvířata, hvězdy a mušle. Procházka po nich je pro každého návštěvníka opravdu nezapomenutelným zážitkem.  

Salvador Dalí schody, Philadelphia, Pennsylvania

V roce 2005 se zde konala výroční výstava, která vzdávala hold slavnému surrealistickému malíři Salvadoru Dalímu. Na oslavu umělce dalo Muzeum umění, ve kterém se výstava konala, vymalovat schody vedoucí ke vchodu černobílým portrétem Dalího i s jeho ikonickými vousy. Monumentální malba je atrakcí, která zaujme opravdu každého bez ohledu na to, zda je či není příznivcem umělcových obrazů.

Jak vidíte, schodiště nemusí vždy být jen betonové, šedivé a nudné. Může se z něj stát venkovní umělecké dílo, které vás, v mnohdy nudné a šedivé městské zástavbě, potěší a zahřeje u srdce!

Další zajímavé články
Reklama