autor Jitka Jarošová
25. září 2020 | 15:23
V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které prostřednictvím stálých expozic i tematických výstav představují historii i současnost nejrůznějších krajů, osobností i dalších zajímavostí. Z nepřeberného množství jsme pro vás vybrali tři.
Vstupte do světa fantazie
Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy. Český režisér, scenárista a výtvarník Karel Zeman natočil řadu filmů, k nejslavnějším patří Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil.
V expozici máte možnost navštívit dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete vyzkoušet triky a techniky, které Zeman a jeho následovníci používali. Výstava je koncipována jako filmové scény a malé ateliéry, kterými budete procházet a můžete se v nich – přímo mezi kulisami – natáčet v akci. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře.
A ještě něco navíc
Muzeum je umístěno v prostorách Saského dvora na rozhraní Kampy a Malé strany. Dvůr je součástí souboru domů, který věnoval Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek. Ty si dodnes zachovaly jedinečnou historickou atmosféru. Součástí objektu je unikátní výstup na Čertovku, který využívá exteriér pro ukázku filmových triků. Můžete si tak několik z nich vyzkoušet už venku.
Muzeum Smyslů Praha
Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Muzeum Smyslů je interaktivní muzeum, kde je jednoduché stát se součástí expozice. Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání: od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání.
Historický klenot v Letňanech
V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje. Areál Staré Aerovky představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války.
Ve větším hangáru naleznete expozici bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstavu pojednávající o československém druhoválečném odboji. Fandové vojenské historie určitě ocení také možnost prohlédnout si restaurování letounu Petljakov Pe-2, který VHÚ získalo z Norska, v „přímém přenosu“. Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.
Legendou expozice je také bitevní letoun Suchoj Su-25, který v minulosti užívalo československé vojenské letectvo. Proslavil se zejména během konfliktu v Afghánistánu. Od poloviny 80. let byly stroje sovětské výroby zařazeny i do výzbroje československého letectva, ve kterém byly jedinou specializovanou platformou pro údery na pozemní cíle. Československo se stalo jejich prvním zahraničním uživatelem, postupně jich dostalo třicet šest.