Styl & Kultura

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou květin, barev a krásy

Šikovné ruce zahradních architektů i matky přírody / Depositphotos
Nejkrásnější světové zahrady jsou denodenně plné vášnivých fotografů, milovníků květin a lidí, kteří se chtějí alespoň na chvilku ocitnout jakoby v pohádce. Šikovné ruce zahradních architektů a matka příroda dokáží někdy opravdu neuvěřitelné věci. Pokochejte se krásou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. října 2020   |   15:46

Milujete záplavu barev a rostlin? Pojďte se spolu s námi podívat do krásných světoznámých zahrad a načerpat inspiraci třeba i pro vaši zahrádku.

Versailles, Francie

Právem se o nich říká, že jsou to nejkrásnější na světě. Zahrady, které se staly vzorem pro řadu zámeckých parků v Evropě, jsou ohromující a skrývají množství pokladů a překvapení. Ohromný komplex zahrad okolo zámku ve Versailles vznikl za doby Ludvíka XIV. Na 100 hektarech se rozkládají nekonečné pásy pestrobarevných záhonů, mezi nimiž dnes turisté kličkují po prašných cestičkách.

Pokochejte se krásou a čerpejte inspiraci pro svoji zahrádku

Součástí zahrad jsou i okrasná jezera, kanál, sochy a sousoší. Budete-li mít štěstí a ocitnete-li se ve versaillských zahradách o víkendu v období od začátku dubna do konce října, můžete si vychutnat podobné představení, jaké mohli obdivovat královi hosté. V tomto období totiž ve versaillských zahradách probíhá Slavnost hrajících fontán (Grandes Eaux Musicales), při které zdejší fontány tryskají v rytmu působivé klasické hudby.

Boboli garden, Itálie

Fascinující komplex zahrad kolem honosné renesanční vily Tivoli je zařazen na seznamu UNESCO jako jedna z nejvýznamnějších italských historicko-uměleckých památek. Zahrady Boboli najdete ve Florencii. Zahrada náleží k Paláci Pitti a je spojena také s Forte di Belvedere, vojenskou základnou zajišťující bezpečnost panovníka a jeho rodiny. Výrazným prvkem zahrad jsou fontány, kašny a kanály. Zahrada je bohatě osázena cypřiši, růžemi, vavříny, myrtami, cesmínami a nejrůznějšími pnoucími dřevinami.

Royal Botanic Gardens, Anglie

Pouhých 16 kilometrů od Londýna se nachází botanická zahrada (Royal Botanic Gardens), která se pyšní největším viktoriánským skleníkem a bonsajemi starými více než 150 let.

Gardens de Rothschild, Francie

Tyto zahrady jsou rozděleny do sedmi tematických úseků. Hlavním lákadlem jsou francouzské zahrady s obrovským bazénem, fontánou a replikou Chrámu lásky. Provensálská zahrada skýtá nádherný pohled na lány olivovníků a levandulí.

Sanssouci, Německo

Park Sanssouci v Postupimi nabízí originální zahradní architekturu. Původně barokní zahrada byla předělána na park rozšířený o zámek a lázně. Jako celek jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zahrady Yu v Číně

Zahrady byly založeny za dynastie Ming v roce 1559 a patří k velkému klášteru v severovýchodní části Šanghaje. Zahrady byly v průběhu historie několikrát zničeny a poté znovu obnoveny. Zenové zahrady obsahují paviliony, jezírka, obrovský strom Gingko, historický most či depozitář knih a obrazů. Zahrady patří mezi populární místa, kam rádi míří turisté a také místní.

Botanické zahrady v Brazílii

Tento park najdete v městě Curitiba, na jihu Brazílie. Otevřen byl v roce 1991 a dnes se jedná o hlavní místní turistickou atrakci. Inspirací byly francouzské zahrady s jejich fontánami, vodopády a jezírky. Středem pozornosti je pak velký skleník o rozloze téměř 500 metrů čtverečních. Návštěvníky u vchodu uvítá velký záhon květin, jenž vede až k samotnému skleníku. Uvnitř se můžete pochat hlavně tropickými květinami. Za skleníkem se rozprostírá muzeum Franze Krajcberta, což byl polsko-brazilský umělec, který se hodně zasloužil o ochranu životního prostředí.

Botanické zahrady v Jihoafrické republice

V Kapském městě se rozprostírá na 528 hektarech pod úpatím Stolové hory slavná botanická zahrada Kirstenbosch. Zahrada byla založena v roce 1913, aby byla zachována jedinečná místní flóra. Návštěvníci zde najdou rostliny, které rostou především v oblasti Kapska. Ze zahrad vede oblíbená turistická stezka na Stolovou horu. Zahrady zdobí tradiční zimbabwské kamenné sochy a jsou vyhledávané pro pikniky i letní koncerty klasické ale i populární hudby.

Další zajímavé články
Reklama