Ven z města

Solný důl Vělička v Polsku ukrývá opravdové podzemní království

V podzemním solném království najdete i důlní kapli / Depositphotos
Solný důl Vělička (polsky Wieliczka) leží kousek od Krakova. V provozu je již od 13. století a řadí se tak k nejstarším solným dolům na světě. Pro svou jedinečnost je zapsán na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes je tento solný důl velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Podle slov průvodkyně denně sem zavítá až 6 tisíc návštěvníků.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

24. února 2019   |   11:09

Solný důl je 327 metrů hluboký, celková délka chodeb je okolo 300 kilometrů. Veřejnosti je však zpřístupněna trasa o délce 3,5 km. Tento údaj ovšem zaznamenává „jen“ chodby, takže když k tomu připočtete dřevěné schody, kterých je v podzemí požehnaně, tak ujdete bratru zhruba 5 kilometrů.

Průvodkyně mluví česky a je velmi milá

Českým návštěvníkům je k dispozici česky hovořící průvodkyně. Jak se ukáže, je to rodilá Češka, která žije trvale v Polsku a ke svým krajanům je velmi milá a vstřícná. Ještě před vstupem dostanete každý poslechové zařízení, které si zavěsíte na krk a do ucha si vložíte sluchátko. Toto sluchátko se nevrací, můžete si ho nechat nebo na konci vyhodit do připravených pytlů. Díky poslechovému zařízení nemusí průvodkyně nijak zvlášť křičet a všichni dokonale slyší pokyny a výklad. Do podzemí se dostanete po dřevěném schodišti, které má 54 pater (zpátky vás na jiném místě vyveze moderní výtah).

Všechno kolem vás je sůl

Ve štolách pak máte možnost vidět nejen jak jsou chodby zabezpečeny, ale i onu místní sůl, sochy, které znázorňují, jak se zde dříve pracovalo a rovněž i solné sochy významných osobností. Například solnou sochu Mikuláše Koperníka. Procházíte nejen chodbami, nýbrž i klenutými síněmi, podzemní kaplí, vidíte podzemní jezero. A kdo má chuť a čas, může si dát něco dobrého v podzemní restauraci.

V podzemí dolu se zabydlely i solné sochy

Nezapomnělo se ani na koncertní sál. Za velkou pozornost stojí rozsáhlá kaple s oltářem, sochou papeže Jana Pavla II., jesličkami, reliéfy vyzdobené stěny a nádherné lustry, jež dodávají místu neobvyklou atmosféru. Ani nebudete vědět na co se máte dívat dřív. Neotálejte však, protože lidí je v podzemí hodně a jedna skupina se už tlačí na druhou. Čas máte tedy omezený.

Zážitek je to neskutečný

Zážitek z celé podzemní výpravy je vskutku neskutečný. Pod obecným pojmem solný důl se zde skrývá jedinečná krása, poučení i unikátní vazby na lidskou dovednost. Na konci trasy vás patrně budou bolet nohy a mnozí možná už budete chtít zase nahoru. Rada zní, vydržte ještě chvíli a vychutnejte si vše okolo. Navíc, si můžete odnést i různé suvenýry, pohlednice či vlastní fotografie.

Zpět na povrch vás vyveze pohodlný výtah, takže už nemusíte šlapat těch 54 pater po schodech jako na počátku. Až tedy budete přemýšlet o tom kam se vydat, zavítejte do jižního Polska, Malopolského vojvodství, do Věličky. Vstupné je 65 zlotých, tedy nějakých 380 korun a pokud chcete fotografovat, tak si ještě 10 zlotých připlatíte. Ovšem stojí to za to.

Další zajímavé články
Reklama